Balkan Turları

Sırbistan - Makedonya - Arnavutluk - Karadağ - Bosna Hersek

 

 • Extra Turlar  - Çevre Gezileri Dahil - Akşam Yemekleri Dahil !!
 • Türk Hava Yolları & Anadolu Jet  Ortak Tarifeli Seferleri İle
 • VİZESİZ
 • 7  Gece Yarım Pansiyon
 • 4* Otellerde Konaklama
ADET
682.11 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Balkan Turları

Makedonya - Arnavutluk - Karadağ - Bosna Hersek - Sırbistan - Kosova

 

 • Extra Turlar  - Çevre Gezileri Dahil !!
 • Air Montenegro Tarifeli Seferleri İle
 • VİZESİZ
 • 7  Gece Yarım Pansiyon
 • 4* Otellerde Konaklama
ADET
524.46 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Balkan Turları

Kosova - Arnavutluk - Bosna Hersek - Sırbistan - Kuzey Makedonya

 

 • Extra Turlar  - Çevre Gezileri ve Akşam Yemekleri Dahil
 • Türk Havayolları  Tarifeli Seferleri İle
 • VİZESİZ
 • 7 Gece 8 Gün ( 6 Gece Konaklama )
 • 4* Otellerde Konaklama
ADET
524.46 USD
Balkan Turları

 Bosna Hersek - Karadağ - Arnavutluk - Kuzey Makedonya - Sırbistan

 

 • Extra Turlar  - Çevre Gezileri ve Akşam Yemekleri Dahil
 • Balkan ve Boşnak Gecesi Dahil
 • Türk Havayolları & Anadolu Jet Tarifeli Seferleri İle
 • VİZESİZ
 • 7 Gece 8 Gün
 • 4*  & 5* Otellerde Konaklama
ADET
629.56 USD
Balkan Turları
Talep Et

Kosova - Kuzey Makedonya - Sırbistan - Bosna Hersek - Karadağ - Arnavutluk

 

 • Extra Turlar  - Çevre Gezileri ve Akşam Yemekleri Dahil
 • Pegasus Havayolları  Tarifeli Seferleri İle
 • VİZESİZ
 • 6  Gece Yarım Pansiyon
 • 4* Otellerde Konaklama
ADET
577.01 USD
Ücretsiz Kargo
Balkan Turları
Talep Et

Makedonya - Arnavutluk - Karadağ  - Bosna Hersek  - Sırbistan  - Kosova 

 

 • Tüm Çevre Gezileri ve Akşam Yemekleri Dahil
 • Türk Hava Yolları Tarifeli Seferleri İle
 • VİZESİZ
 • 7  Gece Yarım Pansiyon
 • 4* & 5*  Otellerde Konaklama
 • Tüm Türkiye'den ve Kıbrıstan Bağlantı İmkanı
ADET
682.11 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Balkan Turları
Talep Et

Makedonya - Arnavutluk - Karadağ - Bosna Hersek - Sırbistan - Kosova

 

 • Extra Turlar  - Çevre Gezileri ve Akşam Yemekleri Dahil !!
 • Türk Havayolları Tarifeli Seferleri İle
 • 6 Gece 7 Gün
 • VİZESİZ
 • Tüm Türkiye den İç Hat Bağlantı İmkanı
 • 4* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
ADET
608.54 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
 

Makedonya Turları ve Fiyatları

 

Nüfusu                                : 2,081 milyon

Yüzölçümü                         : 25.713 km²

Para Birimi                         : Makedon Denarı

Resmi Dil                            : Makedonca

Telefon Kodu                    : +389

Saat Farkı                           : (GMT+1) 2 saat fark. Türkiye saati Makedonya Cumhuriyeti saatinden 2 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri      : Üsküp Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta                                       : Avrupa

Vize Durumu                     : Vizesiz / 90 gün

Makedonya Cumhuriyeti Hakkında

Makedonya Cumhuriyeti, bir Balkan ülkesidir ve Güneydoğu Avrupa’da bulunur. Makedonya’nın doğu tarafında Bulgaristan, batı tarafında Arnavutluk, kuzey ve güney taraflarında Yunanistan, kuzeybatı tarafındaysa Karadağ bulunur. Ülke, 200 metreyi aşmış olan dağlarıyla ve Vardar Nehri ile tanınmaktadır. Ülke kendi içinde 8 bölgeden ve belediyelerden meydana gelir. Üsküp (Skopje), ülkenin başkentidir ve aynı zamanda en kalabalık olan kenttir. Makedoncanın resmi dil olduğu ülkede Türkçe, Sırpça, Boşnakça, Romanca ve Arnavutça da konuşulmaktadır.

Makedonya, dağılmış olan eski Yugoslavya ülkelerindendir. Bağımsızlığını kazanması 1991 senesinde, Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nden ayrılarak olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, Makedonya’yı tanıyan ilk devlet olmuştur. Makedonya, isim yüzünden Yunanistan ile hala sorun yaşamaktadır. Ülke 1993 senesinde Birleşmiş Milletler tarafından tanınmıştır. Ancak Yunanistan bu ülkeyi Makedonya ismiyle tanımamaktadır. Yunanistan, Makedonya’yı kuzey Yunanistan şehirlerinden oluşan bölge olarak görmektedir ve ülkeyi Fyrom ismiyle anmaktadır.

Bölgede ilk olarak Balkanların yerel halkı olan Brygianlar varmış. Daha sonrasında bölgeye Antik Yunan ve sonrasında Roma(Bizans) gelmiştir. Sonrasında bölgeye gelen Osmanlı İmparatorluğu, burada 542 sene boyunca hakimiyet sağlamıştır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sonrasında Yugoslavya’nın var olduğu bölgede 1991 senesinde günümüzdeki bağımsız Makedonya kurulmuştur. Makedonya, doğa bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Bozulmamış ormanlar, göller, dağlar ve daha pek çok güzellik ülke turizmi açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

Makedonya Cumhuriyeti’nde Şehir içi Ulaşım

Makedonya’da ulaşımla ilgili durum genel olarak iyidir. Pek çok ilde dolmuş, otobüs gibi toplu taşıma araçları mevcuttur. Bununla birlikte ulaşımın ucuz olması da ayrı bir avantajdır. Bazı bölgelerde toplu taşıma araçları olmasa da pek çok nokta yürüyerek bile gezilebilir haldedir. Ülke genelinde ulaşım için tercih edilen bir diğer araçsa taksidir. Taksilerin ücretleri de gayet uygundur. Bu sayede hem ekonomik hem de rahat bir yolculuk yapılabilir.

Makedonya’da turistler genel olarak araç kiralamayı da tercih ederler. Ancak bu seçeneği tercih edenler genelde şehir dışına çıkacak olanlar ya da uzak mesafelere gidecek olanlardır. Aksi halde araç kiralama yapmak çok da gerekli olmaz. Başkent Üsküp’te yaygın olan bir diğer ulaşım aracıysa bisiklettir. Pek çok noktadan kiralanabilen bisikletlerle ulaşım hem eğlenceli hem de ekonomik hale gelebilir.

Makedonya Cumhuriyeti’ne Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Makedonya’ya gitmek için en ideal olan zaman yaz aylarıdır. Sıcaklıkların yükselmeye başladığı bu ayların diğer bir avantajı da yağışsız olmalarıdır. Makedonya’nın kışları soğuk ve karlıdır. Bu nedenle sıcaklık ortalamasının 23-24 derece civarında olduğu yaz ayları, ülkeyi gezmek için en ideal aylar olur.

Makedonya’nın başkenti olan Üsküp’e hava yolu ile ulaşmak oldukça kolaydır. İstanbul ve Antalya’dan yapılan direkt uçuş seferleriyle Üsküp’e ulaşılabilir. Ayrıca İstanbul’dan Makedonya’nın pek çok şehrine otobüsle de gitmek mümkündür. Pek çok otobüs firması bu alanda hizmet sunmaktadır.

Makedonya Cumhuriyeti’nde Nerede Kalınır?

Makedonya’da konaklama yapılacak yerler genel olarak merkeze yakın bir şekilde konumlanmıştır. Kişiler bütçelerine ve zevklerine göre diledikleri bir oteli seçebilirler. Ülke genelinde dileyenler için uygun fiyatlı oteller varken dileyenler için lüks seçenekler de mevcuttur. Ancak çok daha düşük bütçeli konaklama yapmak isteyenlerse, otel yerine hosteller de konaklama yapabilirler.

Makedonya’da kalınacak bir diğer alternatifse, paylaşımlı odalardır. Bu odalarda ucuz konaklama yapabilmek mümkündür. Odalardaki paylaşım tuvalet ve banyo odaya dahil, mutfak ortak şeklindedir. Ya da mutfak odaya dahildir, tuvalet ve banyo ortaktır. Tüm bunlar dışında Stan isimli apartman daireleri de kiralanabilmektedir. Fakat bir daire kiralamak elbette daha yüksek fiyatlarla mümkün olmaktadır.

