Amasya'da Mutlaka Tatmanız Gereken Lezzetler


Orta Karadeniz Bölgesi’nin nadide şehri Amasya, kendine has lezzetlerine sahip olsa da adlarını fazla duyuramamış maalesef ki. Ancak elmasını duyurmaya gücü yeten bu güzel şehrin lezzetlerini tanımak isterseniz veya Amasya’ya yakın zamanda bir ziyaret planlıyorsanız mutlaka tatmanız gereken lezzetleri konu aldığımız bu yazımıza bir göz atmanızı öneriyoruz.

Amasya Çöreği

Atıştırmalık olarak çörek yemekten hoşlanıyorsanız bir de Amasya çöreğini denemelisiniz. Haşhaş ve cevizle zenginleştirilen hamurdan elde edilen bu çöreği, bir yiyen bir daha bırakamıyor. Daha ilk görüşte âşık olacağınız Amasya çöreğini Pirinçci Mahallesi’nde bulunan Amasya Çörekçisi Çörekçi Galip Usta’dan alabilirsiniz. Üstelik bu mekân, internet sitesi üzerinden de sipariş alıyor.

Yoğurtmaç

Yoğurtmaç, adını yoğurmak eyleminden alan Amasya’ya ait bir tür hamur işi aslında. Tokat ile aralarında bir “senin-benim” tartışması yaşamalarına rağmen Amasya’da hemen hemen her fırında bulunabiliyor. Sade olarak üretilebildiği gibi haşhaşlı veya cevizli olarak da halka sunulabiliyor. Tepsi kadar büyük olan bu lezzet o kadar doyurucu oluyor ki sadece yoğurtmaç ve çay ile kahvaltı yapan insanlar dahi var burada. Eğer yemek için İşçimen Restaurant’a giderseniz yoğurtmacı burada deneyebilirsiniz.

Baklalı Dolma

Kuru bakla ve salamura yaprağının enfes uyumundan ortaya çıkan baklalı dolma, Amasya’nın en ünlü lezzetlerinden biri haline gelmiş. Bohça haline getirilerek kapatılan baklalı dolma, aslında bir tür sarma olmasına rağmen bu ad ile anılıyor. Yanında yufka ile servis edilen bu lezzetin en büyük sırlarından bir tanesi ise dolmaları dizmeden evvel tencerenin en altına dizilen kemikli etler oluyor. Hatuniye Mahallesi’nde konumlanan Amesia Mutfağı’nda ağzınıza layık baklalı dolma yapılıyor. Yolunuz düşerse bu mekâna mutlaka uğrayın.

Keşkek

Daha önce başka yerlerde denediyseniz bir de Amasya usulü yapılan keşkeği tatmalısınız. Çünkü Ege’de özellikle düğünlerde servis edilen keşkeğinde kullanılan buğdayın yerine yarma tercih ediliyor. Tavuk ve yarma karışımının içine bir miktar çemen eklenerek hazırlanan keşkek, hafif yavan tat veren havasından kurtarılıyor. Amasya’da keşkeğin en güzeliyle buluşmak isterseniz Merzifon’daki Gazimahbup Mahallesi’nde bulunan Rumi Usta’nın Yeri’ne bir uğramanızı öneriyoruz.

Topuz Kebabı

Topuz kebabı, adını yapımında araç olarak kullanılan bildiğimiz savaşlarda yer alan topuzlardan alıyor. Amasya’da bulunan eski bedestende kendine restoran açan bir aşçısı Ahmet Özdemir’in buluşu olan topuz kebabı, Amasya’da epey ünlü olmuş. Aynı masayı paylaşan ama etini değişik pişme sürelerine göre tercih edenler masada asılı olan topuzlardan dilediği pişkinliğe ulaşan etini tabağına alabiliyor. Pilav ve kaymaklı hardal sosu gibi detaylarla buluşan bu lezzeti tabi ki doğduğu yerde, yani Bedesten Osmanlı Mutfağı’nda denemenizi öneriyoruz.

Ayva Gallesi

İlk bakışta aşureyi andıran bir tatlı olsa da aslında malzemeleri açısından epey farklılık gösteriyor ayva gallesi. Nohut ve koyundan alınan boyun etinin birlikte haşlanmasının ardından etlerin ayrılması işlemi yapılıyor. Ayrılan etler kuşbaşı doğrandıktan sonra nohut ve şekerle bir süre kaynatılıyor. İsteğe göre aynı tatlı erik ve kuru kayısı ile de yapılabiliyor. Dilerseniz siz de ayva gallesini evinizde yapmayı deneyebilirsiniz.

Amasya Elması

Herkesçe artık bilinen Amasya elması, yapısı itibariyle küçük bir elma olarak çok sık tercih edilebilecek bir aperatif aslında. Cinsi tatlı olan bu elmanın rengi açık kırmızı olarak son aşamasına ulaşıyor. Sadece Amasya ve çevresinde görebileceğiniz bu lezzetin en belirgin özelliği havada bıraktığı hoş kokusu oluyor. Amasya elmasını diğer tüm elmalardan farklı kılan şeyse tam olgunluğa ulaşması için yaklaşık 10 yıl beklenmesi gerektiği.

Tokat Kebabı

Mutfakları yarış içinde olsa da zaman zaman birbirlerinin lezzetlerini şehirlerinde ağırlayan iki yer var: Tokat ve Amasya. İşte meşhur Tokat kebabı da Amasya’da bulabileceğiniz bu lezzetlerden biri olmuş. Kuzu eti, patlıcan, patates ve domatesin kuyrukyağının o eşsiz tadıyla buluşmasıyla ortaya çıkmış olan Tokat kebabı, kelimenin tam anlamıyla dillere destan bir lezzete sahip. Amasya’da bu lezzetin altına imzasını atan Ali Kaya Restaurant’a giderseniz en lezizini yiyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

KATEGORİLER