ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

Kosta Rika Turları ve Fiyatları

 

Başkent

Nüfus

Yüzölçümü

Para Birimi

Resmi Dil

Saat Farkı

Vize Durumu

San Hose

5,139 milyon

51.179 km²

Kosta Riko Kolonu

İspanyolca

-9 Saat

Vizesiz

Kosta Rika turları ile bu küçük Orta Amerika ülkesinin görülebilecek en güzel yerlerini profesyonel rehberler eşliğinde gezdiriyoruz. Farklı bir macera turu arayanlar için Kosta Rika turu en ucuz fiyatlarla Modatatil.com ‘da. Kosta Rika Turları sayfamızdan Kosta Rika Turu fiyatlarını karşılaştırıp Kosta Rika turlarının tarihi ve tur kapsamını inceleyerek kendinize en uygun Kosta Rika Turunu seçip, rezervasyon yapabilirsiniz. Üstelik vade farksız 3 taksitle ödemesini yaparak ödeme avantajlarından da faydalanabilirsiniz.

 

Kosta Rika Hakkında

Kosta Rika, bir Orta Amerika ülkesidir. Kuzey tarafında Nikaragua, güney tarafında Panama yer alır. Ülkenin hem Pasifik hem de Atlantik Okyanusu’na kıyısı bulunur. Zaten ülkenin İspanyolca’daki anlamı zengin sahildir. Ülke tıpkı isminin anlamı gibi oldukça zengin sahil şeritlerine ve plajlara sahiptir. Ayrıca ülkenin doğal güzellikleri sadece plajları ve sahilleri değildir. Aynı zamanda nadir görülen bitki ve hayvan türlerine, şelalelerle dolu doğal parklara da sahiptir.

Ülkenin başkenti San Jose’dir. Ülke idari bakımdan yedi ile ayrılmıştır. Başkent dışındaki illeri Alajuela, Cartago, Limon, Puntarenas, Heredia ve Guanacaste’dir. Ülkenin resmi dili İspanyolcadır. Bunun yanı sıra bazı devlet işlerinde İngilizce de kullanılır.

Kristof Kolomb, 18 Eylül 1502 tarihinde Karayip Sahilleri yakınında yer alan küçük bir adaya çıkmış ve buraya, altın yataklarına sahip olmasından dolayı zengin sahil anlamında olan Kosta Rika ismini vermiştir. Kosta Rika ülkesinin bugünkü yerlileri on altıncı yüzyılda Guatemala’dan göçmüş olan İspanyollardır. Bölgede Kızılderililer ve Zenciler olmadığından İspanyollar topraklarını kendileri işlemişlerdir. Ülkenin kolonik devri oldukça fakir ve sefalet içinde geçmiştir. 

Kosta Rika, 15 Eylül 1821 tarihinde bağımsızlığını ilan ederek İspanyol boyunduruğundan kurtulmuştur. Ancak 1838 senesine kadar dış politikası, Orta Amerika Birliğine bağlı durumdaydı. Ülke 1838 senesinden sonra bu birlikten ayrıldı.

Kosta Rika’ya Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Ülke tropikal iklimin etkisi altındadır ve bu nedenle yıl boyunca güzel bir havaya sahiptir. Yıllık olarak sıcaklık ortalaması yirmi beş derecedir. Ülkeye gitmek isteyenler hiç yağış olmayan dönemi tercih etmek isterlerse o zaman seyahatlerini aralık- nisan ayları arasında yapmaları gerekir.

Ülkeye uçakla gitmek isteyenler için Alajuela, başkent San Jose ve Heredia’nın ortak olarak kullandığı Juan Santamaria Uluslararası Havaalanı ön planda olur. Guanacaste Bölgesi’nde de Daniel Oduber Quiros Havaalanı bulunur. Türkiye’den Kosta Rika’ya direkt uçuş seferleri yoktur. Türkiye’den yapılan uçuşlar aktarmalıdır ve Avrupa (Paris, Amsterdam, Frankfurt) ya da Amerika (Miami, New York, Atlanta, Houston) üzerinden ülkeye gidilebilir.

Ülkeye otobüsle gidecekler için kullanılan tek kara yolu Interamericana otoyolu olarak görülür. Honduras, Panama, Nikaragua, Meksika ve El Salvador gibi ülkelerden Kosta Rika’ya otobüs seferleri bulunur.

Kosta Rika da Gezilecek Yerler

Ülkede gezilip görülecek oldukça fazla yer var. Ülkede milli parklar, neredeyse üç yüzden fazla plaj, vahşi yaşam bölgeleri ve daha pek çok güzellik ziyaretçilerini bekliyor. Tortugero Milli Parkı özellikle ekim-kasım ayları arasında mutlaka uğranması gereken bir bölgedir. Çünkü bu dönemde bebek kaplumbağalar dünyaya gelir ve bu güzellik görülmeye değerdir. Bu bölgeye araçla ulaşım yoktur. Buraya sadece bot ile gidilebiliyor. Ostional Sahili de bebek kaplumbağaların dünyaya gelişdöneminde mutlaka gidilmesi gereken bölgelerden biridir. Monteverde ve Santa Elena Milli Parkları da mutlaka görülmesigereken güzelliklerdendir. Yağmur ve sis ormanlarının mükemmel havası ve muhteşem güzellikleriyle ziyaretçileri büyülüyorlar. Santa Elena Milli Parkı, Avatar filminden dolayı daha çok bilinen bir parktır. Çünkü filmin bazı bölümleri burada çekilmiş.

Pek çok sevimli maymunun bir arada görülebileceği Manuel Antonio Milli Parkı da uğranılacak yerlerlistesindedir. Hatta maymunlara o kadar yakın olunur ki turistler çantalarından bir şey kaptırmamaya dikkat ederler. Pek çok hayvanın yaşamına konuk olmak için ve mükemmel bir yürüyüş için mutlaka uğranılmalıdır. Ayrıca ülkenin en rahat yüzülebilecek iki kumsalı da bu parkın içinde yer alır. PoasVolkanı ise oldukça farklı bir deneyim olur. Bu volkan Latin Amerika’nın en büyük kraterinin görüldüğü yerdir. Volkanın dumanı üzerinde tütüyor ve her daim patlamaya hazır bekliyor. Burası aynı zamanda dünyanın en yoğun sülfürik asidinin yer aldığı bir krater gölüdür. Hava konusunda şanslı olanların mutlaka görmeleri gereken bir yerdir.

Ülke ağaçlara asılı olan köprüleriyle de oldukça meşhurdur. Bu köprülerin görülebileceği yerler; Monteverde Milli Parkı, Mistico Aranel Milli Parkı, Skywalk ve Selvatura Parklarıdır.  CorcovadoMilliParkı ise vahşi yaşamla iç içe bir gezi için mükemmel bir adrestir. Ülkenin en güneyinde yer alır.  PlayaEspadilla sahili, Playa Manzanillo ve Milli Parkı da ülkede gidilip görülebilecek olan noktalardandır. San Jose caddeleri, Ulusal Tiyatro, Kolomb Öncesi Dönemi Altın Müzesi, Venedo Mağaraları, kahve üretimin izlenebileceği Finca Rosa Blance da ülkede görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Kosta Rika da Nerede Kalınır?

Bölgedeki diğer ülkeler baz alındığında Kosta Rika konaklama ücretlerinin biraz daha pahalı olduğu görülür. Ancak Kosta Rika ülkesinde konaklama ücretleri genel olarak uygundur. Neredeyse tüm turistik şehirlerde ve kasabalarda bütçelere göre hostel ya da otel bulmak mümkündür. Konaklama yerleri genel olarakihtiyaçları karşılar ve oldukça rahattır. Hatta bazı hostellerde beklenilmeyecek kadar konfor bulunabilir.

Kosta Rika da Yemek Kültürü

Ülkede temel besin kaynağı pirinçtir. Gallo Pinto isimli yemek kızarmış pirinç ve fasulye karışımdan hazırlanır. Pirinçle yapılan bir diğer yemekse balık ya da tavuk etinin pilav ve fasulye ile karıştırılmasından elde edilir. Bu yemek çeşitli salata ve kızarmış sebzelerle servis edilir. Kullanılan malzemeye göre de isim alır.

Ülkedeki geleneksel yemekler genelde balık ya da tavukla pişirilir. Ülkede kırmızı et tüketimi de yaygındır ve Picadillo isimli yemek et, soğan, patates ve birtakım baharatlarla yapılır.

Ülkedeki kahvaltı bir çanak içerisinde sunulur ve çanakta natilla isimli ekşi krema, kızarmış muz, pişmiş yumurta ve Gallo Pinto yer alır. Yanında da taze sıkılmış meyve suyu ya da kahve içilir. Öğle yemeklerinde et ya da balık tercih edilir. Et ya da balığın yanında Casados isimli fasulye, pirinç yemeği servis edilir. Bu yemekte pirinç ve fasulye karışmamış haldedir. Beyaz peynir, salata, kızarmış muz ve mısır tortillası da öğle yemeklerinde servis edilen yiyeceklerdir.

Akşam saatlerinin tipik yemeği Arroz con pollo isimli tavuk ve pirinç ile hazırlanan yemek olur. Yemeğin yanında da genellikle mor patates ya da yer elması bulunur. Ülke halkı yemek öncesinde ya da yemek aralarında bocas isimli atıştırmalıklar tüketirler. Bu atıştırmalıklar siyah fasulye ya da tortilla cips olur. 

Ülke mutfağında mısır, pirinçten sonra vazgeçilmeyen diğer bir besindir. Mısır tortillası oldukça sık hazırlanır. Tamale plantains isimli yemek muz yapraklarının içine mısır hamuru konularak ve bu hamurun içine de fasulye, pirinç, çeşitli sebzeler ve et ilavesi yapılarak hazırlanır. Pozol mısır çorbasıdır ve chorreadas da mısırdan yapılan kreptir.

Kosta Rika da Eğlence ve Festivaller

Kosta Rika, eğlenmeyi seven bir ülkedir. Doğayla iç içe olan ülkede doğa sporları yaparak oldukça eğlenceli zamanlar geçirilebilir. Binicilik ve tekne turları, rafting, tropical bungee yapılan spor aktivitelerinden bazılarıdır. Gece hayatında oldukça aktif olan şehirlerin başında başken San Jose gelir. Şehirde gece hayatı için pek çok mekân bulunabilir. Ülke festival bakımından da oldukça aktiftir. Ülkede neredeyse her ay farklı bir festival düzenlenir.

Kosta Rika’da düzenlenen festivaller;

  1. Ocak
  • Fiestas de Palmares / Palmares de Alajuela ’da düzenlenir. Rodeo gösterileri ve konser etkinlikleriyle oldukça eğlencelidir.
  1. Şubat
  • Expo Perez Zeledon / Büyükbaş hayvanların sergilendiği ve rodeo gösterilerinin yapıldığı renkli bir festivaldir.
  1. Mart
  • El Dia del Boyero / Süslenmiş olan kağnı arabalarıyla geçitler yapılır ve çeşitli aktiviteler düzenlenir.
  • Uluslararası Sanat Festivali / San Jose ’da düzenlenir. 
  1. Ağustos
  • Müzik Festivali / San Jose ‘da düzenlenir ve oldukça büyük bir festivaldir. Her sene binlerce kişi bu festival için şehri ziyaret eder.

Kosta Rika da Alışveriş

Kosta Rika kültürel bakımdan oldukça zengindir ve bu durum hediyelik eşyalarda da kendini gösterir. Ülkede sokak tezgahlarından, mağaza ya da pazarlardan alışveriş yapılabilir. Ülkeden alınacak ürünlerin başında kahve vardır. Kosta Rika aynı zamanda bir muz cennetidir ve muz ağacı yaprakları dönüştürülerek kâğıt yapılır. Ekolojik sisteme katkı sağlayan bu kağıtlardan da almak mümkündür.

Mango ağacından yapılan çok fazla ürün vardır. Kolye, biblo ya mumluk bunlardan bazılarıdır. Masklar, farklı desenlerdeki şallar, takılar ya da çantalar da dikkat çeken ürünlerdendir. Feria Verdede Aranjuez Pazar’ı, cumartesi günleri kurulur ve muhteşem bir pazardır. Ayrıca el yapımı ürünler almak ve farklı biraların tadına bakmak isteyenler için de La BodegadeChema ideal bir adrestir.

Kosta Rika’da Şehir içi Ulaşım

Ülkede şehirler arası ulaşım genelde otobüslerle sağlanır. Ancak bu otobüsler belli saatler de işlerler. O nedenle otobüs saatlerini kontrol etmek yarar sağlayabilir. Aksi halde otobüs saatleri bilinmezse gidilmek istenilen yere zamanında ulaşılamayabilir. Şehirler arası ulaşımda kullanılan otobüsler rahat ve hızlı sayılırlar. Ancak ülke trafiği genel olarak kötü olabilir.

Şehir içi ulaşımda ise turistler genelde yürüyerek dolaşmayı tercih ederler. Ancak gidilecek olan mesafeler uzaksa o zaman resmi taksiler tercih edilebilir. Ancak taksi şoförlerinin taksimetreyi açtıklarından emin olmak gerekir. 

Kosta Rika Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Ülke nüfusunun yüzde yetmiş beşi Katolik’tir. Yüzde on beş oranında da Protestan bulunur. Ülke nüfusunda bunlar dışında Yahudiler de yer alır.

Ülke ekonomisi tarıma dayanır. Nüfusun yüzde elli beşi tarımla uğraşır. Ülkede en çok muz ve kahve üretilir ve bunlar ihraç edilir. Central’de şeker, fasulye, süt ürünleri ve patates elde edilir. Ülkede hayvancılık da gelişmiş durumdadır. Guanacaste Bölgesi sığır sürüleriyle ünlüdür. Kosta Rika, Orta Amerika’da en fazla kakao, süt ve muz ürünleri ihraç eden ülkedir. Ülkede küçük çaplı işletmeler olsa da ülke sanayi bakımından çok gelişmemiştir. Ülkede var olan doğal güzellikler nedeniyle turizm başlıca gelir kaynaklarındandır.

Ülkede aile kavramı oldukça önemlidir. Halk davranışlarında bir muhafazakarlık söz konusudur. Bunun başlıca sebebi ülke nüfusunun çoğunluğunun Katolik dinine inanmasıdır. Ancak Kosta Rika halkı pek çok Orta Amerika ülkesi halkına göre oldukça sıcakkanlıdır. Ülkede eğitim parasızdır ve ilk öğretim altı ile on iki yaş arası mecburidir. Ülkede okuma-yazma bilmeyenlerin sayısı oldukça azdır.

Kosta Rika’daki önemli günler ve tatiller;

19 Mart St. Joseph Günü / 20 Mart, Mart Ekinoksu / 24 Mart Paskalyadan Önceki Perşembe/ Kutsal Cuma / 11 Nisan Deniz Savaşları / 1 Mayıs İşçi Bayramı / 20 Haziran, Haziran Gündönümü/ 25 Haziran Guanacaste İlhakı / 15 Ağustos Anneler Günü / 24 Ağustos Ulusal Park Günü / 9 Eylül Çocuklar Günü / 15 Eylül Bağımsızlık Günü / 22 Eylül, Eylül Ekinoksu/ 12 Ekim Kültürler Günü / 2 Kasım Tüm Azizler Günü / 22 Kasım Öğretmenler Günü / 21 Aralık, Aralık Gündönümü / 25 Aralık Noel’dir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.