4 Mevsim Güzel: Ağva


Marmara Bölgesi’nde yer almasına rağmen Karadeniz’e kıyısı olan Ağva, Göksu ile Yeşilçay dereleri arasında bulunan bir kasaba. Oteller Göksu deresinin kıyısında bulunurken balıkçı tekneleri Yeşilçay deresine bağlanıyor. Doğanın tam kalbinde bir tatil fırsatı sunan Ağva özellikle yaz aylarında ve hafta sonları çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Gezilecek Yerler

Şile Limanı’nda yer alan Ocaklı Kale, Cenevizliler tarafından inşa edilmiş Şile kalesi olarak da adlandırılıyor ve bir zamanlar gözetleme kulesi olarak kullanılıyormuş. Kale toplamda 4 kattan oluşuyor. İlk katta kiler bulunurken diğer katlar 20 kişilik asker gruplarının konuşlandırma görevini görüyormuş. Karamandere Mahallesi’nde yer alan Saklı Göl, Ağva’nın büyülü güzellikleri arasında bulunuyor. Bölgeyi çevreleyen orman göz kamaştırırken civarında bulunan tesislerde enfes yemekler yiyebiliyorsunuz. Dilerseniz göl kenarında mangal dahi yapabilirsiniz. Ağva’da görülmesi gereken diğer yerlerse Kilimli Koyu, Sungurlu Dağ Değirmeni, Kadırga Koyu, Ağlayan Kaya, Gelin Kayası, Şile Feneri, Onbir Göller Vadisi ve Hanım Suyu Çeşmesi.

Yapılacak Aktiviteler

Genellikle İstanbul’da yaşayan ve hafta sonlarını doğayla iç içe geçirmek isteyenlerin tercih ettiği Ağva’da tek kelimeyle huzura doyacaksınız. Yeşilin her tonuna rastlayabileceğiniz kasabada tarihi yapıları yakından görebilir, yorulduğunuzda da damak tadınıza uygun yemeklerin en güzelini yiyebilirsiniz. Balıkçılığın da yaygın olduğu bölgede tekneyle göle veya denize açılabilirsiniz.

Yeme İçme

Genellikle sahil şeridinde ve kasaba merkezinde yer alan restoranlarda Karadeniz mutfağının esintilerine rastlamak mümkün. Özellikle nehirden yeni tutulmuş en taze haliyle tabağınızı süsleyen balıkların tadı kelimenin tam anlamıyla nefesinizi kesecek. Balığın yanı sıra pide, tavuk ve kebap çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Ağva’da tatmak istediğiniz yemeğe göre gideceğiniz restoranı iyi seçmeniz oldukça önemli. Gözleme yemek isteyenler, Hanife Teyze’nin Bahçesi’nde ızgara yemek isteyenler Gizlibahçe Restoran’da, mangalda balık çevirmek isteyenler ise Şengül Çiftliği’nde yemeğin tadını çıkarabilir.

Konaklama

Ağva’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulabilmek mümkün. Hafta sonlarında otel fiyatları normalden biraz daha yüksek olurken, erken rezervasyon yapanlar indirim yakalayabiliyor. Yasmin Motel ve Yağız Motel, bölgedeki en uygun fiyatlı oteller arasında gösterilebilir. Geceliği 60 TL ile 80 TL arasında değişiyor. Gunisigi Hotel ile Piazza Hotel, konforuna düşkün ziyaretçiler için daha iyi bir seçenek sunuyor. Bu otellerin gecelik fiyatı ise 250 TL civarında. Daha özel bir yerde konaklamak isteyenlerse Beyaz Ev’i tercih edebilir. Burada ise fiyatlar geceliği 600 TL’den başlıyor.

Alışveriş