Atatürk Anıtının Bulunduğu 5 Ülke


Atatürk’ün ölmesinin üzerinden yıllar geçse dahi hala dünyaca ünlü bir lider olduğu su götürmez bir gerçektir. Bu gerçeklik doğrultusunda dünya üzerinde belki de hiç tahmin etmeyeceğiniz Atatürk anıtının olduğu 5 ülkeye gelin beraber göz atalım.


1- Canberra, Avustralya


2- Be’er Sheva, İsrail


3- Wellington, Yeni Zellanda


4- Santiago, Şili


5-Bükreş, Romanya


Canberra- Avustralya

Tarihte ilk olarak dostluk bağlarının bir savaş sonrasında gerçekleşmiştir. Bu savaş unutulmaz ve destanlara konuk olan Çanakkale Savaşıdır.  Çanakkale Savaşı sonrasında, Atatürk’ün Anzak askerleri için söylediği sözler sonrası etkilenen bir Anzak Asker annesi, Canberra Avustralya’da bir Atatürk anıtı yaptırmıştır.


Her iki ülkenin şehitleri anısına yaptırılan anıt sırasında Atatürk için “Majesteleri kabul buyururlarsa bizler de kendilerine Ata demek istiyoruz. Çünkü yavrularımızın mezarları başında söylediğiniz sözler, ancak bir öz babanın sözleri gibi yüce, ilahi. Evlatlarımızı bir baba gibi kucaklayan büyük Ata’ya tüm analar adına şükran, sevgi, saygıyla” sözlerini söylemiştir.


Be’er Sheva-  İsrail

İsrail’de  yer alan Atatürk Anıtı, savaş sırasında yaptırılmış bir anıt olarak dikkat çekmektedir.  Be’er Sheva’da bulunan heykelin levhasında “Yurtta barış, dünyada barış. Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938 Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu” yazısı yer almaktadır.  İsrail’de tıpkı diğer ülkeler gibi Atatürk’ün ileri görüşlü ve barışçıl yönünü benimsemiştir.


Wellington- Yeni Zellanda

Gelibolu yarımadasına benzetilen Cook Boğazında da bir Atatürk anıtı yer almaktadır. Yeni Zellanda’nın başkenti Wellington’da yer alan Tarakina Koyunda bulunan bu anıt, Atatürk’ün ve Gelibolu Çanakkale Savaşı’nın tarihteki önemini bir  kez daha gözler önüne sermektedr.


Santiago- Şili

Şili’nin başkenti olan Santioga’da, Atatürk’ün sözlerinin yer aldığı rölyefini bulunmaktadır. Kentte yaşayanların örnek alması için yapılan bu anıt niteliğinde ki rölyefini de Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali… Bütün hayatını Türk milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır!” yazmaktadır.Bükreş- Romanya

Romanya’nın önemli ve en çok turist çeken kentlerinden biri olan Bükreş’te bir Atatürk Meydanı olduğunu söylesek ne derdiniz. Sadece atatürk heykeliyle değil br Atatürk Meydanı’yla onu onurlandıran bu ülke de Atatürk Meydanı, en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Atatürk Meydanı’nda yer alan Atatürk heykeli de Türk vatandaşlarına armağan edilmiştir.

KATEGORİLER