Barselona’daki En Sıra Dışı 4 Müze


Sanatsal mirası ile ünlü olan Pablo Picasso, Salvador Dalí veya Joan Miró gibi sanatçılarla birlikte şehrin tanınırlığı tüm dünyaya yayıldı. Sonrasında futbol, müzik, İspanyol kültürü derken Barselona herkesin kalbinde, anılarında, seyahatlerinde yer etmeye ve beğeni toplamaya başladı. Şehirdeki sanat müzeleri ve özel galerilerin hepsi kesinlikle görülmeye değer yerler. Ama aynı zamanda şehrin zengin kültürel hayatını keşfedebileceğiniz ve sanat dışında futbol, yemek vb. gibi alanlarla da bilgi veren müzeler de bulunuyor. İşte bunlardan bazıları: FC Barcelona Müzesi, Çikolata Müzesi, Joan Antoni Samaranch Olimpik ve Spor Müzesi ve Picasso Müzesi.

1- FC Barcelona Müzesi

 

Barcelona'nın dünyaca bilinen ünlü futbol kulübü FC Barcelona’nın futbolcularının kıyafetlerinin, diğer eşyalarının, kulübün kazandığı ödüllerin ve daha birçok şeyin sergilendiği ve yıl boyunca yüz binlerce futbolseverin ziyaret ettiği bir müzesi olduğunu biliyor muydunuz? Camp Nou Stadyumu’nda yer alan bu müze, bir futbolsever olmasanız bile Barselona’da gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı. İlk kez 1984 yılında açılan müze, kulübün halen devam etmekte olan başarısı ile yıllar boyunca yenilenmeye devam ediyor. Müze yılda yaklaşık 1,2 milyon ziyaretçi ağırlıyor ve bu da haliyle FC Müzesi’nin Barselona’nın en popüler ikinci müzesi haline geliyor. Oyuncuların eski fotoğraflarına göz atın ya da popüler Camp Nou Experience'ın bir parçası olarak ödülleri yakından görün.

2- Çikolata Müzesi (Museu de la Xocolata)

 

Orijinal adıyla Museu de la Xocolata, çikolata seven herkesin kuşkusuz girip de çıkmak istemeyeceği bir yer. Hatta Barselona seyahatinizden dönerken aklınızdan hiç çıkmayacak tek yer olacağına garanti edebiliriz. Klasik çikolata şelaleleri, çikolata yapımının izlenmesi gibi şeyleri bir kenara bırakın ve sanki bir maket müzesi geziyormuş gibi Çikolata Müzesi’ni turlayın. Hem Barselona’nın simge yapıları hem de tüm dünyada ilgi gören mimarilerin maketlerini görebileceğiniz müzede aslında her şey çikolatadan yapılmış. Eski bir manastırın içinde bulunan Çikolata Müzesi, Avrupa'da 15. yüzyılda tanıtılmasından çikolata üreticilerinin sağladığı çağdaş gelişmelere kadar çikolataya dair hemen hemen her şeye hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Gezmesi inanılmaz keyifli ve aynı zamana iştah açıcı olan bu müzede bambaşka bir deneyim yaşamaya hazır olun. Müzedeki çikolata atölyelerine önceden kayıt yaptırırsanız eğer kendinize özel spesiyalleri hazırlama fırsatınız olur.

3- Joan Antoni Samaranch Olimpik ve Spor Müzesi

 

Kent tarihinin dönüm noktası olan 1992 Barselona Olimpiyatları, kenti aslında uluslararası ilgi odağı haline getiren en önemli etken. Bu önemli olayın mirası, Montjuïc tepesindeki Lluís Companys Olimpiyat Stadı'nın karşısında yer alan Joan Antoni Samaranch Olimpik ve Spor Müzesi, şüphesiz Barselona turunuzun unutulmazlarından olacak. Spor teknolojisi ve geliştirilmesi için bir merkez olarak tasarlanan Lindner, aynı zamanda çok sayıda önemli spor etkinliklerine ev sahipliği yapıyor ve interaktif bir multimedya alanı içeriyor.

4- Picasso Müzesi (Museu Picasso)

 

1963'te açılan Picasso Müzesi, yaklaşık 3.800 parçadan oluşan kalıcı koleksiyon birbirine bitişik 5 sarayda sergileniyor. Museu Picasso’da Picasso'nun La Llotja sanat okulunda (babasının öğrettiği yerde) yaşadıklarıyla ilgili ilginç bilgiler edinebilirsiniz. Picasso'nun 1890'dan 1904'e kadar gelişiminin, ergenlik öncesi çizdiği portrelerden, taslak manzaralara kadar her şeyi eksiksiz görebileceğiniz müzede ünlü ressamın ve 1917'den itibaren yaptığı Kübist resimlerin galerisini de ziyaret edebilirsiniz. Büyük Salon'daki uzanan 58 tuval serisi, seramik koleksiyonu, gravürler vb. mutlaka görülmeye değer.

 

 

 

 

 

KATEGORİLER