Mardin Turları

Mardin Turları, GAP turları arasında ayrı bir yere sahiptir. Tur şirketleri, Diyarbakır uçak aktarmalı seferleri ile Mardin’e ulaşım söz konusudur. Diyarbakır Havaalanı’nda inildikten sonra, kahvaltı için tarihi Hasan Paşa Hanı tercih edilir. Diyarbakır’ın en önemli simgelerinden biri olan, Ulu Camii gezilir. Diyarbakırlı tanınmış şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın evinin gezilmesi söz konusudur. Dicle Nehri’nin eşsiz güzelliklerinin ardından Hasan Keyf’e hareket edilir. Güneydoğu turlarında Hasan Keyf’in ayrı bir yeri ve önemi bulunur. Zeynel Türbesi’nin ziyaretinin ardından Mardin istikametinde bulunan Midyat’a ulaşılır. Sıla dizisinin çekimlerinin gerçekleştiği konak ta burada yer alır.

Farklı İnançları ve Kültürleriyle Mardin

Mardin Turları bahar aylarında en çok tercih edilen turlardır. Farklı inançları bünyesinde birleştirmiş olan Mardin, hoşgörünün ve çok kültürlülüğün güzel bir örneğini teşkil eder. El işçiliğinin en çarpıcı örneklerini bu yörede görmek söz konusudur.  Takı ve mücevherat konusunda en güzel tasarımları bu yörede görmek söz konusudur.

Mardin Tel kari işçiliği ile ünlenen ilimizdir. Süryani kültürünü bu yörede görmek söz konusudur. Yemekleri, gelenekleri ve sanatları ile çok renkli olan illerimizin başında gelir. Hıristiyan ve Müslüman vatandaşlarımızın kardeş şekilde yaşadığı bu ilde her dine ait ibadethaneler bulunur. Öğlen ve akşam yemeklerinde yörenin en güzel lezzetlerini tatmak söz konusudur. Baharatlı yemekleri, kebapları ile Güneydoğu’nun en çarpıcı lezzetleri burada yer alır.

Mardin’de Gezilecek Yerler

 

Mardin Turları, Mardin içerisinde yer alan tarihi mekanları tur rehberi eşliğinde gezdirir. Kasımiye Medresesi, Mardin’in simge yerleri arasındadır. Tarihi PTT binası ile Ulu Camii gezildikten sonra, Deyrulzafaran Manastırı gezilir. Ertesi gün yapılan bu ziyaretler sonrasında güzel bir Mardin yemeği yenildikten sonra Urfa’ya doğru yola çıkılır.

Dünya Mirası Listesi’nde olan Göbeklitepe gezildikten sonra, Balıklı Göl, Ayn-ı Zeliha Gölü gezilir. Kapalıçarşı, İsotçular Çarşısı, Bakırcılar Çarşı gezildikten sonra hatıra niteliğinde ürünler alınır. Sıra geceleri ile muhteşem bir Urfa turunun ardından Antep’te Zeugma Müzesi gezilir. Tahmis Kahvesi ve Antep baklavaları ile lezzet turu tamamlanır. Mardin turları hakkında bilgi edinmek için siteden faydalanılması önerilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.