Artıları ve Eksileriyle Hostel Nedir


Keyifli bir yurtdışı tatili yaparken bir yanda da ekonominizden tasarruf etmek, bol yıldızlı konaklamaların yerine maddi açıdan çok daha uygun bir seçim yapmak durumundaysanız, farklı ülkelerin turistik bölgelerinde yer alan hostelleri değerlendirmenizi öneririz.


Lüks konaklama mekânlarından farklı olarak hosteller, misafirlerine yurt yatakhanelerini andıran, çoklu yatakların yer aldığı odalar verirler. Pansiyonu andıran hostellerin çoğunda mutfak, banyo ve tuvalet gibi alanlar diğer misafirlerle müşterek kullanılmaktadır. Hosteller bu sebeplerden dolayı uzun tatiller yerine kısa geziler için tercih edilir.


Kısa gezilerde sunduğu düşük fiyat avantajıyla büyük bir kolaylık sağlayan hosteller, bahsettiğimiz özellikleriyle rahatına düşkün lüks ve bağımsız konaklama isteyenlere pek uygun değildir. Hostel tipi konaklama türünde odalar 3 veya 4 kişilik olabildiği gibi, bazı işletmelerde 20 kişilik kapasiteye kadar odalar da yer almaktadır. Kadın ve erkeklerin ayrı olarak konaklayabileceği hosteller dışında bazı şehirlerde karışık odalarda da hizmet vermektedir.


Konum/Merkeze Uzaklık

Yurtdışı tatilinizi planlama aşamasındayken öncelikle gideceğiniz yerde bulunan mutlaka görmek istediğiniz yerleri belirleyip sonrasında da o yerlere yakın konaklama merkezlerini tespit etmelisiniz. Hostel işletmeleri genellikle şehirlerin turistik açıdan önemi büyük olan yakın yerlerine kurulmuştur. Özellikle turistik bölgelerde konaklama merkezlerine uygun ulaşım seçenekleri bulunabiir. Ancak siz yine de Hostel seçimi yaparken ulaşım yollarını önceden öğrenebilir, özellikle gideceğiniz yerlere yakın bir Hostel seçimi yapmanızı öneririz.


Cinsiyete Göre Oda Seçimi

Hostel işletmelerinin bazılarının kadın ve erkek karışık oda hizmeti verebildiğini hatırlatmakta fayda var. Eğer bu durumdan rahatsızlık duyacak bir yapıdaysanız ve bu durumla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız, tercih edeceğiniz konaklama mekanını araştırırken ayrı ayrı odalarda kalma hizmeti verip vermediğini önceden öğrenmenizde yarar olacaktır.


Odaların Genişliği ve Yatakhanedeki Yatak Sayısı


Hostellerin gezginler açısından farklı insan tanımak için fırsat olarak kabul ettikleri bir özelliği de hostellerdeki konaklamalarda farklı kültür ve etnik özelliğe sahip kişilerin bir arada kalabilmeleridir. Ancak kalabalık odalar istemiyorsanız 4–6 kişilik oda hizmeti veren yerleri tercih edebilirsiniz.


Bunun yanında pek çok hostelde 15-20 kişilik yatak kapasitesine sahip odalar da yer almaktadır. Genellikle hostellerde yatak sayısı arttıkça kişi başı düşen ücret azalmaktadır.


Hostel Tarafından Ücretsiz Sunulan Hizmetler

Öncelikli avantajı uygun fiyat olduğunu söylemiştik hostel türü konaklamanın. Ancak biraz daha ödeme yapıp ekstra özelliklere sahip bir yerde kalmak istiyorsanız, mekanın size sunacağı ücretsiz hizmetlerden de yararlanmak isteyebilirsiniz. Mesela ücretsiz internet bunların başında gelmektedir.


Mekan tercihi yaparken öncelikle ücretsiz internet veya sabah kahvaltısı gibi hizmetlerin bulunup bulunmadığını öğrenmenizde yarar var. Aynı zamanda hostelinizin size şehir turu veya rehberlik gibi turistik hizmetler sunup sunmadığını araştırabilirsiniz.

KATEGORİLER