Alaska’da Gezilecek Yerler


Amerika Birleşik Devletleri’nin bir eyaleti olan Alaska, kelimenin tam anlamı ile olağanüstü bir yer. Gidenlerin bir daha geri dönmek istemediği, sıcak havadan nefret edenlerin mükemmel durağı Alaska’ya gitmek için en uygun ay ağustos. 1800 adası, 100.000 buzulu, 3000 adet nehri ve 3 milyon gölü ile herkesi kendine âşık eden bu yere yolunuz düşer de nereleri gezebilirim derseniz buyurun şahane Alaska yazımıza:

Denali Milli Parkı (Denali National Park)

ABD’nin en büyük milli parkı olma unvanını elinde tutan bu parkı görmeden Alaska’dan ayrılırsanız çok üzüleceğiniz kesin. Her rengin farklı bir tonunu aynı anda görebileceğiniz bu kocaman cennette yaklaşık olarak 170 farklı kuş türü bulunuyor. 6 milyon dönümlük devasa bir alandaki parka tek bir gidiş yolu var ve girişlerde bir ücret ödemeniz gerekiyor. Eşi benzeri bulunmayan fotoğraflara imza atabileceğiniz, bırakıp gitmek istemeyeceğiniz bu doğa harikası yeri kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Glacier Körfezi Milli Parkı (Glacier Bay National Park)

Balık tutmaktan hoşlananların kesinlikle gitmesi gereken Glacier Körfezi Milli Parkı’na bir gemi aracılığı ile gidiliyor. Deniz ve doğanın inanılmaz buluşması eşliğinde dağ keçilerini, siyah ayıları ve binlerce kuş çeşidini görebiliyorsunuz. Doğanın tam kucağında, ciğerlerinize temiz havayı bol bol soluyarak saatlerce dolanabilir, aradığınız huzuru bulabilirsiniz.

Kenai Fiyortları Milli Parkı ( Kenai Fjords National Park )

1980 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlayan milli park, rehber turları ile beraber gezebileceğiniz bir yer. 38 tane buzul parçası ile çevrilmiş yerde, tabiatın mucizelerine yakından tanık olabiliyorsunuz. Çok popüler olduğu için hep buralarda demirleyen tur gemilerine rastlayacaksınız. Vahşi hayatın kucağında balinalar, foklar, köpek balıkları ve ayılar eşliğinde bir tura hazır olun. Gördüklerinize inanamayacaksınız.

Anchorage Doğal Tarih Müzesi (Anchorage Museum)

Alaska’nın bambaşka bir yanını göreceğiniz bu müzede çok keyif alacaksınız. Buzul çağın nasıl olduğunu, binlerce yıllık fosil kalıntıları arasında dolanırken çok daha net anlayacaksınız. Dinozorlardan tutunda şuan nesli tükenmiş olan daha pek çok canlının kalıntılarının sergilendiği müzede, halkın eski kıyafetleri, kullanılan aletler ve binlerce hayvan görselinin arasında kendinizi kaybedeceksiniz.

Denizcilik Merkezi (Alaska Sealife Center)

Burası, hayvanlar için bilimsel çalışmaların yapıldığı bir rehabilitasyon merkezi. Vahşi yaşamdaki canlıların iyileştirilmesi amacı ile kurulan yer halkın büyük desteğini alarak açılmış. Doğal yaşamına tekrar sağlıklı bir şekilde göndermek istedikleri hayvanlar üzerinde büyük bir özveri ve dikkatle çalışan kişiler, doğanın bize sunduğu canlılara büyük bir iyilik yapıyor.

Buzul Mağarası (Mendenhall Glacier)

Buzul cenneti Alaska’da görüp görebileceğiniz en şahane yerlerden bir tanesi olan Mendenhall, gezerken insanın şaşkınlıktan ağzını bir karış açık bırakabilecek bir yer. Macera tutkunlarının ilk adresi sayılan bu buzul mağarasında, sanki bulutlar hemen üzerinize inmiş hissini yaşıyorsunuz. Oldukça tehlikeli olması nedeni ile uzmanların sık sık uyarı yaptığı mağara buzulların erimesi nedeni ile dönem dönem kaymalar da yaşıyor.

Oasis Indoor Water Park

Özellikle çocukların bayılacağı bu kapalı su parkı, içerisinde gelgitli dalgaları ve korsan gemileri olan devasa bir yer. Çok eğlenceli saatler geçirilebilecek parkta oynayan binlerce çocukla ve aile ile karşı karşıya kalacaksınız. Gidenlerin çok memnun kaldığı bu şahane yerde saatlerce yüzüp dışarıdaki soğuk havanın acısını çıkarabilirsiniz.

Tracy Fiyordu (Tracy Arm Fjord)

Gidenlerin ‘’Daha önce hiç böyle bir manzara ile karşılaşmadım’’ dediği bu fiyortlara bir gemi ile ulaşıyorsunuz. Olağanüstü manzarasında binlerce fotoğraf çekebileceğiniz bu yerde bir kanalın etrafında dağlar sıralanmış. Binlerce vahşi yaşam hayvanlarını da yine burada birebir görme şansı elde ediyorsunuz.

Bonus: Kış Festivali’ne (Fur Rendezvous-Winter Festival) mutlaka katılın

Her yıl şubat ayının sonlarına doğru düzenlenen ve toplamda 10 gün süren bu festivale denk gelirseniz sakın kaçırmayın. Çok eğlenecek ve gayet memnun ayrılabileceğiniz festivalde kızakla gösteriler düzenleniyor. Aynı zamanda voleybol, buz hokeyi gibi oyunlara da denk gelebileceğiniz festival Kuzey Amerika’nın en büyük kış festivali olma unvanına sahiptir.

KATEGORİLER