Avrupa’nın En Ünlü Caz Kulüpleri


Afrika-Amerikan kökenli caz zevki yaşamak isteyenler için Avrupa’da dünyaca ünlü kulüpler hizmet veriyor. Avrupa seyahatinizde kendinizi şımartmak istiyorsanız, caz zevkinden mahrum kalmamalısınız. Eğer şanslı gününüzdeyseniz ünlü caz ustalarının konserlerine bile denk gelebilirsiniz. İşte sizler için derlediğimiz Avrupa’nın en ünlü caz kulüpleri listesi:

Hot Clube, Lizbon, Portekiz

 

Minimalist stili ile 1948 senesinden beri kapıları caz severlere açık olan Hot Clube Avrupa’nın sayılı kaliteli müzik yapan mekanlarından biri. Dinleyici kitlesi genellik gençlerden, öğrencilerden ve turistlerden oluşan kulübe giriş fiyatları da oldukça uygun. Sadece 7.50 avro ödeyerek bütün gece boyunca caz müziğin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Casa Del Jazz, Roma, İtalya

 

1920’lerde bir mafya babasına ait olan salon daha sonra bir caz kulübüne dönüştürülmüş ve günümüzde Avrupa’nın en iyi caz kulüpleri listesinde ilk sıralarda geliyor. 150 kişilik salonda birbirinden ünlü caz gruplarının performanslarını izleme fırsatı bulabilirsiniz. Kulüp aynı zamanda caz eğitimleri de düzenliyor. Kendine ait kütüphanesinde isterseniz caz ile ilgili kitaplar okuyabilir, isterseniz de eğitimlere katılarak caz şarkıları söylemeye başlayabilirsiniz.

Jazzhus Montmartre, Kopenhag, Danimarka

 

Kırmızı rengin hâkim olduğu ve şık dekoratif eşyalarla dizayn edilmiş bu kulüpte caz dinleyerek geçirdiğiniz zaman Danimarka gezinizin en unutulmaz anısı olacak. Giriş ücreti öğrenciler için 13 avro, diğer yetişkinler içinse 25 avro olan Jazzhuss Montmartre caz kulübü, 1960 senesinden sonra ünlü caz ustası Niels Henning Orsted Pedersen’in verdiği konserden beri Avrupa’nın en ünlü caz kulüpleri arasında yer almaya başladı. Liane Carroll gibi ünlü isimleri sahneside misafir eden Jazzhus Montmartre caz sanatının gelişimi için devlet tarafından da yoğun bir şekilde destek alıyor.

New Morning, Paris, Fransa

 

Daha rahat, resmi olmayan, arkadaşlarınızla birlikte içeceğinizi yudumlarken kusursuz bir caz keyfi yaşamak istiyorsanız, Fransa’da ilk uğramanız gereken mekan New Morning. 300 kişilik kapasitesi olan bu caz kulübünde harika vakit geçirebilirsiniz.

Porgy and Bess, Viyana, Avusturya

 

Sadece Avusturya caz sanatçılarına değil, aynı zamanda dünyaca ünlü caz ustalarına da ev sahipliği yapan Porgy and Bess kulübü kaliteli müziğin ilk adreslerinden biri. Mekanda ikili üçlü sandalyeler önünde küçük yuvarlak masalarda viskinizi veya şarabınızı yudumlayarak sahnede efsane isimlerin performanslarının seyircisi olacaksınız.  Ayrıca adeta bir küçük bir opera salonunu andıran balkonundan da yeşil ve kırmızı konseptli sahneyi izleyebilirsiniz. Aynı anda 300 kişiyi misafir edebilen kulübe giriş ücreti de sadece 20 avro.

Cafe Central, Madrid, İspanya

 

Modern dizaynı, geniş pencereli aydınlık salonu ile 35 sene boyunca 13.000 kadar caz konserine ev sahipliği yapmış Cafe Central sadece Madrid’in değil, aynı zamanda tüm Avrupa’nın en gözde caz kulüplerinden biri. 1988 senesinden beri Cafe Central’de yerli müzisyenler ve aynı zamanda George Adams ve Don Pullen Quartel, Randy Weston, Barry Harris, Ben Sidran gibi ünlü isimler de sanatlarını geniş kitlelerle paylaşmış. Cafe Central 1991 senesinde British Magazine WIRE dergisinin Avrupa’nın en iyi caz kulüpleri listesinde 8. sırada yer aldı. Kulübün ünü sadece Avrupa sınırları ile de sınırlı değil aslında. 2002 senesinde Amerika’nın meşhur caz dergisi Down Beat’e göre dünyanın en iyi ilk 100 kulübü arasında yer alan Cafe Central, İspanya’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken bir yer.

Ronnie Scott’s Jazz Club, London, İngiltere

 

 

Bodrum katında hizmet vermeye başlayan Ronnie Scott’s Jazz Club 1959 senesinden beri faaliyet gösteriyor. Wynton Marsalis, Cassandra Wilson, Kurt Elling gibi ünlü cazcıların eserlerini sergiledikleri sahnede kendinizi müziğin ahengine kapılmış bulacaksınız. Mükemmel ışıklandırması ile sahnenin büyüsüne kapılarak zamanın nasıl akıp geçtiğini fark edemeyeceksiniz.

Victoria Nasjonal Jazzscene, Oslo, Norveç

 

Kaliteli hizmet, modern gri dekoratif eşyalar, görkemli iç mimarisi ile her göreni etkileyen bir atmosfere sahip olan Victoria Nasjonel Jazzscene caz kulübünde ünle caz sanatçılarının konserlerine gitmek için biletinizi isterseniz İnternet üzerinden, isterseniz de girişten alabilirsiniz. Kulüpte yeme içme servisi olmadığı için sadece leziz şarap ve atıştırmalıklardan tadabilirsiniz. Dünyaca ünlü caz gruplarının performanslarını sergiledikleri Victoria Nasjonel Jazzscene, Norveç turunuzun unutulmazlarından olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER