Batman Gezi Rehberi


Batman Gezi Rehberi

27.03.2024

Batman tarihi çok eskilere dayanan illerimizden birisidir. İsmi en çok Hasankeyf'le anılan bu ilimizde görmeniz gereken tarihi eser sayısı çok fazladır. Hasankefy ören yeri ise mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Şehir manastırlar, kaleler, bazilikalar, mağara ve kiliseler açısından inanılmaz zengin olan Doğu Anadolu illerimizden birisidir. Bu yazıda Batman'da görebileceğiniz tarihi ve doğal güzellikler hakkında önemli bilgiler bulabilirsiniz. 


Hasankeyf


Ne yazık ki ismi oraya yapılacak olan barajla birlikte anılan Hasankeyf Batman'daki en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Ne zaman kurulduğu tam olarak tespit edilemeyen bu ören yerinde insanların eski çağlardan beri mağaraları ve olarak kullandığı biliniyor. Hatta bugün bile bu mağaraları ev olarak kullanan Batmanlılar var. İçerisinde bulunan Hasankeyf Kalesi ise Bizans İmparatorluğu zamanında ve M.S. 4. yüzyılda inşa edilmiştir. Dicle Nehri'nin içinden geçtiği bu antik kentte aynı zamanda rasathane, birden fazla medrese, darüşşifa ve başka eğitim merkezi kalıntıları da bulunuyor. 


Hasankeyf Mağaraları


Hasankeyf'te yerleşim yeri olarak kullanılan çok sayıda mağara bulunuyor. Bunların önemi bugüne kadar dokusu bozulmadan kalabilmiş olmalarından kaynaklıdır. Bu mağaralara Hasankeyf'teki kayalıklardan sifona benzer bir sistemle su taşınmıştır. Tarihlerinin Sümer, Babil ve Asur gibi çok eski medeniyetlere dayandığı da biliniyor. 


Hasankeyf Ören Yeri


Hasankeyf'in temel özelliği kalkerli yapının oyularak mağara evlerin yapılmış olmasıdır. Bu noktada hem doğanın hem de insanların özellikleri ve yaptıklarının birleştiği görülüyor. Hasankeyf aynı zamanda pek çok mağara evinin bulunduğu çok geniş bir kanyondur. Bu kanyon Dicle Nehri ile birleştiğinde muhteşem bir manzarayı önünüze seriyor.


Hasankeyf Yolgeçen Hanı


Hasankeyf'teki en büyük mağaralardan birisi de zamanında bir han olarak kullanılmıştır. Yolgeçen Hanı kimlerin girip çıktığı belli olmayan yerlere bugün de verilen bir isimdir. Bu mağaranın ağzı Dicle Nehri'ne doğru açılıyor ve de neredeyse 1000 kişiyi ağırlayabilecek bir kapasiteye sahiptir.


Batman'ın Ünlü Köprüleri


Memikan Köprüsü zamanında İpek Yolu ve Garzan Çayı üzerinde ulaşımın sağlanması için inşa edilmiştir. Şu an ne yazık ki viran halde bulunan bu köprü Eski Çağ ve Orta Çağ arasında kullanılmıştır. Abbasi Hanedanlığında yaşayan çok zengin bir tüccar tarafından inşa edildiği kabul edilen Malabadi Köprüsü ise Mostar Köprüsü ile aynı yapıya sahiptir. Hatta Mostar'ın ikizi olarak kabul ediliyor. Körü içinde dinlenmek ve konaklamak için odalar da yer alıyor. 


Zeynelbey Kümbeti


Batman'da 15. yüzyıldan kalma tarihi öneme sahip bir anıt mezar bulunuyor. Şu an Zeynel Bey Kümbeti olarak adlandırılan bu yapının planı daire şeklinde ve de tavanı da kubbe biçimindedir. Silindirik bir mimariyle sahip olması ve taşlar üzerine işlenen yazıları ile ünlüdür. 


Batman'a gitmişken bu tarihi yerleri görmenizi ve de kurutulmuş sumaklı dolma, içli köfte, Şam böreği ve de mumbar dolması mutlaka denenmelidir.

KATEGORİLER