Avusturya’da Bir Kış Masalı: Hallstatt


Bir masalın içinde olmak ister miydiniz? Adım adım o masalın içinde gezmeye, olağanüstü manzara karşısında büyülenmeye hazırsanız toplayın valizleri Hallstatt’a gidiyoruz. Bir yanınızda Alp Dağları tüm heybeti ile dikilirken, öbür tarafınızda şahane bir göl manzarası. Yapılan araştırmalara göre dünyanın en çok fotoğraf çekimleri yapılan yerler arasında olan kasabanın güzelliği diğer ülkeleri bile kıskandırıyor. Hatta kasabanın bir replikasını kendi ülkesine yaptıranlar bile var. Haydi, gelin bu masalsı yolculuğa birlikte çıkalım.

Gezilecek yerler

 

  • Salzwelten (Tuz Madeni); rehber eşliğinde bu şahane görüntüyü mutlaka ziyaret edin. Merkezden yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. UNESCO tarafından koruma altına alınan ve Skywalk diye isimlendirilen bu yerde şahane manzarayı seyretmeye doyamayacaksınız.
  • Beinhaus (Kemik Evi); Parish Church isimli kilisenin içerisinde bulunan, içerisinde 1200 tane kafatasının bulunduğu bu ev, bir sonraki durağınız olmalı. Mezar alanlarının yetersizliği nedeni ile eski cesetleri çıkarıp temizlemişler ve şuandaki haline gelmesine ön ayak olmuş Hallstattlılar. 1700’lü yıllarda başlayan bir gelenekle de kafataslarına çiçekler çizip süslüyorlar.
  • Welterbe Museum; her gün sabah 10’da açılan akşam 16.00’da kapanan bu müzeyi gezmeden şahane kasabadan ayrılmayın. Kasaba tarihinin tüm ayrıntılarına bu müzeden ulaşabileceksiniz. Müze gezisi yaklaşık 1 saat sürüyor o nedenle zaman ayarlamanızı iyi yapmanızı öneriyoruz.
  • Braugasthof: Kocaman bir çınar ağacının altında bulunan ve Hallstatt’ın en meşhur kafesi. Aynı zamanda da bir restoran. Unutulmaz manzaraya karşı kasabanın yerel lezzetlerini tadabilir, içinde bulunduğunuz anın tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.
  • Marktbeisl Zur Ruth; kasabanın gece açık olan tek barlarından bir tanesi. Yöresel Das Bier birasını denemek ve muhteşem Gulasch çorbasını içebileceğiniz nadide bir mekân. Aynı zamanda çok güler yüzlü bir işletmecisi var. Mutlaka sohbet edip kasaba hakkında konuşma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Yapılacak aktiviteler

 

  • Tuz madenlerini görmeden ayrılmayın.
  • Yöresel lezzetlerinden biri olan Das Bier isimli biranın mutlaka tadına bakın. Bizdekiler bira değilmiş diyeceğiniz kesin.
  • Gölde küçük bir gezintiye çıkmayı ihmal etmeyin.
  • Bol bol fotoğraf çekin
  • Doğanın bu şahane nimetinde bol bol havayı içinize çekin, manzara karşısında göz banyosu yapmadan sakın dönmeyin.

Yeme içme

 

Yeme içme konusunda çok fazla seçeneği size sunan kasabada çok uygun fiyatlara farklı lezzetler tadabileceğiniz pek çok restoran var. İster göl manzarasına karşı balık ekmek yiyin isterseniz de bir restorana uğrayın tercih tamamen sizin. Gulasch isimli aslında Macar kökenli meşhur çorbası ile yemeğe başlanabilir. Yaban mersini soslu ve limonlu Viyana Şnitzel ise kesinlikle denenmeli. Domuz, hindi, tavuk ve dana etinden yapılan seçenekleri mevcut. Tatlıları çok hafif, sanki hiç şeker yok gibi. Özellikle elmalı tatlılar ve orman meyveli cheesecake efsane. Das Bier isimli bu yöreye özgü bira da bizdekiler gibi değil. Alkol tüketenlerin bir de bu lezzeti tatması lazım. Kahve kültürünün oldukça yaygın olduğunu da belirtelim. Şahane manzara karşısında içeceğiniz lezzetli kahveler ile ortamın tadını doya doya çıkartabilirsiniz.

Alışveriş

 

Buraya gelip de alabileceğiniz en iyi şey tuz olacaktır. Kullandıkları doğal tuz, balık tuzu, bitkisel tuz, sarımsaklı şili tuzu, pizza tuzu, salata tuzu gibi daha pek çok seçeneği bir arada sunuyor. Yemeklere farklı lezzet veren bu tuzlar kesinlikle alınmalı. Onun dışında ahşap konusunda pek çok hediyelik eşya mevcut. İster kendinize ister sevdiklerinize birer anı olarak tercih edilebilir. Değişik şapka, atkı ve eldivenleri de oldukça göz alıcı. Bunlara da bir bakın alışveriş sırasında.

Ulaşım

 

Bu olağanüstü kasabaya gitmek için öncelikle Viyana’ya ya da Salzburg’a ulaşmalısınız. İstanbul’dan direkt uçuşlar ile 2 saat 20 dakikada Viyana’ya, 2 saat 40 dakikada da Salzburg’a uçabilir veya aktarmalı uçuşlar ile 6 saate yakın bir sürede orada olabilirsiniz. Bu iki şehirden de ister tren ister otobüs kullanarak unutulmaz durağınız olacak Hallstatt’a ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

KATEGORİLER