Avrupa’nın En Ünlü Müzeleri ve Sanat Galerileri


Geçmişten günümüze Avrupa’nın keşfetmeye doyamadığımız taraflarından biri olan sanat, bizlerin Avrupa’yı daha iyi tanımamıza olanak sağlıyor. Rotanızı Avrupa’ya doğru çevireceğinizin garantisini verdiğimiz yazımızda, Avrupa’nın en ünlü müzeleri ve galerilerinden birkaçını sizler için derledik.

  • Louvre Müzesi, Paris, Fransa

 

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Louvre Müzesi, sanatın kalbinin attığı Paris şehrinde yer alıyor. Ortaçağdan günümüze kadar uzanan müzede Richelieu, Sully ve Denon Kanadı olarak üç bölüm bulunuyor. Sanatla dolup taşmanızı sağlayacak kadar çok sayıda esere ev sahipliği yapan Louvre Müzesi’nin en ünlü eserlerinden biri Mona Lisa tablosudur. Bu özel tablo tek ve yanında başka hiçbir şeyin asılı olmadığı bir duvarda tek başına asılı vaziyette sergileniyor. Mona Lisa dışında Milo Venüs’ü, paslanmaz çelikten yapılan ve 21 metre yüksekliğinde olan Cam Piramit, şahlanan atların betimlendiği Marly Atları, Medusa’nın Salı, Dantelli Kız, Michelangelo’nun yaptığı İki Köle, Ortaçağ Hendeği ve daha birçok ünlü eseri bu büyüleyici müzede görmeniz mümkün. Salı günleri dışında haftanın her günü 09.00-18.00 saatleri arasında açık olan müzeye L1 veya L2 metro hattı üzerinden, Palais Royal Musee Du Louvre İstasyonu’nda inerek ulaşabilirsiniz.

  • Uffizi Galerisi, Floransa, İtalya

 

İtalya’nın Floransa şehrinde yer alan iki katlı U şeklindeki Uffizi Müzesi , Medici Ailesi’nin sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Adını İtalyancada ‘’Ofisler’’ anlamına gelen Uffizi kelimesinden almasının sebebi, geçmişte müzenin yerinde yönetim ile şehri birbirine bağlayan ofislerin bulunması. İçerideki eserlere yani en heyecanlı kısma gelecek olursak, müze deyim yerindeyse sizi zamanda yolculuğa çıkaracak. Uffizi Müzesi’nde Urbino Venüs’ü, Venüs’ün Doğuşu, Urbino ve Düşesi , Kutsal Aile gibi adından sıkça bahsettiren eserlerin yanı sıra, erken dönem Rönesans  tablolarını da görebilirsiniz. Pazartesi saat 16.45’ten sonra bilet satışları sona eriyor ve saat 19.00’a kadar sadece içeride kalanların gezmesine izin veriliyor. Floransa şehir merkezindeyseniz eğer müzeye yürüyerek gitmenizi öneriyoruz. Şehir merkezinde birbirinden büyüleyici yapıların arasında bulunan müzeye ulaşım oldukça kolay. Tek yapmanız gereken, Signoria Meydanı’na doğru yürümek.

  • Van Gogh Müzesi, Amsterdam, Hollanda

 

1973 yılında halka açılan Van Gogh Müzesi Hollanda’nın en renkli şehri Amsterdam’da yer alıyor. Mimari yapısıyla dikkat çeken müzede toplam 4 kat ve bir ek bina bulunuyor. Her katında özel bir düzene sahip olan müzenin ilk katında Van Gogh’un en önemli eserleri kronolojik bir şekilde meraklılarını karşılıyor. Bir üst katta karşınıza ünlü ressamın sanatına ve yaşamına ilişkin bilgi edinmenize yardımcı olacak bir çalışma alanı çıkacak. Sanatçı hakkında bilgi alabilir, ressamın doğumundan ölümüne kadarki yaşamına şahit olabilirsiniz. Üçüncü katta ise sanatçının eskizleri var. Bu katta dönemsel olarak sergiler de açılıyor. Müzenin belki de en güzel yerlerinden biri de kendinize müzeyi hatırlatacak şeyler alabileceğiniz hediyelik eşya mağazasıdır. Bu mükemmel yolculuğu sizlere ve sevdiklerinize hatırlatacak olan hediyelik eşyalardan seçebilirsiniz. Hafta içi 10.00-18.00 saatleri arasında açık olan müzeye Amsterdam şehir merkezinden tramvaya bindikten sonra Museumplein durağında inerek ulaşabilirsiniz.

  • Bergama Müzesi, Berlin, Almanya

 

Berlin’de Müzeler Adası’nda yer alan 5 müzeden biri olan Bergama Müzesi, Zeus Sunağı, Millet’in Market Kapısı, İştar Kapısı ve daha birçok antik yapıyı, gerçek hallerine uygun bir şekilde birleştirerek, paha biçilemez tarihi eserleri tarih severler ile buluşturuyor. Müze toplamda 3 farklı kısımdan oluşuyor. İlk kısımda Klasik Antik Çağ koleksiyonu yer alıyor. 2. kısımda ise Antik Yakın Doğu koleksiyonuna yer verilmiş. Son kısımda da İslam Sanatı koleksiyonu bulunuyor. Tüm bölümlerini keyifle ve merakla gezeceğinizden şüpheniz olmasın. Müzeyi gezmeden önce giriteki tabelaları dikkatlice okumanızı öneriyoruz. U6 numaralı otobüse bindikten sonra Friedrichstrabe durağında inip, Müzeler Adası’na ulaşabilirsiniz.

  • Viyana Sanat Müzesi, Viyana, Avusturya

 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan güzel sanatlar ve dekoratif sanatlar dalları açısından özel bir yere sahip müzede İtalya, Almanya, İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi saymakla bitiremeyeceğimiz ülkelerin 15. yüzyıla ait eserleri sergileniyor. Ayrıca Pieter Bruegel gibi sanatıyla bizleri etkileyen birçok ressamın tabloları da Viyana Sanat Müzesi’nde sergileniyor. Buna ek olarak, 15. yüzyılda bir kafede bir şeyler içiyormuş gibi hissettirecek kafeteryası da kesinlikle görülmeye değer. Son olarak, müzeden çıkmadan önce en üst kattaki Museum Shop’u ziyaret edebilir, sanatsever dostlarınıza hediyeler alabilirsiniz. U2 ve U3 No’lu metro hattının Volkstheater durağında indiğinizde tabelaları takip ederek müzeye ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER