Antalya’nın İncisi: Phaselis Antik Kenti


Muhteşem doğal güzelliği ve buram buram tarih kokan yapısı ile büyüleyen bu antik kente uğramadan Kemer’den ayrılmamalısınız. Şimdi gelin bu doğanın bizlere armağan ettiği güzelliğin nasıl bir yer olduğunu yakından tanıyalım.

  • Phaselis Antik Kenti Hakkında Genel Bilgiler

Görkemli tarihi ile insanı kendine hayran bırakan bu muhteşem antik kent üç limana sahip olup, yıllar geçtikçe daha çok yerli-yabancı turisti ağırlıyor. Milattan Önce Rodoslular tarafından kurulmuş olan kent, birbirinden güzel 3 koyu ile günümüzde de ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatmaya devam ediyor. Antalya Kemer’in 16 km batısında yer alan Phaselis, doğa ile iç içe olmayı sevenler, kamp yapmaktan zevk alanlar ve aynı zamanda da tarihin eski dokusunu gözlemlemekten hoşlananlar için dört dörtlük bir tatil yeri.

İster günübirlik ister kamp yapmak için gitmiş olun, o muhteşem dokuyu hissetmek, tarihi yapıları incelemek, yeşilliğin ve mavinin eşsiz buluşmasına tanık olmak, tertemiz sularında yüzüp muhteşem sahilinde güneşi iliklerinize kadar hissetmek adeta yeniden doğmanıza sebep olacaktır. Ancak antik kent içerisinde kamp yapmak yasak, bunu da hatırlatmakta fayda var. Doğal tarihe zarar vermemek için bu alanın dışında özel bir kamp alanı bulunuyor. Eğer amacınız kamp yapmaksa bu bölümü ziyaret edebilirsiniz.

  • Phaselis’e Nasıl Gidilir?

Kemer’den 16 km uzaklıkta bulunan Olimpos Beydağları Milli Parkı içerisinde yer alan bu koya ulaşmak oldukça kolay.  Phaselis’e girdikten sonra 2 km boyunca sağlı sollu ağaçlar ile kaplı olan yol, nasıl bir cennete girmek üzere olduğunuzun habercisidir. Şahsi aracınız ile gidebileceğiniz bu kente aynı zamanda aracı olmayanlar için ulaşım sağlayan toplu taşıma araçları da mevcut. Çok cüzi miktarlarda bir ödeme yaparak girebileceğiniz bu yere eğer Müzekart’ınız varsa hiçbir ücret ödemeden de giriş yapabilirsiniz.

  • Phaselis’te Sizi Neler Bekliyor?

Kuzey Limanı, Orta Liman ve Güney Limanı olmak üzere toplamda 3 limana sahip bu koy, ilk girişte kuzey limanı ile ziyaretçilerini karşılıyor. Kuzey Limanı’na girişte karşınıza ilk çıkacak olan Nekropol ve Antik Su Kemeri kesinlikle görülmeye değer yerler. Bu liman fazla taşlı olması nedeniyle genelde yüzmek için tercih edilmiyor.  Biraz ilerledikten sonra karşınıza Orta Liman’ın başlangıcı olan Hadrianus Kapısı çıkacak. Bu kapının tam karşısında da Güney Limanı bulunuyor ve işte tam da bu nokta hem pek çok tur teknesinin konakladığı hem de çok sayıda yerli yabancı turistin muhteşem doğanın tadını çıkarmak için ziyaret ettiği bir yer.

Güney Limanı diğer limanlar gibi taşlı olmadığı ve su derinliğinin çok az olması nedeniyle her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yüzmekten büyük keyif alacağınız bu koy, suyunun temizliği ile de ön plana çıkıyor. Doğanın tadını doyasıya çıkarmak, yeşil ve maviyi bir arada görmek için buram buram tarihi ile büyüleyen bu yerde tatil yapabilir ya da günübirlik ziyaret edebilirsiniz. Asla unutamayacağınız ve tekrar yaşamak için can atacağınız bir deneyim olacağına emin olabilirsiniz.

 

Antalya Phaselis Antik Kentini ziyaret etmek için Antalya Turlarımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

 

KATEGORİLER