Antalya Mutfağına Özgü Lezzetler


Turizm denince belki de ülkemizde akla gelen ilk il olan Antalya, yerli ve yabancı turistlerin sıkça uğradığı bir cennet. Antalya denince aklımıza ilk olarak her ne kadar deniz, kum ve güneş gelse de, Akdeniz Bölgesi’nde yer alan bu ilimiz, birbirinden güzel yemekleriyle de zengin bir mutfağa sahip. Bu yazımızda Antalya’ya gittiğinizde yemeden dönmememiz gereken, Antalya mutfağına özgü lezzetlerden bahsedeceğiz. İsterseniz gelin, lafı fazla uzatmadan bu ağız sulandırıcı mutfağa bir de yakından bakalım.

  • Antalya Piyazı

 

Her yörede farklı şekilde karşılaşabileceğiniz piyaz, Antalya ilinde bir şahesere dönüşüyor. Size, bugüne dek yediğiniz tüm piyazları unutturacak bir lezzete sahip olan bu piyaz, tahinli ya da taratorlu piyaz olarak da anılıyor. Normalde piyaz, genellikle köftenin yanında akla gelmesine rağmen, Antalya piyazını yedikten sonra tüm yemeklerin yanında arar olacaksınız.

  • Enginarlı Girit Kebabı

 

Yunan adalarından biri olan Girit’ten ismini alan bu kebap, Türk dokunuşlarıyla beraber muazzam bir lezzet haline geliyor Antalya’da. Enginar sevmem diyenleri bile enginar hastası yapabilecek bu tablo gibi lezzet, kuşbaşı et, soğan, biber, domates ve yemeğin ana malzemesi olan enginar ile pişirilerek tadına doyulmayan bir şey haline geliyor. Şimdiden afiyet olsun!

  • Laba Dolması

 

Kuzu kaburgasının doldurulması ile yapılan laba dolması, kırmızı et sevenlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzet olarak listemizde yer alıyor. Önce haşlanan kuzu kaburgası, üzerine yoğurt sürülmesi ile beraber fırının yolunu tutuyor. Tabi fırına gitmeden önce Akdeniz’e özgü bir iç pilav ile doldurulup güzelce dikildiğini de söylemeden geçmeyelim. Fırında yavaş yavaş pişerek son halini alan laba dolması, aldığınız ilk lokmadan itibaren damağınıza adeta bayram havası yaşatacak.

  • Hülüklü Çorba

 

Gülüklü çorba olarak da anılan bu çorba, yemeklerden önce sıcak bir başlangıç yapmak isteyenlerin bir numaralı tercihi. Tavuk eti, sarımsak ve yoğurt ile yapılan bu çorba, bazı yörelerde köfte ve salça ile de hazırlanabiliyor. Her iki versiyonunun da sevilerek tüketildiği hülüklü çorba, günün her saatinde tüketebileceğiniz ve tadına kesinlikle bakmanız gereken Antalya lezzetlerinden biri.

  • Biber Frigya Dolması

 

Muhtemelen çoğunuzun ilk defa duyduğu bu dolma, içli köfteye rakip olabilecek bir lezzete sahip. Zaten yapılışlarına baktığımızda hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz. İçli köftenin bulgurla yapılan hamurunu çıkarıp, o güzelim kıymalı iç harcı biber dolmasına doldurduğumuzu düşünün. Ağzı kapatılan bu lezzet bombaları, yumurta ve una bulandıktan sonra kızgın yağın içerisinde pişmeye bırakılıyor. Sıcak sıcak servis edilen bu dolmanın lezzeti ise onlarcasını yeme isteği uyandırıyor.

  • Cive

 

Yapılışı her ne kadar kolay olsa da tadı bir o kadar lezzetli olan bu yöresel yemek, sivri biber, soğan, sarımsak, bulgur, fesleğen ve bol bol domates ile yapılıyor. Genellikle başlangıç ya da meze olarak değerlendirilse de sebze sevenlerin mutlaka denemesi gereken bu lezzet, damakta bıraktığı tadıyla övgüyü hak ediyor.

  • Alanya Bohçası

 

Krep hamuruyla hazırlanan bu yöresel lezzet, genellikle kahvaltıda tercih edilse de günün her saatinde sofranızda görmek isteyeceğiniz bir tada sahip. İç harcı bölgeden bölgeye değişiklik gösteren bu lezzet, kahvaltılarda ve hafif öğünlerde peynir veya patatesli bir iç harç ile servis edilirken akşam yemekleri içinse genellikle kuzu etiyle hazırlanan bir iç harç ile hazırlanarak servis ediliyor.

  • Kabak Çiçeği Dolması

 

Tüm Akdeniz şehirlerinde, hatta ülkelerinde yapılan ve severek tüketilen kabak çiçeği dolması, adından da anlaşılacağı üzere incecik kabak çiçeklerinin zeytinyağlı bir iç harç ile doldurulması ile hazırlanıyor. Görece zahmetli olarak değerlendirebileceğimiz bu dolma, yediğinizde yüzünüzü güldürecek bir lezzete sahip.

  • Finike Usulü Muz Tatlısı

 

Genelde muz tatlıları yağda kızartılırken; Finike usulü muz tatlısı, fırında pişiriliyor olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Güzelce pişirilen muzlar, portakal suyundan yapılan harika bir sos ile taçlandırılıp servise hazır hale geliyor. Hem hafif hem de lezzeti boyundan büyük olan bu şaheser, Antalya’ya yaptığınız ziyarette mutlaka listenizde olması gereken bir lezzet.

Antalya Turları için bakınız => Ege Akdeniz Turları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER