Balkanlar Turunda Görebileceğiniz 9 Yer


Toplayın valizleri Balkanlar Yarımadası’nı fethetmeye gidiyoruz. Hem vize sorunu ile uğraşmadan hem de tek yere saplanıp kalmadan şahane bir tura çıkıyoruz. Şahane doğası, binlerce yıllık tarihi mekânları ve samimi insanları ile çok eğlenceli bir tatil olacak. Nerelere gitmek lazım, neler görülmeli haydi gelin bir bakalım.

Rila Manastırı, Bulgaristan

 

10. yüzyılda inşa edilen bu şahane manastır ülkenin en çok turist çeken noktalarından biri oluyor. Doğu Ortodokslarının en ünlü manastırlarından sayılan Rila, Başkent Sofya şehrine 117 km uzaklıkta konumlanıyor. Sofya’dan otobüsle çok kolay ulaşabileceğiniz manastırın altın kaplama eşyalar ile süslenen beş kubbesi, üç sunağı ve 2 adet de yan şapeli bulunuyor. Şahane dağ manzarasına karşı mutlaka gezmeniz gereken önemli bir tarihi doku.

Vrelo Bune, Blagay, Bosna Hersek

 

Olağanüstü bir doğa mucizesinin hemen içindeki bu yapıyı gezerken manzaraya âşık olacaksınız. Bir tarafta heybetli dağı, bir ucunda görkemli yemyeşil gölü ile görülesi bir manzara. Gecesi ayrı güzel, gündüzü ayrı güzel. 17. yüzyılda inşa edilmiş tarihi manastır, yaz kış fark etmeden turistlerin vazgeçemediği yerlerin en başında geliyor.

Mavrova Kayak Merkezi, Mavrova, Makedonya

 

Başkent Üsküp’e 1,5 saatlik uzaklıkta bulunan bu kayak merkezi kelimenin tam anlamıyla eşsiz bir yer. Kayak severlerin gözdesi olan bu yer, Mavrova National Park alanı içerisinde bulunuyor. Sakin ve huzurun buram buram koktuğu bu kayak merkezinin hemen yanında Mavrova Gölü’nün eşsiz manzarası da var. Yani hem beyaz örtünün hem doğanın hem de gölün tadını çıkarıyorsun.

Meteora, Yunanistan

 

9. yüzyılda rahipler tarafından inşa edilen bu yapı, görenleri hayretlere düşürüyor. Devasa kaya parçasının üzerine ilmek ilmek işlenen yapının bir de manzarası var ki, kelimelerle anlatılacak gibi değil. Özellikle sisli hava şartlarının olduğu dönemlerde karşınıza çıkan manzara hem büyülüyor hem de korkutuyor.

Bled Gölü, Bled, Slovenya

 

Kocaman bir göl hayal edin bir de ortasında şahane bir kilise. Mavinin ve yeşilin eşsiz tonları arasındaki bu yapının tarihi ise 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Göl kenarında da yine Bled Kalesi bulunuyor ve o da kesinlikle görülmeye değer. Buraya yapacağınız ziyaretten asla pişman olmayacak ve geriye elinizde onlarca fotoğraf ile döneceksiniz.

Plitvice Lakes Milli Parkı, Hırvatistan

 

 

Yürüyüş parkurları ile adından söz ettiren, tüm Avrupa’nın en eşsiz mağaralarına, göllerine, şelalelerine ve dağlarına sahip bu parkta kendinizi kaybedeceğinize eminiz. Yazın pırıl pırıl, kışında donan göl manzarası seyredilmeye değer. Hele bir de şelalelerinin görüntüsünü gördüğünüz an nasıl bir cennete düştüğünüzü anlayacaksınız. Yürümeye, doğanın mis gibi havasını içinize çekmeye doyamayacağınız bu parkta inanılmaz fotoğraflara imza atabilirsiniz.

Blue Eye, Delvina, Arnavutluk

 

Kocaman bir kayanın içine oyulmuş bir çukur aslında burası. Derinliği çok fazla olduğu için tepeden inen suların aşağıdaki rengi göz kamaştıran bir gece mavisi. Binlerce insanın hem görmek hem de girip içerisinde yüzmek için can attığı bu ‘’Blue Eye’’ yine bir tarafta mükemmel yeşillikte ormanları bir taraftan da akan sudan çıkan rahatlatıcı melodisi ile her görenin gönlünde taht kuruyor. Aynı zamanda pek çok dalış sever de buraya akın ediyor.

Durmitor National Parkı, Zabljak, Karadağ

 

Kayak, bisiklet turları, kayaking (deniz kayağı), rafting gibi sporları yapma olanağınız bulunan park alanı yaz ve kış aylarında yüz binlerce turisti ağırlıyor. Saatler süren doğa yürüyüşleri ve bol bol manzara fotoğrafları çekebileceğiniz alan dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Tara Kanyonu’na da ev sahipliği yapıyor. Eğlenceli ve adrenalin dolu dakikalar geçirebileceğiniz kesin.

Davolja Varos, Kursumlija, Sırbistan

 

Volkanik olaylar sonucu oluşan ve Şeytan’ın Şehri diye adlandırılan bu yer için cennetten düşme bir doğa harikası desek yeridir. Yaklaşık 1 milyon yıllık bir geçmişe sahip olan yerde 202 adet kaya oluşumu bulunuyor. Heybetli görüntüleri ile ziyaretçilerini şaşırtan, sanki insan elinden çıkmış izlenimi veren kayaların yükseklikleri 2 ve 14 metre arasında değişiyor. Kayaların altında Şeytan Suyu( Davolja Voda) ve Kızıl Suyu( Crveno Vrelo) denilen iki doğal kaynak da bulunuyor.

KATEGORİLER