Avrupa’nın En Ünlü Müzeleri


Müzeler bizi alıp geçmişe götüren yerlerin başında geliyor. Birçok alanda sayısız eser ile bizi tanıştıran bu büyülü yerlerden öğreneceğimiz çok şey var daha. Hepsinin ayrı bir gizeme ışık tuttuğu Avrupa müzelerinde ise gezmek tam bir görsel şölen. Bu müzede hangi eserin nereden ve nasıl geldiğini öğrendikçe şaşırmamak mümkün değil.

 

Kunsthistorisches Museum (Viyana Sanat Tarihi Müzesi), Viyana, Avusturya

Viyana bilindiği üzere Avrupa’nın en popüler kültür ve sanat durakları arasında yer alıyor. Şehrin eşsiz dokusuna eklenen sanat ışıkları gezilerinizin daha keyifli bir hale gelmesinden büyük bir etken. Müze kültürü konusunda da bizi şaşırtmayan bu şehir de tarihin izlerini yakından görmeniz mümkün. Türkçede Viyana Sanat Tarihi Müzesi olarak adlandırılan Kunsthistorisches Museum dekoratif sanatlar ve güzel sanatları içerisine alan bir listeye sahip. Bu müze her yıl 700 bin yerli ve yabancı turiste kapılarını açıyor.

Louvre Müzesi, Paris, Fransa

Eğer yeterine vaktiniz ve sabrınız varsa Louvre Müzesi’ni gezebilirsiniz. Çünkü bu müze dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında yer alıyor.  Yılda 10 milyonu aşkın kişinin ziyaret ettiği bu müzeye girmeden uzun kuyruklarda beklemeyi göze almalısınız. Ancak Louvre Müzesi uzun kuyrukları beklediğinize değecek. Dıştan cam bir piramidi anımsatan bu müze içerisine girdiğiniz anda atmosferi ile sizi büyülüyor. Tarihi sanat koleksiyonu ve 35 binden fazla sanat eseri ile buluşmak için yönünüzü Paris’e çevirmeniz yeterli.

 

Pablo Picasso Müzesi, Barselona, İspanya

 

Ünlü ressam Pablo Picasso’nun adını duymayan yoktur. Dillere destan bir üne sahip olan bu ressamın ilk eserlerini görmek için Picasso Müzesi’ne uğrayabilirsiniz. Bir sanatçının nasıl doğduğunu gözler önüne seren bu müzede Picasso’nun oldukça ünlü kübik eserlerini de görebilirsiniz. Catalunya Meydanı’na yakın bir konumda bulunan bu müzeye ulaşmak da hayli kolay. Ancak müzeye girmeden evvel özellikle turistlerin yoğun olduğu zamanlarda biraz sırada beklemeniz gerekebilir. Müzeyi ücretsiz gezmek isterseniz ziyaretinizi pazar günü gerçekleştirmelisiniz. Çünkü pazar günü müzeyi ziyaret edilen kişiler ücret alınmıyor. Küçük bir sokağın dünyaya açılan penceresi olan Picasso Müzesi’nde fırça darbeleri arasında kaybolabilirsiniz.

Vatikan Müzeleri, Roma, İtalya

 

Saatlerce müze gezebilirim diyenlerin mutlaka uğraması gereken Vatikan Müzeleri Roma’nın en ünlü noktalarının başında geliyor. Rönesans zamanına dayanan tarihi ile dikkatleri üzerine çeken bu müze Roma Katolik Kilisesi tarafından yaptırılmış. Müzede bulunan sarmal rampa görenleri kendine hayran bırakırken içeride bulunan sanat eserleri hikayeleri ile ziyaretçileri hayrete düşürüyor. Bina yapısı ile göze, eserlerin geçmişi ile gönüllere hitap eden Vatikan Müzeleri çok büyük bir alanı kapladığı için müze girişinden itibaren tek bir yönü takip etmeniz gerekiyor. Bu sayede müze içerisinde kaybolup zaman kaybı yaşamanın önüne geçiliyor.

Van Gogh Müzesi, Amsterdam, Hollanda

 

Van Gogh meydana getirdiği eserleri ile dünyanın en önemli ressamları arasında yer alıyor. Çizdiği her resimde farklı bir dünyanın kapılarını aralamayı başarmış olan bu sanatçının eserlerini Amsterdam’da görebilirsiniz. Van Gogh’un 200’den fazla resminin bulunduğu bu müzede kardeşine yazmış olduğu mektupları okuma şansınız da bulunuyor. 1973 yılında açılan sanatçının kardeşin Theo tarafından düzenlenen bu müze sayesinde Van Gogh’u anlamak biraz daha kolaylaşıyor. Ayrıca müzede sanatçının 500’e yakın eskiz çalışması da sevenlerinin karşısına çıkıyor.

Akropolis Müzesi, Atina Yunanistan

 

Yapımına ilk kez 1865 yılında başlanan bu müze oldukça köklü bir geçmişe sahip. Atina’ya gittiğinizde birçok noktadan size göz kırpan bu yere karşı koymanız çok zor. Alan yetersizliği ile yapılanmaya giden ve yeni hali ile 2007 yılında ziyaretçilere tekrar açılan Akropolis Müzesi arkeoloji kazılarında çıkartılan eserleri sergiliyor. İsmini aldığı Akropolis Tepesi’nde yapılan ve hayli değerli olan bu eserlere ev sahipliği yapan müze ihtişamlı bir görünüşe sahip. İlk bakıldığı zaman büyük bir anıtı andıran Akropolis Müzesi Atina’ya tatile gelen turistler tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER