Avrupa’da Vizesiz Gidebileceğiniz 4 Ülke


Hem maliyetli oluşu hem de vize problemleri nedeni ile pek çok insan yurt dışı seyahatlerini sürekli ertelerken, artık bu durum yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Bazı Avrupa ülkelerinde vize şartı aranmıyor olması, insanların şehir içi seyahati gibi kolaylıkla ülke dışına da seyahat planlayabilmesini sağlıyor. Vize şartı aranmayan ülkelere yapılan seyahatlerde, vize çıkartmak için harcanan zaman da ortadan kalkmış oluyor. Seyahatiniz öncesinde konsolosluğa başvuru yapmanıza gerek kalmadan, vizesiz ya da sadece kapıda vize ile kolaylıkla giriş yapabileceğiniz Avrupa ülkelerini sizler için derledik:

Belarus, Beyaz Rusya

 

Genellikle Beyaz Rusya ismiyle andığımız Belarus’un başkenti Minsk. Polonya, Rusya, Litvanya, Letonya ve Ukrayna ile komşu olan Belarus’un denize kıyısı bulunmadığı için diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha sakin. Ahşap evleri, olağanüstü yeşillikler ile bezenmiş doğal yaşam alanları ve göz kamaştıran Sovyet mimarileri kesinlikle görülmeye değer. Türkiye’den daha ucuz olan Belarus, kısa bir hafta sonu kaçamağı için dört dörtlük bir tatil destinasyonu. Resmi kıyafetli polislerden çok sivil polisin sokaklarında dolandığı Belarus’ta suç oranı da oldukça düşük. Hem yurt dışı tatili planlayan hem de doğayla iç içe huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri Belarus’a ulaşım da çok kolay. İstanbul’dan Belarus’un başkenti Minsk şehrine yaklaşık 2 saat 20 dakika süren direkt uçuşlar bulunuyor.

Makedonya

 

Makedonya’nın başkenti Üsküp’e 542 sene hâkim olan Osmanlı Devleti’nin hala izlerini taşıyan ve her karışı keşfedilmeye değer olan bu ülkeye gitmek için sadece pasaportunuzun olması yeterli. Onca sene Osmanlı halkının Makedonya’da yaşamasının izlerini hala görmek mümkün.  Ortak bir kültür ve tarihi paylaşmış olmanın verdiği rahatlık nedeniyle de bu ülkede kendinizi yabancı hissetmeyeceksiniz. Yeşille bezenmiş mis gibi bir doğanın ortasında, huzur kokan Makedonya, sıcakkanlı ve misafirperver halkının samimiyetiyle daha güzel bir hal alıyor. Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Yunanistan ve Bulgaristan ile sınırlarını paylaşan Makedonya, sunduğu bütçe dostu tatil imkanlarıyla da çok az bütçe ile seyahat edenleri de fazlasıyla memnun ediyor. Makedonya’nın en gelişmiş kenti ve turizm merkezi ise Ohrid. Yemek kültürleri Türk mutfağı ile benzerlik gösterdiği için de yeme içme konusunda hiç yabancılık yaşamayacaksınız. Ne yana baksanız birbirinden güzel heykeller göreceğiniz Makedonya’da çok farklı kültürlerden insanlar yaşadığı için keşfedilecek çok şey olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Siz siz olun, Makedonya seyahatinizi en az 6-7 günlük planlayın.

Sırbistan

 

Sırbistan birden fazla dine ev sahipliği yapan, farklı kültürlerin bir araya geldiği çok renkli bir ülke. Gece hayatı hareketli olduğu kadar doğanın içinde sakinliği yaşamak isteyenlere de birbirinden güzel imkanlar sunuyor. Ortaçağ döneminden kalma Ortodoks kiliseleri, mimarileri, daracık taş sokakları, kısacası Sırbistan’ın her yerine hayran kalacaksınız. Bir tarafta manastırlar ve hemen yanlarında camiler olan bu ülke, hoşgörünün canlı kanıtı gibi adeta. Resmi dilin Sırpça olduğu ülkede Rusça İngilizce de konuşuluyor. Sırbistan’da yaşayan halkın yarısı Boşnak iken büyük bir oranda Türkle de karşılaşabilirsiniz. Gece hayatının hareketli olduğu için geç saatlere kadar dolup taşan caddelerinde sabahın ilk ışıklarına kadar doyasıya eğlenebilirsiniz. Et yemeklerinin çoğunlukta olduğu Sırp mutfağını mutlaka keşfetmenizi öneriyoruz. Vize şartı aranmayan Sırbistan’a yapacağınız kısa bir seyahat ile hem manastırları hem de Osmanlı motifli cami ve kaleleri görme şansını kaçırmayın.

Bosna Hersek

 

Boşnak, Sırp ve Hırvat halkından oluşan Bosna Hersek, komünizmin etkilerinden kurtulmaya çalışan, adeta küllerinden doğmaya başlayan bir ülke. Yıllarca Müslüman, Hristiyan ve Musevi halkın iç içe yaşayabildiği bu ülkede kiliseler, camiler ve sinagoglar yan yana. Hala Osmanlı döneminden kalma köprüler, yapılar kullanılmaya devam ediyor. Tarihi dokusunu kaybetmemiş ve derin üzüntülerin halen daha hissedildiği Bosna Hersek, herkesin hayatta bir kez de olsa görmesi gereken bir yer. Başkenti Saraybosna’ya İstanbul’dan direkt uçuş seferleriyle ulaşabilirsiniz. Kültürel zenginlikleri her adımda deneyimleyebileceğiniz Bosna Hersek, kelimenin tam anlamıyla eşi benzeri görülmemiş bir coğrafya. Birbirinden lezzetli yemekleri, şahane müzikleri ve sıcakkanlı insanları ile kesinlikle görülmeye değer bir ülke. Kış aylarında biraz soğuk, yaz aylarında da fazla sıcak olması nedeniyle genellikle ilkbahar aylarında vize için hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmadan Bosna Hersek’e gidebilirsiniz.  

Balkan Turları fiyatları ve tur detayları için linkimizi tıklayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

KATEGORİLER