Katar Turları

Doha ( 3 )

 

 • Qatar Hava Yolları Tarifeli Seferleri İle
 • Vizesiz
 • 3 Gece 4 Gün
 • 3* & 4* & 5*  Otellerde Konaklama
ADET
761.46 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün

Katar Turları ve Fiyatları

Başkent

Nüfus

Yüzölçümü

Para Birimi

Resmi Dil

Saat Farkı

Vize Durumu

Doha

2,57 milyon 11.571 km² Katar Riyali

Arapça

Saat fark bulunmuyor

Kapıda Vize  14 Gün

 

Modatatil ile Katar Tatili Turları size hayalinizdeki egzotik Qatar de balayı tatilini vaat ediyor. Hem en uygun fiyatlarla Katar’ın muhteşem güzelliklerini keşfedip hem de sevdikleriniz için güzel anılar biriktirebilirsiniz. Üstelik anlaşmalı banka kredi kartı ile Modatatil.com üzerinden rezervasyon yapacağınız Katar Turu için vade farksız 3 taksit ödeme seçeneği de mevcut.

Katar Hakkında   

Katar Devleti, Arap Yarımadası’nın doğu tarafında yer alan bir Basra Körfezi ülkesidir. Suudi Arabistan, Katar’ın kara sınırı komşudur. Ülkenin diğer tarafları Basra Körfezi ile çevrilidir. Ülkenin kuzeybatı tarafında Bahreyn, doğu tarafında Birleşik Arap Emirlikleri ve kuzey tarafında da İran bulunur. Kara sınır komşusu olan Suudi Arabistan, ülkenin batı ve güney taraflarında yer alır.

Ülkenin başkenti Doha’dır. Ülke yönetimsel olarak 7 ayrı belediyeden oluşur. Bu belediyeler; Ad Doha, Umm Salal, Al Rayyan, Al Khor, Al Daayen, Al Wakrah ve Al Shamel’dir. Ülkede Arapça resmi dildir. Bunun yanı sıra en çok konuşulan yabancı dil ise İngilizcedir.

Ülke uzun zamanlar boyunca, bölge aşiret beylerinin emrinde yönetilmiştir. Bölgede genelde göçebe kabileler yaşamıştır ve bu durum idarede sık değişiklikler olmasına neden olmuştur. On dokuzuncu yüzyılda bölgenin idaresi Muhammed al Sani’ye geçmiştir. Muhammed al Sani, bugünkü emirin büyük dedesidir.

Ülkede Osmanlığı egemenliği ilk defa 1852 yılında, sonrasında da kesin bir şekilde 1871 yılında başlamıştır. 1871 yılında başlayan kesin Osmanlı egemenliği, Muhammed al Sani’nin daveti üzerine olmuştur. Osmanlı birlikleri ülkede 1913 senesine kadar kalmışlardır. Bu tarihten sonra Osmanlı Devleti, Katar üzerindeki haklarından vazgeçmiştir. 1915 senesinde son Osmanlı askeri de Katar’dan çekilir. Birinci Dünya Savaşı’nın çıkmasıyla birlikte ülke İngiliz işgaline girer. 1971 senesinde ise İngiliz hakimiyetinden ayrılır ve resmen bağımsız bir devlet halini alır.

Doha Havalimanı’ndan, otel rezervasyon belgesi ve 100 Katar Riyali karşılığında Katar Vizesi alınabiliyor. Vize daha sonra 14+14 şeklinde uzatılabiliyor.

Katar’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Katar’da yaz mevsimi oldukça sıcaktır. Akşam üstlerinde hava serinler ancak yine de pek çok kişi dışarı çıkmak istemez. Bu nedenle kış mevsimi dışarda vakit geçirebilmek için daha uygundur. Ülkeyi gezmek için en ideal aylar; ekim, kasım ve aralık aylarıdır.

İstanbul ve Ankara’dan ülkeye aktarmalı ya da direkt uçuşlar yapılabilir. Bu uçuşlar Doha’ya yapılır. Ülkeye yapılan uçuş ortalama dört saat sürer. Daha önceden rezervasyon yapılması halinde çok daha uygun fiyatlara uçuş yapılabilir.

