Akdeniz Mutfağının En Leziz Yemekleri


Akdeniz her ne kadar uçsuz bucaksız sahilleri, birbirinden lüks otelleri ve enfes manzaraları ile ön plana çıksa da aslında mutfak kültürüyle de herkesin gönlünde taht kurmuş bir bölge. Bölgede yetiştirilen lezzetli otlar mutfak kültürüne de yansımış ve zenginlik katmış. Akdeniz yemekleri denildiğinde akla ilk olarak sağlıklı ve lezzetli yemekler geliyor. Bunlar arasından en popüler olanları sizler için seçtik: Ayrıca hamur işleri, Antakya künefesi, Isparta Kabunesi, kebapları ve çok daha fazlası sizleri bekliyor.

Mahluta Çorbası

Listemizin ilk sırasında bölgeye has bir çorba türü olan Mahluta var. Ana malzemesi kırmızı mercimek olan Mahluta çorbası yöreye has ismiyle kelimenin tam anlamıyla ağızları sulandıran bir lezzet. Ana yemeğinize başlamadan önce hafif, lezzetli yöresel bir çorbayla başlangıç yapabilirsiniz.

Babagannuş

Akdeniz mutfağının en büyük özelliği, tıpkı Ege mutfağında olduğu gibi zeytinyağlı yemeklerin ön planda olması. Patlıcanın ana malzemesini oluşturduğu güzel bir aperatif olan babagannuş da her Akdeniz sofrasında bulunan olmazsa olmazlardan biri. Patlıcanın közlendikten sonra içine domates, maydanoz, biber vb. sebzelerle zenginleştirilen babagannuş mezesini denemeden Akdeniz’den ayrılmayın.

Piyaz

Genellikle ızgara köfte ve kebap türlerinin yanında sunulan fasulye piyazı bu yörede biraz farklı yapılmaktadır. Fasulye haşlandıktan sonra, içinde tahinin de olduğu bir tarator sosu eklenir. Normal klasik fasulye piyazından çok daha farklı bir lezzet. Akdeniz’de herhangi bir restorana gittiğinizde aperatif menülerinde görmeniz mümkün.

Gülgas

Gülgas Kıbrıs’ta yetiştirilen bir çeşit bitki olup, etle birlikte daha da lezzetli bir hal alıyor. Ispanaklı da yapılan gülgas için ebze ve proteinin muhteşem buluşması diyebiliriz.

Akdeniz Usulü Çam Fıstıklı Humus

Nohut ve tahinin inanılmaz buluşması! Nohuttan böyle güzel bir meze olur mu demeyin ve gittiğiniz ilk Akdeniz şehrinde bu lezzeti mutlaka deneyin. Denemekten pişman olmayacağınız güzel bir tür soğuk meze. Aslında humus Türkiye’nin her şehrinde bulunabilen bir meze türü olmasına rağmen esas ana vatanı Akdeniz’dir.

Kaytaz Böreği

Kaytaz böreği, Adana yöresinde biberli ekmek de denilen biraz acı, etsiz lahmacunu andıran bir hamur tür işi. Güzel bir tadı olan Kaytaz Böreği, yöreye özgü acı baharatları da içerdiği için çok farklı bir lezzet diyebiliriz. Bölge olarak acı biber olmazsa olmazları olduğu için yemeklerin ve hamur işlerinin de doğal olarak acı olması kaçınılmaz oluyor.

Isparta Usulü Kabune

Isparta’da sofraların olmazsa olmazı kabune, haşlanıp tiftiklenmiş etle nohutlu pirinç pilavının bir araya geldiği müthiş bir lezzet. Bölgesel olarak biraz doğu mutfağının izlerini taşıyan kabune, özellikle Isparta yöresinde düğünlerde yapılan ve tercih edilen bir yemektir.

Antakya Usulü Adana Kebap

İsmini tüm dünyaya duyurmuş Akdeniz mutfağının ayrılmaz bir parçası olan kebaplar, hemen hemen her şehrin restoranlarında karşınıza çıkacak. Ana yemek menülerinin olmazsa olmazı kebaplar, etin satırla dövülerek yapıldığından dolayı gerçekten de farklı ve lezzetli bir hal alıyor. Yöre anlamında Akdeniz’de daha çok zeytinyağlı yemek ve bol yeşillikli salatalar olmakla birlikte kebaplar da denenmesi gereken lezzetler arasında bulunuyor.

Sarımsaklı Köfte

Doğu yöresinin yemeklerinin ham maddesini genelde bulgur oluşturmakla birlikte, Akdeniz mutfağında da rastladığımız bulgurlu yemekler mevcut. Sarımsaklı köfte de onlardan biri. Salça ve sarımsakla tatlandırılmış bulgur köftesi olarak da bilinen sarımsaklı köfte, hem doyurucu hem de sağlıklı.

Antakya Künefesi

Akdeniz mutfağının en leziz yemeklerini afiyetle yediniz, şimdiyse sıra en güzelinden bir tatlıya geldi: KÜNEFE. Bütün dünyaya nam salmış bir tatlı türü olan künefe Türkiye’nin her yerinde yapılıp sunulsa da her şeyi yerinde tatmanın keyfi bir başka tabii. Kadayıf ve tuzsuz peynirin sıcacık şerbetle buluşması haliyle ortaya tadı damaklarda kalacak muhteşem bir lezzet çıkarıyor. 

Hatay Usulü Ceviz Reçeli

Akdeniz deki bir çok şehirde kahvaltıda ceviz reçelini mutlaka görürsünüz. Ceviz reçeli, cevizin daha hamken yapıldığı ve yapılışının oldukça meşakkatli olduğu bir tatlı türü. Tatlı türü diyoruz çünkü Akdenizlilerin birçoğu ceviz reçelini hem kahvaltıda hem de ana yemeğin ardından yediği bir lezzet.

 

KATEGORİLER