Makedonya Cumhuriyeti’nde Gezilecek Yerler

Makedonya, gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Birbirinden farklı gezi rotalarına, harika bir doğaya ve farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. Bu ülkede doğa, tarih ve kültür ziyaretçilerini beklemektedir. Ülkede gezilecek yerlerin başında başkent Üsküp gelir. Üsküp adeta bir heykeller şehridir. Şehirdeki en ünlü heykelse Büyük İskender Heykeli’dir. Şehrin içinden geçen Vardar Nehri harika bir manzara oluşturur. Şehirde görülecek yerlerin başındaysa Türk Çarşısı olarak bölge gelir. Burası hem tarihi hem de turistik bir bölgedir. Bölgede Osmanlı zamanından kalan hanlar, hamamlar ve camiler vardır. Zaten Makedonya’da Osmanlı’ya dair pek çok iz bulmak mümkündür. 1395-1912 yılları arasında Osmanlı kontrolünde olan bölgede muhteşem tarihi izler kalmıştır. Üsküp’te görülecek yerlerden en önemlileriyse; heykelleriyle ünlü olan Makedonya Meydanı ve altıncı yüzyılda Bizans İmparatoru Jüstinyen tarafından yaptırılmış olan Taş Köprü ’dür.  Ayrıca Vodno Tepesi’nde seyir keyfi yapmak ve harika mimari örnekleriyle dolu olan otantik Makedon köyüne gitmek de başkentte yapılacaklar arasında yer alır.

Ülkede görülmesi gereken yerlerden birisi de Matka Kanyonu’dur. Başkente 15 km mesafede olan bu kanyon bir doğa harikasıdır. Burası tüm ülkenin oldukça meşhur bir bölgesidir. Beş bin hektarlık bir alanda olan kanyonda kano kiralayabilir, yürüyüş yolunda harika vakitler geçirebilir, keşifler yapabilir, oldukça ilginç olan kaya ve mağara oluşumlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca burada pek çok endemik hayvan türü de mevcuttur. Orta çağa ait olan üç dini yapının yer aldığı kanyon Makedonya turunda mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir. Ayrıca kanyona yapılan tekne turlarına da katılmak mümkündür. Yapılan turlarda Vrelo Mağarası da görülebilir. Bu mağara dünyadaki en derin yer altı mağaralarındandır. Ancak derinlik tam olarak ölçülebilmiş değildir. Matka Kanyonu’na 37 km mesafede yer alan Alaca Cami de görülecek bir diğer önemli noktadır. Cami oldukça küçüktür ancak harika bir şekilde döşenmiştir. Cami, 1438 senesinde Anadolu’dan Makedonya’ya gelen ki kardeş tarafından yaptırılmıştır. Caminin cephesi harika görünmektedir. Öyle ki cephede yer alan motiflerin çeyizlerden esinlenerek yapıldığı söylenir. Cami, Makedonya’nın Kalkandelen yani Tetovo şehrinde yer alır. Ayrıca bu şehirde yer alan Harabati Baba Tekkesi de görülecek yerler arasındadır. Burası Osmanlı-Türk eseri olan bir yerdir. Şehre uğrayanlar burayı ve buranın bahçesinde yer alan dergâhı gezebilirler.

Ohri, Balkanların ve Makedonya’nın incisi olan yerdir. Burası Makedonya’ya giden çoğu kişinin gözbebeği haline gelen yerdir. Ohri aslında oldukça küçüktür. Ancak burada geçirilen zaman çok keyiflidir. Ohri Gölü’nde tekne turu yapmak, kiliseleri dolaşmak, sokakları gezmek derken zamanın nasıl geçtiği anlaşılmaz. Ohri şehri, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Sokakları tarih kokar. Burada yer alan çoğu ev Osmanlıdan kalmadır. Ayrıca şehirde Osmanlıdan kalan 10 adet cami de yer alır. Ohri’de yer alan Çar Samuel Kalesi’ne çıkılmalı ve şehre tepeden bakılmalıdır. Kaleden bakıldığında bir yanınız şehir üç yanınız deniz manzarası olacaktır. Ayrıca bu şehre gelip Ohrid Gölü’nde yüzmemek olmaz. Eğer mevsim uygunsa mutlaka yüzmek gerekir. Bu göl Avrupa’daki en eski ve derin krater gölüdür. Ayrıca bu göl, dünyadaki en temiz göllerdendir. Gölde sandal keyfi yapmak da harika bir deneyim olur. Ayrıca şehirde yer alan ve 1400’lü yıllardan kaldığı düşünülen Aziz Yuhanna Kilisesi de görülmeye değerdir. Ayrıca Ohrid ’de yer alan National Workshop For Handmade Paper isimli yer kiraz ağacından kâğıt yapan bir dükkandır. Kâğıdın yapım aşamasına tanıklık etmek ve o harika kokuyu içinize çekmek bambaşka bir deneyim olur.

Makedonya’da görülecek bir diğer yerse, Museum On Water’dır. (Bay of Bones) Burası denizin üstüne kurulmuş olan ilkel bir yerleşim alanıdır. MÖ 1200-700 yılları arasında bölgede bulunan insanlar suyun üstünde bir yerleşim inşa etmişlerdir. Buradaki amaç insanlardan ve yaban hayvanlardan korunmaktır. Bu yerleşim yeri korunmuştur ve bir müzeye dönüştürülmüştür. Makedonya’ya gidenler bu 3000 yıllık su üstündeki medeniyeti mutlaka görmelidirler. Sveti Naum Manastırı tüm Makedonya’nın en mühim tarihi değerlerinden biridir. Ohrid’e 29 km mesafede bulunur. Manastır içinde Aziz Naum’un (Kiril Alfabesini yayan azizlerden biri) mezarı da yer alır.

Bitola, Türkler için oldukça değerli bir yerdir. Çünkü burada Atatürk’ün askeri eğitim aldığı Manastır Askeri İdadisi bulunur. Tarih derslerinde okunanların görülmesi insana ayrı bir heyecan verir. İşte bu bölge de aynen bu hissiyatı oluşturur. Burası 1983 senesinde başlayan projeyle Manastır Kültür Müzesi’ne dönüştürülmüştür ve binanın ikinci katında Atatürk ile ilgili olan bölüm yer alır. Bölümde Atatürk hakkında bilgi ve fotoğraflar, Atatürk’ün eşyaları, ayrıca kendisinin yazdığı kitaplar sergilenir. En ilgi çekense Eleni Karinte isimli Makedon bir kızın Atatürk’e yazmış olduğu aşk mektubudur.

Makedonya’da yer alan Struga, şiirin şehri lakabına sahiptir. Kaya kiliseleriyle ve plajlarıyla ünlüdür. Ortasından geçmekte olan Drim Nehri harika bir görüntü oluşturur. Prilep (Pirlepe) şehrindeyse eski bir Osmanlı çarşısı, oldukça fazla kilise ve manastır ile bir kale yer alır. Meraklıları için oldukça güzel bir şehirdir.

Makedonya Cumhuriyeti’nde Yemek Kültürü

Makedonya mutfağında Balkan bölgesinin tüm lezzetlerini bulmak mümkündür. Akdeniz ve Orta Doğu lezzetlerinden etkilenmiş olan ülke mutfağında bol miktarda sebze, meyve ve yeşillik yer alır. Yapılan pek çok yemekte dağlardan toplanan taze otlar kullanılır. Ülkede Türk mutfağındaki tatlara oldukça çok benzeyen yiyecekler bulunabilir. Sarma, musaka, burek, cacık ve kebapcinja (kebaplara verilen isim) oldukça aşina olunan lezzetlerdir. Makedonya’da yerel içkiler, şaraplar, süt ve süt ürünleri sıklıkla tüketilir.

Ülkenin en meşhur yemeklerinden bir tanesi tavce gravcedir. Kuru fasulye, soğan, biber ve domatesten hazırlanır. Neredeyse her restoranda mevcuttur. Özellikle kahvaltılarda tüketilen ve bir sos çeşidi olan ajvar, bir salata türü olan skopska ve pastırma kullanılan bir pide türü olan pastrmajlijaülkedeki en ünlü yiyecekler arasında bulunur.

Makedonya Cumhuriyeti’nde Eğlence ve Festivaller

Makedonya’da pek çok farklı kültür bir aradadır ve bu durum ülkedeki eğlence anlayışına da yansımıştır. Gece hayatının en renkli olduğu yerlerden biri başkent Üsküp’tür. Üsküp’te yer alan eğlence mekanları her zevke hitap edebilen türdendir.

Ülkede yapılan festivaller de oldukça renkli geçmektedir. Örneğin; Ohri şehrinde yapılan Balkan Folklor Festivali, 1962 senesinden bu yana düzenlenmektedir. Festivalde Balkanların ve aynı zamanda komşu ülkelerin folklor sanatçılarıyla birlikte folklor grupları temsil edilir. Aynı zamanda konferans ve sergilerin de ev sahibi olan bu festival, UNESCO Folklor Sanatı ve Festivalleri Konseyi üyesidir. Makedonya’da düzenlenen diğer festivallerse; Interfest-Klasik Müzik Festivali,Uluslararası Antik Tiyatro Festivali, Üsküp Caz Festivali ve Ustrumca Karnavalıdır.

Makedonya’da düzenlenen festivaller;

 1. Temmuz
 • Ohri Yaz Festivali (12 Temmuz/20 Ağustos) / Festivalde Avrupa’daki hatta dünyadaki en önemli müzisyenler ve korolar ağırlanır.
 • Galicnik Düğünü / Aziz Peter Günü’nde düzenlenen geleneksel bir düğün törenidir. Çiftler üç gün süresince diledikleri gibi dans ederler, eğlenirler, yemek yerler ve bayram havasında zaman geçirirler.
 1. Eylül
 • Manaki Kardeşler Uluslararası Sinemacılar Film Festivali (Bitova)

Makedonya Cumhuriyeti’nde Alışveriş

Makedonya’da alışveriş yapmak isteyenleri oldukça geniş alanlar bekler. Pazarlar, Osmanlı çarşılar ya da modern alışveriş merkezleri alışveriş yapmak için var olan farklı alternatiflerdir. Buralardan hem ihtiyaçlar karşılanabilir hem de çok orijinal hediye alımları yapılabilir. Makedonya’nın Pazar ve çarşılarıyla ünlü olan şehirleri vardır. Bu şehirler; Ohri, Tetova, Bitola ve Üsküp’tür. Bunların içinde yer alan Ohri aynı zamanda mücevher mağazaları bakımından da oldukça zengindir.

Makedonya Cumhuriyeti’nde Bilmeniz Gerekenler

Makedonya, stratejik bir konuma sahiptir. BU özelliğiyle de pek çok medeniyetin geçiş noktası haline gelmiştir. Tarih boyunca çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ülke aynı zamanda Akdeniz’den de epey etkilenmiş durumdadır. Ülke uzun süreler boyunca Roma ve Bizans İmparatorluklarının bir parçası halinde olmuştur. Bu sebeple ülkede Roma ve Bizans dönemine ait olan pek çok eser bulunmaktadır. Ayrıca Bizans’tan sonraysa yaklaşık olarak 542 sene boyunca Osmanlı İmparatorluğu hakimiyeti altında olmuştur. Osmanlı hakimiyetinin bu uzun etkisi ülkede pek çok alana izini bırakmıştır.

Ülkedeki halkın çoğunluğu Ortodoks Hristiyan’dır. Sonrasında ise Müslümanlar yer alır. Müslüman olan nüfusu genel olarak Türkler, Romanlar ve Arnavutlar oluşturmaktadır. Ülke 1991 senesinde bağımsızlığını kazanmıştır ancak yetersiz alt yapı ve Yunanistan ambargosu, ülkenin ekonomik anlamda zorlanmasına neden olmuştur. Ülke çok eski zamanlardan bugüne dek bir tarım ülkesi olmuştur. Ülkede en fazla ihracat edilen ürünlerse; yiyecek, içecek, tekstil ürünleri, kimyasallar, tütün, çimento, demir, çelik, ecza ürünleri ve enerjidir.

Makedonya’da çok fazla etnik ve dini çeşitlilik mevcuttur. Çünkü ülkede farklı imparatorluklar hüküm sürmüştür ve o dönemlerde Makedonlar, Türkler, Arnavutlar, Hristiyan ve Müslümanlar her beraber yaşam kurmuşlardır. Fakat Osmanlı Devleti’nin çöküşüyle ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’yle beraber dini ve etnik farklılık bir sorun haline dönüşmüştür. 2011-2012 senelerinde bu durum olumsuz bir hal almıştır ve Arnavut- Müslüman gruplarla Makedon güçleri çatışmalar yaşamışlardır. Bu nedenle Makedonya’ya gidecek kişiler siyaset, ekonomi ve etnik yapı gibi konularda konuşurken çok fazla hassasiyet göstermelidirler. Çünkü ülkedeki etnik farklar kimi zaman kendisini çok belirgin bir şekilde hissettirmektedir.

Makedonya’daki önemli günler ve tatiller;

7 Ocak Ortodoks Noeli / 1 Mayıs İşçi Bayramı / 1-2 Mayıs Paskalya / 24 Mayıs Slav Eğitimcileri Bayramı / 5 Temmuz Ramazan Bayramı / 2 Ağustos Cumhuriyet Günü / 8 Eylül Bağımsızlık Günü / 11 Ekim Halk Ayaklanması Bayramı / 23-24 Ekim Makedon Devrimi Mücadelesi Bayramı / 8 Aralık Aziz Clement Ohridski Bayramı’dır.

 

Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.