Avrupa’nın Kontesi: Fransa


Fransa hem tarihi geçmişi hem de sahip olduğu özellikleriyle dünyada önde gelen isimlerden. Aşıkların şehri olarak adlandırılan Paris’e ev sahipliği yapan bu ülkede bambaşka bir atmosfer var. Sanatın hemen hemen her dalında söyleyecek bir şeyi olan Fransa’nın kültürel yapısı da oldukça çeşitli. Şehrin sokaklarında karşılaştığınız insanlara selam verirken resmiyeti elden bırakmamanız da çok önemli. Çünkü Fransızlar bu konuda katı bir kültüre sahip.

Fransa da Gezilecek Yerler

Fransa büyük bir yüz ölçümüne sahip. Bu nedenle gezilip görülecek sayısız şehri ve noktası var. Fransa’ya gidenlerin ilk rotası ise şüphesiz Paris oluyor. Ülkenin başkenti olan bu şehir dillere destan atmosferiyle her göreni büyülemeyi başarıyor. Bu şehirden sonra en çok ziyaret edilen noktalar ise Nice, Nantes, Rouen, Bordo, Marsilya, Lyon, Strasbourg, Montpeiller ve Nimes. Paris’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri Eiffel Kulesi, Louvre Müzesi, Sacre Coeur Bazilikası, Zafer Takı, Sen Nehri, Versay Sarayı, Pantheon ve Disneyland Paris olarak sıralayabiliriz. Sahilleri ile ünlü bir yere gitmek isterseniz Nice kesinlikle ilk tercihiniz olmalı. Nice’te bulunan İngiliz Kaldırımı tam da bu isteğinize cevap verecek.  Mavinin bin bir tonunu görebileceğiniz Fransız kentlerinden biri olan Marsilya rotanızda varsa eğer Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri Müzesi’ni de gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

 Fransa da Yapılacak Aktiviteler

Fransa size hem deniz, kum, güneş üçlüsünü hem de birbirinden değerli tarihi yapıları sunuyor. Buraya geldiğinizde tüm gününüzü müzelerde geçirebilir, akşamları bir Fransız restoranında ülkeye has lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Sahilleri ile ünlü olan şehirlerde kendinizi kızgın güneşin altına bırakıp, tüm dertlerinizden uzaklaşmanız mümkün. Şehirlerinde bulunan ve geniş alanlara yayılan parklarda bol oksijenli dolu saatler geçirerek nefes alabilirsiniz. Şarap konusunda oldukça iddialı olan bu yerde şarap tadım evlerine gidip aradığınız lezzeti rahatlıkla bulabilirsiniz. Eiffel Kulesi’ne gidip, bu eşsiz yapının seyrine dalmayı da unutmayın.

Fransa Yeme İçme Rehberi

 Fransa Dünya mutfakları arasında en zengin seçenekleri sunanlardan biri. Farklı yemek kültürü ile ülkeye gelen turistleri şaşırtmayı başarıyor. Fransızların escargot ismini verdikleri salyangozu, at eti ve kurbağa bacağı yemeleri kulağa birçok kişi için itici gelebilir. Ancak bunların dışında sayısız seçenek de bulabilirsiniz. Şarap ve peynir ikilisinin her çeşidini görebileceğiniz bu yerde akşamüstü güneşin batışını bir kadeh şarap ve bir dilim peynir eşliğinde izleyebilirsiniz. Fransa’da yemekler ordörv tabağı ile başlar ve sonrasında peynir ya da tatlı menüsü eklenir. Foie Gras en çok tüketilen ve en ünlü olan ordörv tabaklarından biri olarak Fransa akşamlarında karşınıza çıkabilir. Bu arada sabah uyanır uyanmaz şirin bir Fransız kafesine gidin ve kruvasan & filtre kahvenin tadını doyasıya çıkarın.

Fransa da Konaklama

Fransa konaklama konusunda misafirlerine hiçbir zorluk çıkarmıyor. Çünkü ülke her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor ve bu nedenle her bütçeye ve zevke uygun konaklama tesisi bulunuyor. Ülkenin en kalabalık ve gözde şehirlerinde sayısız konaklama seçeneği ile karşılaşabilir, bunlardan size en uygun olanını seçebilirsiniz.

Fransa da Alışveriş

Fransa’ya gittiğinizde dönerken sevdiklerinize alabileceğiniz en güzel hediyelerin başında Fransız Şarabı geliyor elbette. Bu şarapların yanına en meşhur peynirlerden vakumlu bir şekilde almayı da unutmayın. Ayrıca ülkenin birçok şehrinde artık Fransa’nın sembolü olan Eiffel Kulesi temalı sayısız hediyelik eşya bulabilirsiniz. Antika ve retro tarzı eşyaları Fransa’nın her şehrinde bulabilirsiniz.

Fransa Eğlence ve Gece Hayatı

Fransa eğlence ve gece hayatı konusunda geniş bir yelpazeye sahip. Hangi şehrine giderseniz gidin, hoşunuza gidecek bir tarz bulabilirsiniz. Ancak bu ülkede giyim tarzı çok önemli. Özellikle şık mekanlara gitmek isterseniz kıyafetlerinizi daha özenli seçmenizde fayda var. Çünkü kapıda kıyafetlerinize dikkatli bir şekilde bakılıyor. Kalabalık şehirlerde eğlence hayatı daha uzun süreler boyunca hareketli bir şekilde ilerliyor.

Fransa da Ulaşım

Fransa’ya gitmek için büyük çabalara girmenize gerek yok. Ülkeye İstanbul ve Ankara’dan hemen hemen her gün uçuş bulmak mümkün. Bu uçuşları aktarmalı ya da direkt olarak tercih de edebilirsiniz. Uçuşlarınızın varış tercihini ise Paris, Lyon, Bordeaux, Marsilya, Nice ve Nantes şehirleri arasından yapabilirsiniz.
Fransa seyahatini en keyifli yaşayabileceğiniz Fransa Turları için bizi arayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER