2023 Yılının Tatil Günleri Hangileri


Her yılbaşından itibaren hangi tarihlerin tatil olacağı merak konusu olur. Tatillerin hafta içine gelmesi birçok çalışanda mutluluk yaratmakla birlikte erkenden araştırmalar yapılarak yıl bazında plan hazırlığına başlanır. Herkesi ilgilendiren tatil günleri her yıl değişiklik gösterdiği için güncellenerek meraklılarına sunulur.


2023 Yılının Resmi Tatilleri


Her yeni yılın en çok merak edilen konularını başında tatil günleri gelmektedir. 2023 yılının tatil günleri hangileridir? Yılın ilk tatili 1 Ocak yılbaşı tatilidir. 1 Ocak 2023 yılında Pazar gününe denk gelmektedir. Yılbaşı tatilinin hemen ardından gelen ilk tatil Nisan ayındadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün TBMM’nin kuruluş tarihi olan 23 Nisan tarihini çocuk bayramı ilan etmesi sebebiyle 1920 ‘den bu yana bu tarih resmi tatillerimiz arasındadır. 2023 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Pazar gününe denk geliyor. Nisan ayının ardından ilk tatil mayıs aynın hemen başında işçiler ve emekçilerin hakları için ilan edilen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ndedir. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs tarihide resmi tatillerimiz arasındadır. 2023 yılında 19 Mayıs Cuma gününe denk geliyor. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda ülkemizin her tarafında birçok kutlama yapılıyor. 2023 yılı içinde birçok kutlamalar ülkemizin dört bir yanında olacaktır. Türk millet olarak 2016 yılında hain darbe girişimini birlik ve beraberlik içinde geri püskürttük. Ve bu günü (15 Temmuz) 2016 yılından bu yana Demokrasi Bayramı olarak kutlamaktayız. 15 Temmuz resmi tatil 2023 yılında Cumartesi günüdür. 2023 yılı 30 Ağustos Zafer Bayramı Pazar günüdür. Yılın son günü olan 31 Aralık tarihi de yılbaşı gecesi olarak tatildir.


2023 YILI DİNİ TATİLLER 


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının büyük bir çoğunluğu Müslüman’dır. Müslümanların iki tane dini bayramı vardır. Birincisi On Bir Ayın Sultanı Ramazan Ayının ardından üç gün kutlanan Ramazan Bayramı’dır. Bir ay boyunca Allah’ın rızasını kazanmak için oruç tutan Müslümanlar otuz günün ardından dualarla, akraba ziyaretleriyle Ramazan Bayramı’nı kutlamaktadır. 2023 yılında Ramazan Bayramı 21 Nisan - 23 Nisan tarihleri arasındadır. 21 Nisan - 23 Nisan tarihleri ise Cuma - Pazar günleri arasına denk gelmektedir. Müslümanların diğer dini bayramı ise Kurban Bayramıdır. Müslümanlar Hz. İbrahim(a.s.) Peygamber’in oğlu Hz. İsmail(a.s.) Peygamber’i Allah yoluna kurban etme niyeti üzerine merhameti bol olan Rabbimiz Hz. Cebrail(a.s.) ile bir koç göndererek Hz. İbrahim(a.s.) Peygamber’e oğlu yerine bu koçu kurban etmesini emretmesi ile farz olan kurban ibadetinin yerine getirildiği günü Kurban Bayramı olarak kutlamaktadır. 2023 yılında Kurban Bayramı 28 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasına denk gelmektedir. 28 Haziran - 01 Temmuz tarihleri 2023 yılında Çarşamba - Cumartesi günleridir. 


2023 İçin Yapılacak Tatil Planları


Her yıl olduğu gibi tüm resmi kurum ve kuruluşlar 2023 yılında da yukarıda belirtilen tarihlerde tatildir. Yurdumuzda pek çok insan özellikle hafta sonu ile birleşen tatillerde ya akraba ziyareti veya tatil için yurtiçi ve yurtdışı seyahat etmektedir. 2023 yılı için de bu tarihlerde seyahat düşüncesi olanların yoğunluk sebebiyle seyahatlerini ertelememeleri için planlarını önceden yapmış olmaları çok daha iyi olacaktır.


Şimdiden herkese iyi ve mutlu tatiller.

KATEGORİLER