Aksaray Gezi Rehberi


İç Anadolu Bölgesi ülkemizin en kendisine has olan bölgelerinden bir tanesi ve nerede ise bölgede olan iller vasıtasıyla tüm diğer bölgelere sınırı var. Çok sayıda irili ufaklı kentin olduğu bölgede en çok turist çeken ve  E90 karayolu üzerinde olan Aksaray ise çok farklı bir yere sahiptir.


 Aksaray Kentine Genel Bakış


Tarihi oldukça eski olup antik dönemlere kadar dayanan Aksaray'da Selçuklu ve Karamanoğlu Beyliği gibi çok sayıda hükümdarlık bulunmuştur. Günümüzde bu bölgede hüküm süren beylik ve hükümdarlıkların kendisine has tarihi mimari eserleri mevcuttur.


Bunun yanında kent Kapadokya bölgesinin giriş kapısıdır ve bunun da kente getirdiği ayrı bir doku vardır. Dolayısıyla kent gerek tarihi, gerek doğal güzellikleri ise hem yerli, hem yabancı turistlerin kesintisiz tüm mevsimlerde dikkatini çekmektedir.


Aksaray Kentinde Gezilecek Tarihi Yerler 


Özellikle Çin ve Japon turistlerin hayran olduğu Aksaray'ın merkezinde ve çevresinde çok sayıda görülebilecek tarihi yer vardır. Aksaray Konya arasında olan Sultan hanı yapıldığı günden bugüne kadar ayakta kalmış dünyada han mimarisinin en eski ve en güzel örneklerinden bir tanesidir.


Bir başka han olan ve Nevşehir Aksaray yolunda olan Ağzıkarahan ise yine bölgede görülmesi gereken tarihi hanlardan bir tanesidir. Nevşehir yol hattında devam ederken sağa saptığınızda ve birkaç kilometre ilerledikten sonra sizi Saratlı Yeraltı şehri karşılar. Katları olan ve çok uzun devam eden Alevi kültürünün de etkileri olan bir yer altı kenti olarak özel bir ambiyansı vardır.


Güzelyurt kentinde olan manastırlar ve kiliseleri de es geçmemek gerekir. Kent merkezinde yer alan Selçuklu Dönemi eseri Ulu Cami, yine kent merkezinde olan Kızıl Minare ya da Eğri Minare denilen eserler de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında gelir.


Kentte Yer Alan Doğal Güzellikler 


Aksaray'da kentin her yerinden görülen Hasandağı eteklerindedir. O yüzden Hasandağı ve Hasandağına en yakın yer olan, kendine ait minik bir gölet de barındıran Helvadere Kasabasını unutmamak gerekir. Dünyanın ikinci Avrupa'nın en büyük vadisi olan Ihlara Vadisi ve dünyanın ilk darphanesinin bulunduğu Belisırma antik kenti de bölgede mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Tuz Gölünde gün batımını da unutmamak gerekir. Kapadokya’da ilk peri bacalarının görüldüğü Selime kasabası da Aksaray ile Ihlara vadisi arasındadır. Narlıgöl ise kızıla çalan görüntüsü ile fotoğrafçıların gözdesidir.


Nerede Kalınır? 


Kente gelenlerin kalabileceği irili ufaklı pansiyonlar yanında, içinde tenis kortuna, SPA merkezine kadar her türlü lüksün olduğu yıldızlı oteller de vardır. Bunun yanında günübirlik apart tesislerde, kent merkezinde yer alan öğretmenevinde de kalmak mümkündür?


Ne Yenir?


Özel sipariş ile yapılan tulum kebabı, üzerine kestirme dökülerek yenilen ve bölgeye has peynir ile yapılan pide, bulunabilir ise incelek tatlısı ve elbette mantı kentin kendine özgü lezzetleridir.

KATEGORİLER