ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR
 

Nevşehir Turları ve Fiyatları

Daha önce Muşkara adlı bir köy iken 1954 yılında il olan Nevşehir, Farsçada yeni anlamına gelen “nev” sözcüğünden gelse de varlığı eski zamanlara dayanıyor.  Roma baskısından kaçan Hristiyanların sığınma alanıyken bugün Nevşehir deyince akla gelen peribacalarıyla İç Anadolu’da yükselen bir tarih oluyor. Her adımı tarih ve huzur kokan bu gizemli şehri keşfetmek isterseniz oraya gitmeden önce bu yazımıza göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Nevşehir de Gezilecek Yerler

Nevşehir’in simgesi haline gelen peribacaları “Dünyanın Yeni 25 Harikası Listesi”nde ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle Ürgüp’ün merkezine 1-2 km uzaklıkta olan ve Üç Güzeller adıyla bilinen yan yana dizilmiş üç peribacası, gerek arkasında yükselen Erciyes Dağı’yla bütünleşen muhteşem manzarası gerekse aşkları onaylanmayan iki âşığın ve çocuklarının üç peribacasına dönüştüğünü anlatan efsanesi ile Kapadokya’yı ziyaret edenlerin gözdesi olmuş durumda. Elbette Nevşehir, peribacalarından ibaret değil. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan müzeleri, yeraltı şehirleri, kiliselerin, şapellerin ve türbelerin bir arada bulunduğu dini mekânlarıyla size şahane bir kültür şöleni sunuyor. Bölgede gezerken sıkılmamak ve her şeyin birbirinin aynı olduğu düşüncesine kapılmamak için ön plana çıkan yerleri seçmenizde fayda var.  Bunlardan ilki, bölgedeki pek çok kilise ve şapeli içinde barındıran Göreme Açık Hava Müzesi. Varlığı MS 4. yüzyıla dayanan bu müzede muhteşem vadi manzaralı kiliseleri ziyaret ederken size İncil’den hikâyeler sunan etkileyici duvar resimleri eşlik edecek. İkincisi ise Romalıların baskısından kaçan Hristiyanların yerleştikleri bölgede bölümlerini zamanla oluşturduğu Derinkuyu Yeraltı Şehri. 12 kattan oluşan ve 80 metre derinliğindeki bu yerde misyoner okulu, kilise, birçok mezar, oturma odası, mutfak gibi alan ve yapılar bulunuyor. Ve elbette Kapadokya gezinizin önemli duraklarından biri olacağını düşündüğümüz Hacı Bektaşi Veli Türbesi ve Müzesi… Birçok kişi tarafından ziyaret edilen türbe, üç kapıdan geçerek ziyaret edebileceğiniz Nadar, Dergâh ve Hazret avlusu olmak üzere üç avludan oluşuyor.

Nevşehir de Yapılacak Aktiviteler

Nevşehir deyince akla gelen ilk etkinlik elbette balon turları. Şehri farklı bir açıdan keşfetmek ve güzel manzaranın tadına bakmak istiyorsanız siz de bu turlara katılmalısınız. Biraz daha adrenalin gerekiyor bu geziye derseniz balon turları dışında yamaç paraşütü yapma fikrini de değerlendirebilirsiniz. Peribacaları arasında oluşturulan parkurlarda yerli yabancı birçok turistin favorisi olan ATV turları yapılabilecek aktiviteler arasında yer alıyor. Bu aktivitelere doğayla iç içe olacağınız dağ yürüyüşlerini, vadilerinde yapabileceğiniz at gezintilerini, Kapadokya’ya özgü ödüllü şaraplardan tatmayı da eklersek buradan büyülenmiş gibi ayrılacağınızı söylemeye gerek bile yok diyebiliriz.

Nevşehir Yeme İçme Mekanları

Nevşehir’de restoranlar daha çok turistik bölgelerde konuşlanmış durumda. Bu restoranlardan Nostalji Restoran’da sac tava ve ardından gelen ünlü aside tatlısını, Şık ambiyansıyla Le Mouton Rouge restoranda sac tavayı, Han Odası Saklıbahçe Et Lokantası’nda lezzetine doyamayacağınız kiremitte el sarmasını tatmadan; en büyük altı yeraltı mahzeninden birine sahip olan ve muhteşem manzarasıyla sizi bekleyen Seki Restoran’da güzel bir akşam yemeği yemeden, sadece Kaymaklı’da bulunan ve ağzınızdaki o yoğun süt tadını uzun bir süre unutamayacağınız kuru kaymağı tatmadan buradan ayrılmayın.

Nevşehir de Konaklama Yerleri

Bölgede birçok butik otel bulunuyor fakat tarihi dokuyu en iyi yansıtanları peribacaları içine konuşlanmış mağara otelleri.  Hareketi seviyorsanız Ürgüp ve Göreme’yi, sakinlikten yanaysanız Uçhisar’ı tercih edebilirsiniz.

Nevşehir de Alışveriş

Sizi büyüleyen bu yerden ayrılırken neler mi alabilirsiniz? Tabi ki en başta ev yapımı şaraplar, kabak çekirdeği, yörenin meşhur tandır halkası, Avanos’un meşhur hediyelik eşya tezgâhlarından seramikler, Kapadokya’yı hatırlatacak biblolar, Göreme’nin gizli kalmış dokumacılık sanatının çanta, yelek ve kilim gibi ürünleri alışveriş seçenekleriniz arasında…

Nevşehir Eğlence ve Gece Hayatı

Nevşehir’de daha çok Türk geleneklerini, lezzetlerini tanıtma amaçlı yöresel eğlenceler yapılıyor. Kafkas dans gösterisi, Adıyaman, Karadeniz gibi yörelerden folklor gösterileri, sema gösterileri, fasıl geceleri, oryantal şovları bu eğlencelerin başında geliyor. Bu eğlencelere katılmak isterseniz bir mağara içine kurulmuş olan Uranos’u veya yine onun kadar ön plana çıkmış Yaşar Baba adlı mekânı tercih edebilirsiniz.

Nevşehir de Ulaşım

Ülkenin her yerinden ister uçakla ister otobüsle isterseniz kendi aracınızla bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçakla gelecekseniz bölgeye 30 km uzaklıkta olan Tuzköy Havaalanı’nı veya 100 km uzaklıktaki Kayseri Havaalanı’nı tercih edebilirsiniz. Her iki havaalanından da Nevşehir’in merkezine taşıma hizmeti mevcut.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.