Baharda Karadeniz'e Gitmek İçin 5 Neden


Karadeniz Bölgesi, kültürü, mimari dokusu, el işleri, etkinlileri,  damak tatları ile eşsiz bir tatil sunuyor turistlere.  Özellikle bahar aylarında bunların daha verimli ve daha ön planda olduğunu görmek mümkün. Muhteşem bir doğa harikası olan Karadeniz Bölgesi, iklimi ve bitki çeşitliliği ile bahar aylarında farklı bir dokuya sahip. Mevsimlerin en güzeli olan bahar aylarından havanın bunaltıcı sıcağı ne kışın titreten soğuğu var havada. Doğanın yeşilini denizin mavisine katan bir doğa harikası Karadeniz. Birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Karadeniz, bu etkinlikler için elde ettiği en yüksek verimliliği bahar aylarında sağlıyor. Bahar ayı tam mevsimi Karadeniz’e gitmenin. Uçsuz bucaksız güzellikleri,  insanların yaşam tarzını, balığın tazesini tatmayı, festivallerde yerel halkla horon tepmenin tatlı yorgunluğunu, güneşin ışıltısını rengarenk bitkilerle buluşturan manzaraları, sporun en ucundan en sığını, tüm mevsimlerin aynı gün içinde yaşanabilirliğini, denizi doğayı havayı birleştiren bu mevsimin tadını çıkarın.

Fotoğraflarınızda Baharı Yansıtmanın Tam Zamanı!

Baharın gelişiyle insanların içi huzur ile dolar, bu mevsim geçişi ile ortaya çıkan bitki çeşitliliği oldukça fazla olur. Bu bitki çeşitliliği doğanın birçok harikasını ayaklar altında serer, tek kelimeyle büyüler insanları. Bahar ile gelen çeşitli bitki örtüsü fotoğrafçılar için paha biçilemez manzaralar oluşturur. Âdeta bir cennet olan Karadeniz yayları içinde bulundurulduğu nehirler, ormanlar, bitki çeşitliliği ile amatör ve profesyonel fotoğrafçılara eşsiz bir arka plan sağlar. Fotoğrafçılık turizminin arttığı bu mevsimde bölgeye gelen turistler doğa, iklim, mevsimin getirdiği çeşitli bitkiler ve rengarenk bir tema ile iç içe olur.

Denizden Çıkarılan Lezzetlere Kavuşmak Daha Kolay!

 

Kış mevsimi kapıdan kendisini göstermeden, sonbaharın ilk aylarında av yasağının ortadan kalkmasıyla birçok balığa ulaşmak ve o tazeliği yerinde yakalamak daha kolay. Bereketli denizi ile bilinen Karadeniz sunduğu balık çeşitliliğini her mevsimde turistlere tattırıyor ancak bahar aylarında balık lezzetler biraz daha artış gösteriyor. Uzun bir aradan sonra ortaya çıkan balık türleri ile gastronomi turizmi insanları oldukça etkiliyor.  Sonbaharda ağlara takılan taze kılıç balığı, palamut, istavrit, sardalya denizden çıkarılarak turistlere sunuluyor.

Festivalleri Hissedin

 

Bahar mevsimi havanın ılıması ile cıvıl cıvıl bir ortama sahip olan Karadeniz, yaylalarında birçok festival ile gerek yerli halkı gerekse turistleri büyüler. Festivallerde düzenlenen aktiviteler, oyunlar, müzikler bunun yanında yöresel kültür, doğa, yemekler, el işleri ile insanları içine çeker. Bunun en önemli ve bilinen örneği Hıdırellez Bahar Bayramı’dır. Yaz aylarının habercisi olan baharda Doğu Karadeniz yayla festivallerinin ilki ve en bilineni olan bu şenlik halk oyunları, yöresel tatlar ve el sanatları ile büyük bir kültürü tanıtıyor aslında. Festivalleri bahar ayıyla başlatır insanlar, coşarlar, eğlenirler, kaynaşırlar, anı biriktirirler.

Rafting Zamanı Geldi

 

Coğrafi yapısı itibariyle birçok orman, engebeli patikalar ve dağlara ev sahipliği yapan Karadeniz Bölgesi  eşsiz doğasıyla önemli branşlarda özellikle tercih edilen bir bölge halini alıyor. Dağcılık, yürüyüş, kamp faaliyetleri dışında, nehirleri ile rafting için muhteşem bir doğal kaynak oluşturuyor. Rafting için sert iklim koşulları yerine bahar ayları daha ideal. Bunlara örmek olarak Çoruh Nehri, Çamlıhemşin’de bulunan Ardeşen verilebilir. Sert iklim koşullarının yaşandığı Karadeniz Bölgesinde, rafting alanları tehlike oluşturması nedeniyle kapanabiliyor. Baharda Karadeniz’in avantajlarından biri de popüler olan bu aktivitenin yapılmasına elverişli ve uygun olması.

Tek Mevsimde 4 Mevsimi Yaşayın

 

Bahar ayı olduğuna bakmayın, Karadeniz’in iklimi bilinen bölgelerden biraz daha farklı. Yazın girişinde karşılaştığımız bahar ayının sağı solu belli olmuyor. Bir bakıma sürprizlerle dolu Karadeniz iklimi,  şaşırıyor, mutlu ediyor, yeri geliyor ıslatıyor insanları. Kah sıcaktan bunaltan güneş yerini bulutlara ve yağmura veriyor,  kah da bu durum tam tersine dönüyor. Yaylalarda karşınıza çıkan manzarayı izlerken yağmur çayınıza eşlik ederek size mükemmel bir his sunabilir. Yağmurluğunuzu yanınıza almayı sakın unutmayın.

=> Karadeniz Turları için linkimizi inceleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER