ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Madagaskar Turları ve Fiyatları 2024

Nüfusu                                :24,89 milyon

Yüzölçümü                         : 587.041 km²

Para Birimi                         : Ariary, Malagasy Franc

Resmi Dil                            : Malgaşça, Fransızca

Telefon Kodu                    : +261

Saat Farkı                           : Türkiye ile Madagaskar arasında saat farkı bulunmaz.

Konsolosluk Bilgileri      : Antananarivo Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta                                       : Afrika

Vize Durumu                     : Kapıda Vize / 90 gün

Madagaskar Hakkında

Madagaskar, dünyanın dördüncü büyük adası konumunda olan bir ülkedir. Madagaskar Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bulunan bir ada ülkedir. Afrika kıtasının doğu kesiminde yer alan Madagaskar Hint Okyanusu’nun batı tarafında bulunur. Ülke, Mozambik Kanalı ile Afrika ana kıtasından ayrılır.

İtalyan gezgin Marco Polo, ülkenin bulunduğu adada anılarında söz eder. Adayı tarifsiz zenginlikte bir yer olarak tanımlar. Ancak Marco Polo, adanın ismini bir karışıklık sonucu yanlış ifade etmiştir. Somali’de yer alan Mogadişu kentinin farklı bir versiyonu olarak Madageiscar ismini kullanmıştır ve adanın ismi böyle kalmıştır. Ülkede sayısız ulusal park bulunur. Aynı zamanda endemik canlı ve bitki türleri de oldukça fazladır.

Madagaskar Adası Güney Yarım Küre’de yer alır. Ülke bir ada ülkesi olduğundan dolayı sınır komşusu bulunmaz. En yakında yer alan ana kara ülkesi, adanın batı tarafında kalan Mozambik’tir. Bunun dışında kuzeybatı tarafta Komor Adaları ve Mayotte, doğu tarafta da Mauritius ve Reunion adaları, komşu ada ülkelerdir. Ülkenin başkenti Antananarivo ’dur. Ülke 22 bölgeye ayrılmış durumdadır ve bu bölgeler faritra olarak isimlendirilir. 22 bölgede kendi içinde 119 ilçeye ayrılmıştır. Bu ilçeler de fivondronana diye adlandırılır.

Ülkede Malaya-Polinezya kaynaklı Malgaşça dili konuşulur. Ülkenin resmi bir dili yoktur. Ancak ülke uzun yıllar boyunca Fransız etkisinde kaldığından dolayı, Fransızca resmi dil muamelesi görür. Nüfusun neredeyse tamamı ikinci dil olarak Fransızca bilir.

Madagaskar’da ilk zamanlar yerleşim oldukça azdır. Bölge nüfusunun artmasıyla birlikte Merinalar, Sakalavalar ve Betsileolar tarafından pek çok krallık kurulmuştur. Adaya ilk ayak basan Avrupalı, Portekizli denizci Diogo Dias olmuştur. Diogo Dias 10 Ağustos 1500 tarihinde adaya ayak basmıştır. Adanın tüccar gemilerinin sıklıkla uğradığı bir yer olması ise ilk 1641 senesinde Hollandalılarla başlamıştır. Daha sonra ise Britanyalı ve Amerikalı tüccarların adına dolaşan gemiler de adayı uğrak yeri olarak kullanmışlardır.

1643-1672 seneleri arasında Fransa ada üzerinde sömürge düzeni kurmaya çalışmış ancak ilk denemesinde başarılı olamamıştır. Ada on yedinci ve on sekizinci yüzyılların genelinde de korsanların üssü konumunda olmuştur. 1787 senesinde Merina etnik grubu, bölge üzerinde ilk modern devlet yapısının temellerini atmıştır. 1885 senesinde gerçekleşen Berlin Konferansı’nda ise Fransa adayı ilgi alanı şeklinde belirlemiştir. 1896 senesinde de Madagaskar ne kadar karşı koysa da adaya sömürge devleti şeklinde sahip olmuştur. 1960 senesinde ise ada bağımsızlığını kazanmıştır.

Madagaskar’da Şehir içi Ulaşım

Madagaskar yoksul bir ülkedir ve bu durum ülkenin yollarına da yansımıştır. Maalesef ülke yollarında genel olarak durum kötü, asfaltlar oldukça kalitesiz şekildedir. Ülke genelinde toplu taşıma ile ulaşım yapılabilir. Ülkede toplu taşıma için hizmet veren her araca taxi brousse denilir. Ülke halkı genel olarak gezmeyi seven insanlardır. Bu nedenle toplu taşıma araçları kalabalıktır. Yolların durumundan dolayı da ulaşılmak istenen yere biraz yavaş ulaşılır. Ayrıca toplu taşımalar gece yolculukları için kullanılmaz.

Ülkede araç kiralama tercih edilebilir. Araçlar genel olarak şoförlü kiralanır. Kendi kullanmak isteyenler için devreye sigorta işleri falan girer. Ama maliyet açısından çok bir fark yoktur. Rikşa ya da pousse pousse ismiyle anılan üç tekerli motorlar ve aynı zamanda üç tekerli bisikletler, şehir içi ulaşımın vazgeçilmezleridir. Ayrıca taksiler de ulaşım için tercih edilen araçlardır. Ancak motorlarda da taksilerde de taksimetre yoktur. Bu nedenle ücret konusunda pazarlık etmek ve baştan anlaşamaya varmak gerekir. Şehir içi ulaşımlarda dolmuşlar da hizmet verir. Hatları genel olarak sabit ücretlidir.

Madagaskar’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülkeyi gezmek için ideal olan zaman aralığı, nisan ve mayıs aylarıdır. Bu aylar mevsimsel geçiş döneminde olduğu için sıcaklık ve yağış durumu bakımından avantaj sağlarlar.

İstanbul ve Ankara’dan Madagaskar uçuş bulmak mümkündür. Direkt uçuş bulunabileceği gibi tercih edenler için aktarmalı uçuşlar da bulunur. Tüm uçuşlar başkent Antananarivo ’ya yapılır.

Madagaskar’da Nerede Kalınır?

Ülke genelinde konaklama yapılacak yerler oteller ve pansiyonlardır. Başkent Antananarivo’daki konaklama fiyatları diğer yerler göre biraz daha pahalıdır. Oteller kimi zaman gündüz uygulaması diye bir sistem yaparlar. Uçaklar genel olarak gece uçtuğundan dolayı, misafirlere odaları uçuş günü akşamüstüne dek, tam gün fiyatı vermeden kiralayabilirler. Buna gündüz fiyatı uygulaması da denilir. Ülkede genel olarak her bütçeye ve zevke göre otel bulmak kolaydır.

Madagaskar’da Gezilecek Yerler

Ülkede gezilip görülebilecek pek çok nokta vardır. Bunlardan birisi ülkenin en turistik yeri olan NosyBe Adası’dır. Ada 320 kilometrelik bir alan sahiptir ve adada kurbağa ile bukalemun türlerinin ender cinsleri yaşar. Omura Balinaları da oldukça ender görülen bir balık türüdür ve bu canlılar adanın çevresinde bulunur. Muhteşem güzellikteki bu yerde her şey dahil hizmet veren pek çok konaklama yeri vardır. Île Sainte-Marie Adası, ülkenin doğu tarafındaki diğer bir adadır. Ada, Kambur Balinaların geçiş güzergahıdır. Köpekbalıklarının bölgesine yapılan dalışları ve korsan hikayeleri ile oldukça ünlü olan bu yer, farklı deneyimler için idealdir.

Antsiranana şehri, ülkenin en önemli limanlarından birine ev sahipliği yapar. Bu şehir 1974 senesinde kadar Fransız Silahlı Kuvvetleri’nin üssü olmuştur. Muhteşem doğası ve geçmişi ile ülkenin gezilecek yerleri arasındadır. Ülkenin en büyük ikinci limanının olduğu Mahajanga şehri de muhteşem güzelliği ile görülmeye değerdir. Toamasina şehri ise 1927 ve 1986 senelerinde yaşanan şiddetli fırtınalar sonucunda tamamen yok olan ve sonra tekrar kurulan bir şehirdir. Yeniden doğuşun en iyi görülebileceği yerlerdendir.

1962 senesinde kurulan Isalo Ulusal Parkı (Ranohira), derin kanyonları, kum taşı oluşumları, palmiye ağaçları ve otlaklarıyla ön plana çıkar. Ayrıca park içinde trekking alanları ve doğal yüzme havuzları vardır. Ranomafana Ulusal Parkı (Fianarantsoa) ise ender bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Ayrıca 41.600 hektardan oluşan tropikal yağmur ormanı da bu parkın içindedir. Yağmur Ormanları Dünya Listesi’nde yer alan bu bölgede kamp kurulabilir, ender lemur cinsleri görülebilir ve biyolojik araştırma merkezi olan Center Val Bio'da konaklama yapılabilir.

Ülkenin en turistik ve popüler yerlerinden biri olan Tsingy de Bemeraha Ulusal Parkı (Melaky), Taş Ormanları olarak da bilinir. Bu park UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir ve içerisinde Büyük Tsingy ve Küçük Tsingy şeklinde iki jeolojik oluşum bulunur. Yer altı suları yüksek yayları aşındırmış ve ortaya muhteşem karstik platolar çıkmıştır. Mutlaka görülmesi gereken bu park içerisinde çok sayıda ender hayvan ve bitki türü de bulunur. Masoala Ulusal Parkı ise ülkenin en büyük koruma alanıdır. Yağmur ormanı ve deniz parkından oluşan bölge farklı hayvan ve bitki türleri için ev sahibidir. Bu bölgede şnorkelle dalış ve sörf oldukça popülerdir.

Çok sayıda endemik canlıya ev sahipliği yapan ve lemurlarla ünlü olan Andasibe-Mantadia Milli Parkı(Moramanga) ve 2007 senesinde Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olan AndringitraMilliParkı, ülkenin en kutsal yeri olan Ambohimanga’nınKraliyetTepesi de görülmesi gereken yerler arasındadır. Ambohimanga’nın Kraliyet Tepesi, 500 sene boyunca ülkenin soylularına ve yöneticilerine ev sahipliği yapmıştır. Buranın etrafını çevreleyen duvarsa 1857 senesinde yumurta ve limon akı ile yapılan bir çimentoyla inşa edilmiştir. BaobabYolu ise, dünyaca ünlenmiş bir manzaranın sahibi olan bir yerdir. 800 senelik Baobab ağaçlarının gölgesi eşliğinde uzayıp giden bir yoldur ve burada yolculuk etmek bir ayrıcalıktır.

Madagaskar’da Yemek Kültürü

Ülke mutfağı, Hint Okyanusu çevresinde bulunan mutfaklardan etkilenmiştir. Çeşitlenmesini Uzakdoğu Asya, Afrika, Avrupa ve Çin mutfaklarından sağlamıştır. Ülke mutfağı pirinç temeline dayanır. Ayrıca laoka isimli yerel sosları da oldukça meşhurdur. Sos soğan, zencefil, domates, sarımsak, köri, tuz ve vanilyadan yapılır. Ayrıca bitkisel ve hayvansal protein kaynakları içerebilir.

Ülkede kırsal bölgeler pirinç yerine daha çok yuka ya da mısır kullanır. Ülke meyve çeşitleri bakımından oldukça zengin olan bir mutfağa sahiptir. Bira, rom ve şarap ülkede içilen içeceklerdir.

Madagaskar’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede genel olarak aktif bir gece hayatı yoktur. Daha çok kafe ve restoranlarda, manzara eşliğinde sohbetler yapılır. Hareket arayanlar için birkaç mekân bulunabilir. Ülkedeki festivaller de daha çok yerel kültüre yöneliktir. Özellikle turistler için bu durum oldukça ilginç olur. Bu sayede farklı bir kültür hem eğlenceli bir şekilde hem de daha yakından tanınabilir. İki etnik festival düzenlenir. Bu festivaller Fisemana ve Famadihana’dır. Ayrıca başkentte yapılan Gasytsara isimli çağdaş müzik festivali de oldukça önemli bir turist etkinliği olur.

Madagaskar’da düzenlenen festivaller;

  1. Mart
  • Madagaskar Yeni Yıl Festivali / Yerel dildeki ismi Alahamady Be’dir.
  1. Mayıs- Haziran
  • Donia Festivali / Ülkenin geleneksel müzikleri sergilenir. Nosy Be şehrinde kutlanır.

Madagaskar’da Alışveriş

Ülkeye özgü olan en popüler hediyelik eşya, endemik bir palmiye türünün yaprak ve kabuklarından yapılan oyuncaklardır. El yapımı kumaş üretimi, kumaş süsleme ve nakış el sanatları da oldukça gelişmiştir. Bu türde de alınabilecek pek çok hediyelik eşya vardır. Genel olarak hediyelik eşya dükkanlarından, alışveriş mağazalarından ve pazarlardan alışveriş yapılabilir.

Madagaskar’da Bilmeniz Gerekenler

Ülkede geleneksel inanç sistemi vardır. Bu inanç sistemi aynı zamanda Madagaskar halkıyla ataları arasındaki bağı da sembolize eder. İnanç sistemlerinde tapınak ziyaretleri vardır. Bunun yanı sıra famadihana isimli inanç pratikleri söz konusudur.

Ülke ekonomisi gelişmekte olan bir profil sergiler. Ülke genelinde tarımsal ürün olarak kakao, şeker kamışı, vanilya, kahve, karanfil, manyok, fasulye, pirinç, fıstık ve muz ekilip yetiştirilir. Ülke ekonomisine katkı sağlayan bir diğer unsur da kümes hayvanı yetiştiriciliğidir. Ülkede tarımsal ürünler dışında deniz ürünleri, bira, sabun, deri, cam, şeker, çimento, madencilik, kâğıt gibi üretimler ya da imalatlar da söz konusudur.

Ülkede farklı etnik kökene sahip pek çok grup, kendi inanışları doğrultusunda yaşar. Ancak ada genelinde var olan çekirdek kültür özellikleriyle güçlü bir Madagaskar kültürü oluşturulmuştur. Madagaskar halkında ortak bir dil bulunur. Madagaskar’ın dünya görüşünü vurgulayan geleneksel değerler fihavanana (dayanışma), tody (karma), vintana(kader) ve hasina (kutsal yaşam gücü) olarak isimlendirilir.

Ülke genelinde kendini ifade etme biçimleri arasında en yaygın olan şey müziktir. Müzik, İfade edişteki en önemli kültürel yollardan biri sayılır. Ülkede var olan müzik yelpazesi geleneksel halk müziğinden salegi isimli kıyı kesimlerin müziğine dek uzanır.

Madagaskar 165 milyon yıllık bir hikayedir. Ülkenin ana karadan kopuşu 165 milyon yıl evveline dayanır. Ülke ilk önce Afrika’dan sonra da Hindistan’dan kopmuştur ve bir ada olarak Afrika’nın hemen yanında kalmıştır. Ülkenin en önemli özelliklerinden biri, barındırdığı canlı türlerinin neredeyse tamamının sadece kendisinde bulunmasıdır.

Madagaskar’ın simgesi haline gelmiş olan hayvan lemurdur. Lemurlar ülke halkı tarafından kutsal kabul edilir. En son yapılan bir sayıma göre Madagaskar’da 103 farklı türü bulunur. Ayrıca ülkede çok özel canlı türleri yaşamlarını sürdürür. Madagaskar canlı ve bitki çeşitliliği bakımından oldukça iyi durumdadır.

Madagaskar’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yılbaşı / Paskalya Pazartesi’si (Paskalyadan Önceki Son Pazartesi) / Paskalya / 29 Mart Şehitler Günü / 1 Mayıs İşçi Bayramı / 5 Mayıs İsa’nın Göğe Yükselişi / 15 Mayıs Hamsin Yortusu / 26 Haziran Bağımsızlık Günü / 15 Ağustos Meryem’in Göğe Kabulü / 1 Kasım Azizler Günü / 25 Aralık Noel’dir

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.