Bakü'de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler


Sıcak yaz günlerinden bunaldıysanız, deniz havası, hafif bir rüzgâr eşliğinde tatil yapabilmeniz için uğramanız gereken en yakın adreslerden biri Bakü. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bir tatil için arayacağınız her şeyi bulabilirsiniz. Hazar denizi kıyılarında güneşlenerek serin deniz suyunun ve sıcacık kumsalın tadını çıkarabilir, damak tadınıza hitap edecek çeşit çeşit yemeklerin sunulduğu restoran ve kafelerde yerli lezzetlerle tanışabilir ya da isterseniz müzeleri, tarihi yerleri ziyaret ederek kültürel birikiminizi artırabilirsiniz. Şehre ayak bastığınız andan itibaren modern mimarisinin yanı sıra doğu mimarisinden izler de sizi büyüleyecek, bizden söylemesi! Hava kararmaya başlayınca şehrin her tarafında ışıklar yanmaya başlıyor ve fark etmeden siz de canlı, hareketli ve heyecan dolu yaşamının bir parçası haline geliyorsunuz.

Qız qalası

Qız qalası’nı, Bakü’de görmeniz gereken yerler arasında liste başına eklemenizi tavsiye ediyoruz. Qız qalası 12. yüzyılda yapılmış olmasına rağmen hala daha günümüzde ne amaçla yapılmış olduğu kesinleşmiş değil. Bazı tarihçilere göre kule olası bir saldırı durumunda sığınak olarak kullanılmak için bazılarına göre ise ibadet amaçlı yapılmış. 2000 senesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren bu harika tarihi yapı, inşa edildiğinde Hazar Denizi’nin hırçın dalgaları kulenin eteklerini yıkıyormuş, fakat zamanla denizin sularının kuruyarak çekilmesi nedeni ile birbirilerinden uzaklaşmışlar. Qız qalası sadece tarihin günümüzdeki yansıması değil, aynı zamanda en tepesine çıktığınız zaman Bakü’nün eski mahallelerini bir tarafta, Hazar denizinin göz alıcı manzarasını diğer tarafta ayaklarınızın altına serecek harika bir gözlem noktası.

Haydar Aliyev Merkezi

Bakü’nün tarihi yapısı ile modern ruhu adeta bir madeni paranın iki tarafı gibi bir bütünün parçaları. Şehirde nereye giderseniz gidin eski ile yeninin ahenkli uyumu ile mutlaka karşılaşacaksınız. Heydər Əliyev Mərkəzi ünlü mimar Zaha Hadid imzası taşıyor ve orijinal tasarımı ile şehirde en çok ilgi gören noktalardan biri. Binanın içinde farklı temalardaki sergileri ziyaret ederek harika mimari detayları içeriden de görebilirsiniz. Merkezin etrafı yemyeşil çimenlerle kaplı. Dilerseniz arkadaşlarınızla serin bir yaz akşamı çimenlere uzanarak dinlenebilir ya da kafelerde oturarak dingin Bakü akşamlarının tadını çıkarabilirsiniz.

Denizkenarı Milli Park

Hazar Denizi’nin incisi Bakü’nün en görülmeye değer noktalarından biri olan Denizkenarı Milli Park, düzenli yapısı, denize bakan manzarası ve canlı ruhu ile sizi hayran bırakacak. Bir diğer adı Bulvar olan, sahil şeridinin temelleri 19. yüzyılın başlarında 1909 senesinde atılmış. Günümüze kadar Bakülülerin ve şehrin misafirlerinin en sevdikleri yerlerden biri olmaya devam ediyor. Alanının büyüklüğüne göre Sena Nehri kıyısındaki parkla kıyaslanan Bulvar, her yaş grubu insanın deniz kokusunu ciğerlerine çekerken doyasıya dinlenebileceği bir yer. Sahilde bulunan küçük ve yöresel kültürü yansıtan kafelerde oturup Azerbaycan çayından içerken denizin masmavi görüntüsünden gözlerinizi alamayacaksınız.

Dağüstü Park

Şehri bir de en yukarıdan görmek isteyenler için Dağüstü Park en doğru seçim olacak. Dağüstü Park’ın bir tarafı şehrin güzel manzarasını ayaklarınızın altına sererken, diğer tarafında da 20 Ocak şehitlerinin mezarlığını görme ikanı sunuyor. Burada yaralar almış bir ülkenin geçmişini unutmadan geleceğini nasıl kucakladığını hissedeceksiniz. Dağüstü Park’a fünikülerle çıkıp, yemyeşil ağaçların arası ile yürüyerek inmenizi tavsiye ediyoruz.

Nizami Küçəsi

Nizami caddesi şehrin en haraketli, aktif, canlı, her daim kalabalık yerlerinden biri. Şehrin kalbi burada atıyor desek hiç de yanlış olmaz. Kendinizi bir anda dünya mutfağının tatlarını size sunacak olan kafeler ve renkli gece hayatına ev sahipliği yapan kulüplerle dolu bir caddede bulacaksınız. Halk arasında bu cadde için “Tarqovi” ismi daha çok kullanılıyor. Burada aynı zamanda birçok lüks markanın  mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz.

İçerişəhər

Kale duvarları içinde bulunan İçerişehir Bakü’nün ilk oluştuğu zamanlarda bulunan sınırlarını gösteriyor. Kale kapılarını geçince sanki bir anda en az 300 yıl geçmişe gitmiş hissine kapılmamanız imkânsız. Adeta bir açık hava müzesi olan bu surların ardında ister Bakü’nün medeniyetini yansıtan hediyelik eşya dükkânlarını gezebilir, isterseniz de otantik restoranlarında yöresel tatları deneyimleyebilirsiniz.

KATEGORİLER