Bartın Gezi Rehberi


Bartın Batı Karadeniz Bölgesinde yer almakta olup, doğuda Kastamonu, güneyde Karabük ve batısında Zonguldak yer almaktadır. Bölgede yazlar sıcak ve nemli, kışın ise serin ve yağışlı geçer. Şehirde Karadeniz iklimi hâkimdir. Oldukça fazla yağış alan Bartın ili yeşilliği ile ünlüdür. Bölgede dağların olması sebebiyle ise de sıcaklık pek fazla aşağı kesimlere inmez. Bu nedenle deniz sıcaklığı diğer sahil şehirlerine göre daha soğuktur.


Bartın yaklaşık 200.000 olan nüfusuyla fazla kalabalık bir şehir olmamakla beraber, sakin yapısıyla tanınır. Çarşı içerisinde Galla( Karılar) pazarı bulunmaktadır. Bu pazarda kadınlar bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri, peynir, tereyağı, yumurta ve yöreye ait farklı ürünleri satmaktadır. Şehir içerisinde tıpkı Safranbolu evlerine benzeyen yapılara rastlamak mümkündür.


Bartın’da Gezilecek Yerler

Amasra

Amasra oldukça eski bir sahil kasabasıdır. Geçmişi 3000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Ancak en etkileyici olan hikâyesi ise 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet’in gördüğü eşsiz manzara karşısında çok etkilenip, buraya Çeşmi Cihan adını vermesidir. Bölgenin güzelliğinde o kadar etkilenen padişah Cenevizlilere ait olan bu bölgeyi Osmanlı topraklarına katıyor.


Amasra’da gezebileceğiniz oldukça fazla yer vardır. Bunlardan biri tarihi Amasra kalesidir. Bu kale Bizanslılar tarafından inşa edilmiştir. Osmanlıya geçişi ile birlikte yıpranan kale onarılarak günümüze kadar gelmiştir. Amasra’nın en güzel manzarasının olduğu yer ise Ağlayan Ağaçtır. Eğer yolunuz buraya düşerse mutlaka ağaca çıkmalısınız. Gördüğünüz eşsiz manzara ruhunuza son derece iyi gelecektir. Ağlayan ağaca çıkılan yolda karşınızda yerel ürünler satan insanlar çıkacaktır. Ayrıca tam karşınızda Tavşan Adası olacaktır.


Amasra yolunda bulunan Bakacak Mevki manzarası ile sizleri kendine hayran bırakacaktır. Burada çay içebileceğiniz küçük alanlarda bulunmaktadır. Bu güzel manzaraya karşı çayınızı yudumlamak size iyi gelecektir. Burada Amasra çarşısı da yer almaktadır. İçerisinde süs eşyaları, geleneksel lokumlar ve kitapçılar bulmanız mümkündür. Amasra içerisinde gezebileceğiniz çok fazla yer bulabilirsiniz. Gençlerin sevgili olan Barış Akarsu’nun mezarı ve anıtı da buradadır.


İnkumu Plajı

Bartın ilinin en çok bilinen sahil plajıdır. Tertemiz havası sizi etkileyerek, suyun güzelliği ile de sakin bir tatilin anahtarını elde etmiş olacaksınız. Bir tarafı deniz bir tarafı orman olan bu güzel plajda ayrıca piknik yapma alanları, restoranlar, konaklamak için oteller, pansiyonlar, bungalov evleri ve çadırlar bulunmaktadır.  


Güzelcehisar

Lav Sütunları ile ünlü bir ilçedir. Bartın ilinin ilçelerinin en önemli özelliği sizlere mavi ve yeşili bir arada sunmasıdır. Hem deniz hem güneş hem de yeşil sizleri oldukça etkileyecektir. Ancak ilginizi en çok şey ise devasa lav sütunları olacaktır. Bu lav sütunları Jeolojik Miras Envanteri Önerileri tarafından doğal oluşum göstermiş bir yapı olarak kabul edilmektedir.


Görüldüğü üzere Bartın ilinde oldukça gezilecek yer mevcuttur. Çakraz, Filyos, Şelaleler ve daha birçok görebileceğiniz yer mevcuttur.

KATEGORİLER