Barselona'dan Tatmadan Dönmemeniz Gereken 8 Lezzet


Antoni Gaudi’nin harikalarıyla bezeli, tarihi bir şehir düşünün. Öyle bir şehir ki, tarihi bile modernize ediyor, akıp giden zamana ayak uyduruyor. Ama asla özünü kaybetmiyor. Romantik bir Akdenizli olan Barselona, İspanya’nın kuzeydoğusunda. Yeşili, denizi, tarihi ile sadece Avrupa’nın değil tüm dünyanın kalbini fethetmiş durumda. Üstelik tüm bunların yanında sahip olduğu lezzetlerle sizi can evinizden vuruyor. Barselona’nın, kendine hayran bırakacak lezzetlerini sizler için inceledik.

Paella

 

Deniz ürünleri pilavı da diyebileceğimiz paella, aslında Valencia’dan geliyor. Ama nedendir bilinmez, artık adı Barselona ile anılıyor. İçerisine karides, kalamar ve midye eklenerek yapılan paella’ya biraz sulu dersek yalan olmaz. En az 2 kişilik porsiyonlardan oluşması sebebiyle sipariş verirken bunu dikkate almanızda yarar var. Deniz ürünleri sevmiyorsanız ama yine de merak ediyorsanız, endişelenmeyin. Bazı yerlerde tavuklusunu da yapıyorlar. Ama asıl lezzeti deniz ürünlerinin tazeliğinden geldiği için özüne sadık kalmanızı öneririz. Özellikle La Rambla’da paella için çok fazla alternatif var. Ancak bu bölgedekiler çok turistik olduğu için fiyatları pahalı. O yüzden şehirde kaliteli paella yemek istiyorsanız Tapa Tapa Restoran’ı tercih edebilirsiniz. Pişman olmayacaksınız.  

Tapas

 

Aslında farklı atıştırmalıkların genel adı olan tapas, Barselona’da çok yaygın. Öğle yemekleri öncesinde mideyi bastırmak için yenilen tapas’ın sunduğu alternatifler de oldukça fazla. Türk mezeleri gibi onlarcası var. ‘Patatas bravas’ da bunlardan biri. Patates kızartmasının üzerine özel bir sos sunularak servis ediliyor ve patatesin her halinin güzel olduğuna bir kere daha inanıyorsunuz. Mutlaka denemeniz gereken bir diğer tapa ise pimientos padron. Bu minik İspanyol biberleri, yağda kızartıldıktan sonra tuzlanarak tabağınıza konduğunda kendinizi durduramayacaksınız. Çekirdek etkisi gibi yemeyi bırakmakta zorlanacaksınız. Bizim meşhur salçalı ekmeğimizin İspanyol versiyonu ise pa amb tomaquet. Özel bir ekmeğin üzerine sürülen salçalı sos, lezzetiyle sizi büyüleyecek. Tüm bu tapasları denemek için mutlaka Casa Alfonso’ya gitmelisiniz. Onlarcası arasından seçim yapmak sizi biraz zorlayacak.

Tortilla

 

İspanyolların kendine has yorumuyla ortaya çıkan tortilla için patatesli omlet diyebiliriz. Akdenizli olması sebebiyle Barselona’nın, belki de bizim mutfağımıza en benzeyen lezzeti tortilla. Yerli halkın akşam yemeği olarak tercih etmesi bir yana, günün her saatinde yemeniz mümkün. Biz Türkler her ne kadar omleti sıcak yesek de Barselona’da genelde tortilla’yı soğuk servis ediyorlar. Soğuk yumurta yemek istemeyenler için bunu not düşelim.

Gazpacho

 

İspanyolların asla vazgeçemediği bir lezzet Gazpacho. Yani bir çeşit soğuk sebze çorbası. Domates, sirke, zeytinyağı, sebze, çıtır ekmek ve katı yumurtanın bir araya gelmesiyle oluşan gazpacho, aynı zamanda bardakta da servis ediliyor. Garsonların ‘Tabakta mı? Bardakta mı?’ sorusuna hazırlıklı olmalısınız. 

Crema Catalana

 

Güzel bir yemeğin üzerine yenen tatlı gibisi yoktur. İspanyol mutfağında da tatlının yeri ayrı. Üzeri karamelize edilmiş bir çeşit muhallebi olan Crema Catalana, Barselona’nın yerel tatlılarından. Üzerindeki yanık tat, içerisindeki yumuşak sütle birleşince ağzınızda dağılan hisse inanamayacaksınız. Crema Catalana’yı Barselona’nın hemen hemen her restoranında kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

Churros

 

Barselona’nın meşhur tatlısından biri de ‘churros’. Bir çeşit kızarmış hamur tatlısı da diyebiliriz. Onu asıl lezzetli kılan, yanında verilen özel çikolata sosu. Çıtır çıtır gelen hamur tatlısı, çikolata sosu ile birleşince, ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Şehirde en iyi churros’u Comaxurros’ta yiyebilirsiniz.

Sangria

 

Kırmızı şarapla yapılan sangria, rom ve meyveleri de içeren bir kokteyl aslında. Namı da Barselona’yı aşmış durumda. İçiminin yumuşak olmasının nedeni ise tatlı bir kokteyl olmasından geliyor. Üstelik hemen hemen her yemeğin yanına da yakışıyor. Barselona’nın her yerinde bulabileceğiniz sangria’yı isterseniz litrelik de söyleyebiliyorsunuz. Marketlerde bile kolaylıkla bulabiliyorsunuz.

Tropikal Meyveler

 

Yeni lezzetlere açıksanız ve meyveyi de çok seviyorsanız mutlaka La Boqueria’ya uğramalısınız. Bir çeşit yiyecek pazarı olan La Boqueria’da hayatınızda hiç görmediğiniz meyvelerle tanışacaksınız. Tadımlık bardaklarda satılan bu tropik meyveler arasından dene-yanıl yöntemiyle favorinizi bulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER