Ankara’da Kültür Sanat Turu


Türkiye’nin başkenti olan Ankara bu özelliğinin yanında ruhu doyuran mekanlara, festival ve etkinliklere ev sahipliği yapmasıyla da ön plana çıkıyor. İnsanların keyif aldığı, kendilerinden bir şeyler bulduğu ve hayata bir anlam yükleyebildiği kültür ve sanatın mimarı olan yerler Ankara’da bir hayli fazla. Ankara turları doğal ve tarihi güzelliklerine bu öğeleri de katarak muhteşem anlar yaşamanızı sağlıyor.

Ankara da Müzeler

 

Ankara, müzeler açısından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip. Bu şehrin her müzesinde ayrı bir değere tanık olmanız mümkün. Ülkemizin yaşadığı olayları kronolojik bir biçimde görmenizi sağlayan bu müzelerin başta geleni ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi. Dünyanın sayılı müzelerinden olan bu yer Osmanlı yapılarının içerisinde sizleri bekliyor. Geçmişten günümüze kadar birçok eserin sergilendiği Anadolu Medeniyetler Müzesi sayesinde tarihin tozlu sayfalarında zengin bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Anıtkabir Müzesi ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ise Mustafa Kemal Atatürk’ün yıllar boyunca kullandığı, milli mücadele zamanlarından kalan ve Kurtuluş Savaşı’na ilişkin öğeleri bünyesinde barındırıyor. Bu müze sayesinde Türklerin özgürlük yolunda yaşadıklarını yakında görme şansınız var. Cumhuriyet döneminde kurulan bir müze olan Etnografya Müzesi, Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen Türk sanatının örneklerini sunuyor. Ulus’ta bulunan Cumhuriyet Müzesi’nde ise Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar’a ait özel eşyaları görebilirsiniz. Jeolojik, minerolojik ve paleontolojik eserleri görmek isterseniz yönünüzü MTA Tabiat Tarihi Müzesi’ne çevirmeniz yeterli.

Ankara Sanat Galerileri

 

Birçok sanatsal aktiviteye ev sahipliği yapan sanat galerileri Ankara’nın her köşesinde sevenlerini sanatla buluşturuyor. Bu sanat galerilerinden en gözde olanı CerModern, geniş ve ferah atmosferi ile söyleşi, sergi ve sanat gösterimlerinin en bilinen adresi. CerModern’den sonra elverişli imkanları ile Çağdaş Sanatlar Merkezi karşımıza çıkıyor. Sanatın öznel alanda genişlemesini ilke edinen Arte Sanat Merkezi’nde değişik alanlarda sayısız sergiyi gezebilme şansınız var. 12 sergi gerçekleştirme kapasitesine sahip olan Kuğulu Sanat Galerisi ulaşımı kolay konumuyla Kavalıdere’de bulunuyor. Bugüne kadar 300’ü aşkın sanatçıya kapılarını açan ve aynı zamanda sanat atölyesi olarak da hizmet veren Fırça Sanat Galerisi ile tabloların arasında kaybolabilir, her fırça darbesinin farklı anlamlarını öğrenebilirsiniz.

Ankara da Tiyatrolar

 

İnsan yaşamının en güzel dakikalarını meydana getiren tiyatrolarda nefes almak daha bir güzelleşiyor. Tiyatroya önem veren ve bu sanatı destekleyen Ankara’da sayısız tiyatro sahnesi var. Bu sahnelerde her hafta her ay yeni bir oyunla tanışmanız mümkün. Ankara Devlet Tiyatrosu ile başlayan bu liste içerisinde 75. Yıl Sahnesi, Akün Sahnesi, Altındağ Tiyatrosu, Büyük Tiyatro, Küçük Tiyatro, Cüneyt Göçer Sahnesi, İrfan Şahinbaş Sahnesi, Şinasi Sahnesi ve Oda Tiyatrosu gibi isimler yer alıyor. Her tiyatro sahnesinde ayrı bir heyecan yaşatan Ankara’da tiyatro oyunlarının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ankara Sinemaları

 

Film izlemenin dayanılmaz hazzını bizlere yaşatan sinemalarda her gün yeni bir temayla tanışıyoruz. Hayata mola vermenin ve yorgunluk atmanın en iyi yolu olan bu sinemalar her şehirde olduğu gibi Ankara’da sayısız seçenekle karşınıza çıkıyor. Ankara sinemaları sayesinde vizyona giren filmleri rahatlıkla yakalayabilir, yeni dünyaları hayatınıza buyur edebilirsiniz.

Ankara da Müzikaller

 

Sahne sanatlarının en eğlenceli dallarından biri olan müzikaller ruhunuzu doyuran öğelerin başında geliyor. Dinlendirici ve eğlendirici müziklerin eşsiz figürlerle harmanlandığı bu sanat dalından alacağınız keyif oldukça fazla. Müzikalsiz yaşayamayanlar ya da her gün yeni bir müzikal keşfetme heyecanında olanlar için Ankara’da sayısız seçenek mevcut. Zevklerinize göre değerlendirebileceğiniz bu müzikallerden çıktıktan sonra kulağınızda hoş ritimler çınlamaya devam edecek.

Ankara Operaları

 

Sözleri müzikle harmanlayarak çarpıcı sonuçlar veren Opera sanatında orkestranın muhteşem uyumu ile tanışabilirsiniz. 1948 yılından beri sanata hizmet eden Ankara Opera Sahnesi’ne adım attığınız anda büyülü bir atmosfer sizi selamlıyor. Opera şölenlerinin yanında bale gösterileri ile bu yerde buluşabilirsiniz. Sanatın eşsiz dokunuşlarını bir araya getiren Ankara’da hafta sonlarınız bu gösteriler sayesinde renkleniyor. İçinizde hissettiğiniz duyguların dışa vuruşlarını görme şansı yakalayabiliyorsunuz

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER