2023 Ramazan Bayramı Tatili Hangi Günler


 Ramazan ayı inanan Müslümanlar için kutsal değerli ve sevilen bir ay olmakla birlikte insanlar arasında kardeşliği paylaşmayı ve barışı pekiştiren kutsal değerlerimizdendir. On bir ayın sultanı diye adlandırılan ramazan ayında oruç tutulur, Zekât verilir durumu iyi olan Müslümanlar durumu iyi olmayan dar gelirli insanlara yardım eder. Oruç yoksulların durumunu daha iyi anlamaya, onların sıkıntılarını giderme gayreti göstermeye vesile olur. Ramazan ayının diğer bir önemi de kuranı kerimin bu ayda indirilmiş olmasıdır. Ayrıca bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesi bu ay içerisindedir. Ramazan ayı bereket ayıdır. Birlikte yapılan iftarlar sahurlar kılınan teravih namazları insanları manevi huzura eriştirir. Bu ayı ibadet ve dua ile geçirmek kuranda önemle emredilmiş peygamber efendimizde bu konuda hadislerle bu mübarek ayı ibadet ve sabırla geçirmemiz konusunda tavsiyeler de bulunmuştur. Ramazan ayı başlangıcında yaşanan tatlı telaş ve yapılan hazırlıklar İslam aleminde kültür haline gelmiştir. İslam aleminde büyük alimler bu ay için başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden kurtuluş diyerek te bu ayın önemini ve kıymetini vurgulamıştır. Bu kıymetli ayı ibadet ve sabırla geçiren Müslümanlar ramazan ayının arkasından gelecek olan, Ramazan Bayramı’nı da aynı coşku ve heyecanla karşılarlar.


Ramazan Bayramı Öncesi Yapılan Hazırlıklar


Ramazan ayının sonlarına doğru her tarafta müthiş bir hazırlık başlar tatlılar yapılır yeni kıyafetler alınır anne babaya akrabalara memlekete yolculuk için biletler alınır. Şekerler çikolatalar yemekler hazırlanır.  Ramazan Bayramı Müslümanlar tarafından ramazan ayı kadar kutsal bir öneme sahip olmakla birlikte sevinçle karşılanıp hep birlikte sevgiyle kutlanır. Ramazan Bayramı inananlarca peygamber efendimiz döneminden bu yana saygıyla ve sevgiyle karşılanıp gerekli hassasiyeti görmekte, birlik ve beraberlik duygusu ile inanan Müslümanların en güzel ve en faydalı şekilde geçirmeye gayret ettikleri Ramazan Bayramı her yıl aynı hazla kutlanmakta. Kutsal değerlerimizden biri olan ve ramazan ayının hemen arkasından gelen Ramazan Bayramı yurdun dört bir yanında coşku ile karşılanmadan önce sorulan soru bayram tatili hangi güne denk geliyor olacaktır.  Peki 2020 yılında Ramazan Bayramı tatili hangi günler?


2023 Yılında Ramazan Bayramı Tatili Hangi Günler Diye Merak Edenler


2023 yılında Ramazan Bayramı tatili hangi günler diye şimdiden öğrenmek isteyen vatandaşlar gözünü yeni takvime dikti merak edilen sorunun cevabı 2023 yılında Ramazan Bayramı tatili 20 Nisan Perşembe günü arefeye denk geldiği için yarım gün ve 21 Nisan Cuma günü de bayramın ilk gününe denk geliyor. 22 Nisan Cumartesi ikinci günü ve 23 Nisan Pazar üçüncü günü olarak belirlendi. Ramazan ayını oruç ve ibadetle geçiren inananlar, Ramazan Bayramı’nda da sevdikleri ve yakın akrabaları ile birlikte, Ramazan Bayramı’nı kutlarlar. Dargınların barıştığı sevenlerin bir araya geldiği çocukların harçlıklarla sevindirildiği Ramazan Bayramı 2023 yılında 21 Nisan da başlayıp 23 Nisan da bitiyor.

KATEGORİLER