Antalya’nın Soluk Aldığı Yer Düden Şelalesi


Düden Şelalesi, kaynağını Kepez Hidroelektrik Santrali’nden alan ve Düdenbaşı denilen noktadan yer yüzüne çıkıyor. Düden Şelalesi, Düden Çayı boyunca Aşağı Düden Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olmak üzere iki kola ayrılıyor. Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan kolu olan Aşağı Düden Şelalesi ile Varsak’a 1 km uzaklıkta olan kolu Yukarı Düden Şelalesi Akdeniz‘e dökülüyor.


Düden Şelalesi ve Çevresi

Ağaçların arasındaki piknik alanları, şelalenin sesi, seyir terasları, kafeler, yürüyüş yolları ve dükkanları ile oldukça güzel bir doğa parkına sahip olan Düden Şelalesi, Aşağı ve Yukarı Düden olmak üzere iki noktadan Akdeniz'e dökülmektedir. Yaklaşık 40 metre yükseklikteki falezlerden dökülen Aşağı Düden kolu, şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede, Lara yakınlarında konumlanmaktadır. Lara Plajı yolu üzerinde yer alan Aşağı Düden Şelalesi'nin çok yakınında Karpuzkaldıran Askeri Tesisleri ve Gençlik Parkı yer almaktadır. Arkasında bir mağaranın da bulunduğu şelale, mağaranın içinden izlenebilmekte ve oldukça güzel bir manzara sunmaktadır. Bu mağaranın adeta ziyaretçilerini rüyalar alemine götürdüğünden bahsedilir.


Şelalenin girişinde develere binip güzel bir anı fotoğrafı çekebilirsiniz. Şelalenin ve eşsiz denebilecek güzellikteki doğanın içerisinde iken kendinizi Antalya’nın o bunaltıcı havasından çok uzakta, sanki bir gizli cennetteymiş gibi hissedebilirsiniz. Düden Şelalesi park alanı içerisinde Gençlik Parkı, restoran ve kafeler ile hediyelik eşya dükkanları yer alıyor.


Düden Şelalesi Kısa Tarihi

Yukarı Düden Şelalesi’ne ise aynı zamanda İskender Şelalesi olarak da biliniyor. MÖ 334-333 yıllarında Pamphylia’yı fetheden Büyük İskender’in bu bölgeden geçerken atlarının su içtiği söyleniyor. Yukarı Düden Şelalesi’nin bulunduğu alan 1972’den bu yana Devlet Su İşleri tarafından düzenlenen piknik ve mesire yeri bulunuyor.


Düden Şelalesi’ne Nasıl gidilir?

Antalya’nın doğal tabiat güzelliklerinden olan Düden Şelalesi, Varsak’tan 1 km, kent merkezinden 10 km uzaklıkta Kepez Mesire Alanı’nın içerisinde yer alıyor. Özel aracınızla veya toplu taşıma ile ulaşabileceğiniz park alanının açılış saati sabah 08.00 ile akşam 19.30 arasında. Şelaleye özel araç ile ulaşım yaklaşık 24 dakika sürüyor. Özel aracınızla Varsak Yolu’ndan gelerek şelaleye ulaşabilirsiniz. Antalya merkezden Varsak minibüslerine binerek de şelaleye gelmeniz mümkün.

KATEGORİLER