BALKAN ÜLKESİNE YOLCULUK: MAKEDONYA


Bu ülkenin en çok ziyaret edilme nedeni ise, Türkiye'den giden kişiler için vize sorununun bulunmamasıdır. Bu nedenle Makedonya'ya gitmek isteyenler sadece kimliklerini göstermeleri yeterlidir. Misafirperver bir ülke olan ve tarihi güzellikleri sayesinde her yıl binlerce misafirine ev sahipliği yapan Makedonya, Arnavutluk, Sırbistan, Bulgaristan, Kosova ile komşu olduğundan dolayı en gözde tatil mekânları arasında yer alıyor. Ayrıca bulunduğu konumu itibariyle Osmanlı medeniyetine ev sahipliği yapan ve birçok eserleri bulunduran Makedonya, sıkça ziyaret edilmesi gereken turistik ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle sizlere Makedonya'da gezebileceğiniz yerlerin bir listesini yaparak buraları en güzel şekilde derledik.


Üsküp

Makedonya'nın başkenti olan ve Vardar Nehrine kurulmuş olan Üsküp, en önemli Osmanlı tarihi eserleri ile misafirlerine en güzel tatil keyfi yaşatıyor. Üsküp, birçok heykellerle süslendiğinden dolayı mutlaka ziyarete ilmesi gereken turistik mekanlar arasında bulunuyor. Üsküp'ün en önemli yerleri arasında, Taş Köprü ve Old Bazaar bulunduğundan dolayı urayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Türk çarşısı olarak adlandırılan Old Bazaar, her türlü ihtiyacınız karşılayabileceğini gerekli olan eşyaları bulunduruyor. Tarihi kokusu sayesinde eski duyguları yeniden canlandıran bu çarşı, sizlere yaşamadığınız bir tatil yaşatıyor. Ayrıca şehrin her tarafını en güzel şekilde fotoğraflamak ve şehrin havasını solumak isteyenler için Üsküp Kalesi'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.


Ohrid

Balkanlar'ın en muhteşem şehirlerinden birisi olan ve gezmekle bitmeyecek bir özelliği sayesinde tatil keyfini doyasıya yaşatan Ohrid, Makedonya'nın en gözde şehirleri arasında bulunuyor. Kendine özgü mimari eseriyle gölün kenarına kurulmuş olan bu şehir, turistlere duygulu anlar yaşatıyor. Ohrid'de bulunan Ali Paşa Camii, Halveti Tekkesi gibi önemli yerler mutlaka ziyaret edilmelidir. Üstelik yüzden fazla kilisesi bulunmasından dolayı her yıl yüzlerce turist akınına uğrayan bu şehir, huzur verici özelliği sayesinde tatilin sakin bir şekilde geçmesine yardımcı oluyor. Üstelik gölün etrafına kurulu olan bu şehirde isterseniz gölde tekne gezisi de yapabilir ve en güzel teknelerde tarihi havayı soluyarak tatilinizi renklendirebilirsiniz.


Struga

Turistik şehirler arasında bulunan Struga, şiir festivalleri ve sanat geceleri ile tanınan Makedonya'nın en önemli şehirleri arasında yer alıyor. Duygu ve eğlencenin bir arada bulunduğu bu şehirde, kendinizi rahat bırakarak hayal dünyasına dalabilirsiniz. Ahşaptan yapılan köprü ile en nostaljik geceleri bu şehri izleyerek geçirebilirsiniz. Etrafında bulunan kafeler ile huzurlu ve keyifli bir tatil yapacaksınız. Ayrıca bu şehir, geceleri daha da canlandığından dolayı burada istediğiniz şekilde gezebilirsiniz. Kolay ulaşım hizmeti sunan bu şehir, misafirlerini sorunsuz bir şekilde karşılamaya devam ediyor. Bu nedenle Makedonya'ya uğradığınızda bu şehre mutlaka uğramalı ve şehrin muhteşem güzelliklerinin tadını çıkarmalısınız.


Bitola

Türkçe karşılığı Manastır olarak bilinen ve Makedonya'nın en büyük şehirleri arasında yer alan Bitola, sakin ve şirin şehirler arasında yer alıyor. Bu nedenle misafirlerine yaşamadıkları bir tatil yaşatıyor. Osmanlı Devleti'ne ev sahipliği yapan Manastır, muhteşem manzarası sayesinde her yıl binlerce turist akınına uğruyor. Ayrıca Manastır, Atatürk'ün askeri liseyi okuduğu şehir olduğundan dolayı tarihi özellikleri bir arada sunuyor. Bu nedenle Manastır. Makedonya'ya gelenlerin mutlaka uğraması ve tarihi güzellikleri görmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Huzur verici bir tatil mekanı olan bu şehir, Makedonya'nın en büyük şehirleri arasında ikinci sırada yer aldığından dolayı, kalabalık nüfusuyla misafirlerini en güzel şekilde karşılıyor.

KATEGORİLER