Almanya'nın En Güzel Şehri: Münih


Almanya'nın en büyük şehirlerinden biri ve Avrupa Birliği'nin de 12. büyük şehri olan Münih, Bavyera eyaletinde bulunuyor ve bu eyaletin başkentliğini yapıyor. Almanya'da gezilecek yerlerin başında geliyor Münih. Almanya'ya binlerce insanın gitmesini sağlayan Münih adını en çok ekim ayının başını ve eylül ayının sonunu kapsayan Oktoberfest adındaki bira festivali ile duyurmuş olsa da Münih'de birçok eski meydan ve kiliseler de göze çarpıyor. Münih'in en güzel olduğu, rahatça gezip gönlünüzce eğlenebileceğiniz zaman sonbahar mevsimi ve bu mevsimde Münih oldukça kalabalık olduğundan konaklayacağınız yeri daha önceden planlamanız oldukça önem taşıyor.

Münih De Gezilecek Yerler

Münih'de gezilecek yerlerin en başında Marienplatz geliyor. Marienplatz meydanı sokak kafeleri ve etrafında bulunan spesifik yapılarıyla ilgi çekici bir yer. Bu meydan eskiden suçluların idam edildiği yer olarak kullanılmasına rağmen şuan Münih'in en işlek yerlerinden biri. Marienplatz'de turistlerin oldukça ilgisini çeken Bakire Meryem Sütunu da bulunuyor. Marienplatz'in doğusuna doğru gidildikçe eski belediye binası olan Altes Rathaus yapısının 2. Dünya Savaşı sırasında tahrip olan, zarifliğiyle göze çarpan kubbesi şuan Münih Oyuncak Müzesi olarak hizmet veriyor. Marienplatz'in kuzeyine doğru gidildikçe 1867 ile 1909 arasında inşa edilmiş olan yeni belediye binası olarak kullanılan Neus Rathaus 19. yüzyıl Neo-Gotik mimarisinin esintilerini taşıyor. Neus Rathaus 85 metre uzunluğundan dolayı Münih'in görülmeye değer manzarasının tadı en çok da burada çıkıyor. Kulenin üzerinde yer alan bölümde her gün belirli saatlerde farklı bir gösteri gerçekleşiyor. Münih'in en eski klisesi olan St. Peter Kilisesi ise aynı zamanda Alter Peter diye de biliniyor. St. Peter Klisesi başyapıtlarla dolu olup klisenin tarihi çok eskilere dayanıyor. Şehrin gürültüsünden sıkılanların uğrak yeri olan sakin bir yürüyüş yapabileceğiniz bir diğer yerse İngiliz Bahçesi. Bu parkta Chinese Tower (bira bahçesi), Monopteros (tapınak), Japanese Tea House adında yerler bulunuyor. Yaz olimpiyatları için inşa edilen Olympiapark'da bulunan 291 metre yükseklikteki Olympiaturm Münih'deki yapıların içinde en önemlilerinden. Ünlü araba markalarından BMW müzesi Münih'de yer alıyor. Bu müzede BMW ile ilgili olan çoğu şey bulunuyor.

Münih De Yeme içme Kültürü

Münih köklü bir kültüre sahip olmasına rağmen, gastronomik turizm için yeterince zengin yiyecek ve içeceklere sahip değil. Ancak bazı özel tatları ile adından sıklıkla söz ettirmeyi başarıyor. Konumu nedeniyle sebze açısından zayıf olan bu mutfakta belirgin olarak patates, bezelye ve lahana yemeklerin ana malzemesini oluşturuyor. Et çeşitleri olarak oldukça geniş bir yelpazaye sahip sığır, tavuk, geyik, keklik gibi avlanan hayvanları tüketmek mümkün. Ekmekler ve farklı hamur işleri Münih mutfağında önemli bir yer tutuyor. Ekmeklerin içerikleri ise oldukça dolu dolu. Çekirdek, kuru meyve, ceviz, lezzetli tohumlar ekmeklerde yer alıyor. Yerel bir tat olan Bretzel, yemeklerden önce sunuluyor. Mayalı bir hamurdan yapılan ve simidi andıran bu yiyeceğin pastanelerde farklı varyasyonlarına ulaşmak mümkün. Weisswurst, beyaz sosis, bir başka ünlü lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Domuz eti içerdiğini belirtmeden geçmeyelim.

Münih De Alışveriş

Dünyaca ünlü bütün markalar Münih'te de bulunuyor. Buna ek olarak Almanya'nın moda başkenti olan Münih'te sayamayacağımız kadar butik ve dükkan da mevcut. Buralarda her zevke uygun şeyler bulmak mümkün. Şehrin en yoğun alışveriş yerleri; Residenzstraße, Theatinerstraße, Maximilianstraße, Neuhauserstraße ve Kaufingerstraße. Bu caddeler dünyaca ünlü marka ve tasarımcılara ev sahipliği yapıyor. Münih'ten eli boş dönmek istemeyenler çok sayıda seçeneğe sahip. Nymphenburg porselenleri, mutfak aletleri, Almanya üretimi elektronikler sırasıyla alınabilecekler listesinde yerini alıyor. Alman lezzetlerini unutmamak gerek, Viktualienmarkt’ta,en ünlü pazar, geleneksel Alman ürünleri bulabilirsiniz.

Münih De Şehir İçi Ulaşım

Münih’te şehir içi ulaşım metro, banliyö trenleri, bisiklet, tramvay, otobüs ve taksi ile sağlanıyor. Ulaşım oldukça gelişmiş, trafik akışı rahat ve yürüyerek belirli noktalara gitmek çok kolay. Havalimanından şehir merkezine banliyö treni, taksi, araç kiralama ile ulaşmak inanılmaz kolay. Münih’te gezilecek yerler bölgelere ayrılıyor, gezilecek yerlerin çoğu 1. bölgede yer alıyor.

 

KATEGORİLER