Avrupa'nın En Ünlü Sokak Festivalleri


Yılın belli günlerinde insanların sokaklara dökülüp, özel günleri kutladıkları, neşeleri, sevinçlerini paylaştıkları, eğlenip kaynaştıkları sokak festivali kültürünün tarihi aslında çok eskilere dayanıyor. Farklı milletlerin kutladıkları bu bayramlar zamanla daha da geniş kitlelerin dikkatini çekerek günümüzde turist akınına neden oluyor. Avrupa’da sokak festivalleri oldukça meşhur ve görkemli kutlamalara ev sahipliği yapıyor. İşte sizler için seçtiğimiz Avrupa’nın en ünlü sokak festivalleri:

La Tomatino, Valencia, İspanya

 

Doyasıya eğlenmek, stres atmak ve sıra dışı bir deneyim yaşamak istiyorsanız, ağustos ayının son çarşambası yolunuzu hemen Valencia’ya doğru çevirin. Domates Festivali 1945 yılından beri kutlanıyor ve her yıl yaklaşık olarak 145000 kg domates sadece bu festival için kullanılıyor. Sokaktan geçen domates dolu araçlardan insanlara doğru domatesler fırlatılıyor. Üstünüz başınız domatesle kaplı olsa da sonuna kadar eğlenmiş olacaksınız. Daha sonra La Penones havuzunda yıkanarak temizlenebilirsiniz. Festival yaklaşık olarak 1-2 saat sürüyor ve sonrasında sokaklar belediye tarafından yoğun bir çalışma ile temizleniyor. Geriye ise bir saat boyunca yaşadığınız unutulmaz bir deneyim kalıyor.

İlginizi Çekebilir => İspanya Turları

Oktoberfest, Münih, Almanya

 

16 gün süren Oktoberfest Bavaria (Bavyera) kültürüne merakı olanlar için farklı bir deneyim olabilecek nitelikte bir sokak festivali. Festival 1810 senesinden beri kutlanıyor ve Almanya’nın katılımcısı en yüksek festivallerinden biri olma özelliğini taşıyor. Özellikle Bavaria biralarını tatmak isteyenlere burada oldukça fazla çeşit sunuluyor. Önemli noktalardan biri de şehrin dışından hiçbir şekilde bira getirilmemesi ve festivalde bulacağınız biraların hepsinin orada üretilmiş olması. Son yıllarda insanların daha rahat edebilmesi için 7-8 kişilik çadırlar kuruluyor. Böylelikle siz de hem arkadaşlarınızla bira eşliğinde sohbet edebilir hem de daha sakin ve huzurlu bir ortamda festivalin keyfini çıkarabilirsiniz. Festivalde çok sayıda yöresel kıyafetli insanlarla karşılaşacak, canlı müzik dinleme, Bavaria mutfağına ait yemekleri tatma fırsatınız olacak.

İlginizi Çekebilir => Almanya Turları

Venedik Karnavalı, Venedik, İtalya

 

Avrupa’nın en gösterişli, en renkli festivali olan Venedik Karnavalı adeta bir maskeli balo partisine benziyor. Eskiden deriden, porselenden ya da cam işlemelerle yapılan maskelerden hala günümüzde biraz pahalı da olsa bulabilirsiniz. Fakat isteyenler için uygun fiyatlara da maskeler var ve altın işlemeli maskelerle yüzünüzü saklayarak bu gizemli festivalin bir parçası olabilir ve şehrin haraketli sokaklarını dolaşabilirsiniz. Karnaval 1162 yılından beri kutlanıyor, ancak belli aralıklarla unutulsa da 1979 yılından beri ülkenin en değerli eğlencelerinden biri olmakla kalmamış aynı zamanda birçok turistin ülkeyi ziyaret sebebi olmuştur.

İlginizi Çekebilir => İtalya Turları

Aziz Patrik Günü, Dublin, İrlanda

 

Katolikler için oldukça önemli bir gün olan Aziz Patrik Günü kutlamaları tam tamına 5 gün sürüyor. İrlandalılar için büyük bir önem taşıyan Aziz Patrik şerefine her yıl 17 Mart’ta gerçekleşiyor. Bu öze günde başkent Dublin başta olmak üzere tüm İrlanda şehirleri adeta yeşile bürünüyor ve insanlar bu günde özellikle yeşil renkli kıyafetler tercih ediyorlar. Sokaklarda yöresel kıyafetli insanlar ve sergiledikleri dans performansları sayesinde İrlanda kültürü ile derinlemesine tanışacaksınız.  Kutlamalar ilk önce diaspora faaliyetleri olarak başladığı için günümüzde Amerika gibi denizaşırı ülkelerde de kutlanıyor. Fakat Dublin’de kutlamalar adeta bir karnaval havasında geçiyor.

Çiçek Halı Festivali, Brüksel, Belçika

 

15-17 Ağustos tarihlerine denk gelen Çiçek Halı festivali, belki de Avrupa’da görebileceğiniz en ilginç sokak festivallerinden biri. 4 gün süren festival iki yılda bir düzenlense de güzelliği ve zarafeti ile katılanları kendine hayran bırakıyor. Çiçek Halı Festivali 1971 yılından beri kutlanıyor ve 2 bin metrekarelik bir alanı kapsıyor. Festivalde rengârenk halının yapımında yaklaşık 600 bin çiçek kullanılıyor. Begonyaların güzel dizilimi ve renklerin uyumlu dekore edilmesi için profesyonel tasarımcıların ve 100’e yakın gönüllünün yoğun çalışması sonucu ortaya göz kamaştıran bir eser çıkıyor. Çiçek halı dört saat boyunca toplanıyor ve çiçekler tazeliklerini 4 gün boyunca saklıyorlar. Avrupa’da görebileceğiniz en güzel manzaralardan birini sunan bu festivali kesinlikle kaçırmamalı ve gezinizi bu tarihlere denk getirmelisiniz. Grand Palace’ta çok sayda canlı müzik performansı, konserler, birbirinden farklı ışık gösterilerine tanıklık edebilirsiniz

İlginizi Çekebilir => Brüksel Turları

 

KATEGORİLER