Katar’da Gezilecek Yerler 

Katar, son zamanların yükselen trendidir. Oldukça zengin bir ülke olmasının yanı sıra sürekli gelişen yapısıyla da göz doldurur. Plajları, adaları, çölleri, gökdelenleri, müze ve kültürü ile keşfedilecek çok şey barındırır. Katar’da gezilip görülecek oldukça fazla yer vardır. The Pearl Qatar bunlardan biridir. Burasıinsan eliyle yapılmış suni bir adadır. Doha’ya köprülerle bağlı bulunan bir marinadır. Burada tekneyle gezebilir, lüks restoranlarda farklı lezzetler deneyebilir, yürüyebilir ya da alışveriş yapabilirsiniz. Gezilecek olan yerlerden biri de müze severler içindir. İslami Eserler Müzesi, Doha’da yer alır. Oldukça görkemli bir mimariye sahiptir. Müze girişi ücretsizdir. Bir diğer popüler müze de Modern Sanat Müzesi Mathaf’dır. Güncel sergileri ve muhteşem mimarisi ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Katara Kültür Köyü de görülmesi gereken yerler arasındadır. Halka açık ama ücretli olan plajı, Güvercin Kuleleri ve Katara Kültür Villaları ile şahane bir bölgedir. Buraya gitmek isteyen turistlere servis hizmeti de sunulur. Ayrıca burada bulunan restoranlarda harika bir lezzet deneyimi de yaşanabilir. Doha’nın muhteşem güzelliğine tanık olmak isteyenler Al Corniche kıyı şeridine gidebilirler. Yedi kilometrelik bir kıyı şeridinde yürüyüşler yapabilir, muhteşem güzellikleri keşfedebilirsiniz. Ancak burası oldukça kalabalıktır. Tek yapılması gereken buranın tadını çıkarmaktır. 

Beyaz Oriks’ler nesli tükenme tehlikesi yaşayan bir antilop türüdür. Beyaz Oriks’ler Katar’ın simgesidir. Doha’ya yarım saat mesafede bulunan Oriks Çiftliği ziyaret edilebilir ve farklı bir gezi deneyimi yaşanabilir. Yemyeşil bir park olan, içinde amfi tiyatro ve oyun alanları bulunan Rumeilah Park, Doha Hayvanat Bahçesi, Film City de uğranması gereken yerler arasındadır.

Aspire Park ve Torch Doha, mutlaka görülmesi gereken bir bölgedir. Yemyeşil bir park, içerisinde yer alan bir göl ve hemen yanında bulunan dev alışveriş merkezi Villaggio Mall ile şahanedir. Alışveriş merkezinin hemen yanında Torch Doha gökdeleni bulunur. Ayrıca bölgenin en doğusunda Khalifa Uluslararası Fifa Stadyumu yer alır. Burası Fifa Dünya Kupası maçlarının oynanacağı yerdir. Bu bölgede keşfedilecek çok şey vardır. Keşfetmeye doyulamayacak bir diğer yer ise Banana Island’dır. Biraz pahalı bir bölge olsa da muhteşem zaman geçirilebilen bir adadır.

Kum tepelerinin aşılarak ulaşıldığı Khor Al Adaid (Katar’ın İç Denizi), UNESCO koruma alanıdır. Buraya kara yolu ile ulaşım yoktur. Tek yol kum tepelerini aşmaktır. Khor Al Adaid, etkileyici bir doğa harikasıdır. Denizle çölün buluştuğu ender yerlerdendir.  Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Al Zubarah (Çölün Koruyucusu) Kalesi ve çevresi de mutlaka görülmelidir. Bölgede 18 ve 19 yüzyıl yerleşimlerinin en iyi korunmuş halidir. Bu muhteşem yer de Katar seyahatinde mutlaka görülmelidir.

Katar’da Yemek Kültürü

Katar’da Orta Doğu mutfağı hakimdir. Ancak ülkede Çin, Hint ve İtalyan mutfaklarına dair restoranlar da yer alır. Ülke oldukça zengindir. Bu nedenle çok pahalı yemekler görülebilir. Katar’da bulunan Uzak Doğu restoranlarındaki lezzetler de oldukça mükemmeldir. Bu restoranlardan birine mutlaka uğranmalıdır.

Geleneksel Katar mutfağı Ortadoğu ve Arap mutfağının etkileşimi gibidir. Bunun yanında İran ve Hint mutfaklarının da etkilenme olmuştur. Geleneksel yemekleri Machbüs isimli pirinç pilavlı et ve sebze yemeğidir. Geleneksel mutfakta hurma ve deniz ürünleri ayrı öneme sahiptir. Kabsa diğer bir geleneksel yemektir ve pirinç pilavı, et, sebze ve bol baharat kullanılarak yapılır. Balaleet isimli erişte ve yumurtadan oluşan yemek ve Ghuzi isimli fırında kuzu eti ve pilavdan oluşan yemek de oldukça popüler olanlardır.

Katar’da kahve kakule aroması ile sunulur. Genel olarak hurma ile tatlandırılır ya da kendinden şekerlidir. Qahwa isimli kahvesiyse turuncu renklidir ve genelde sütle servis edilir. Karışımında safran ve şeker kullanılır. Ayrıca naneli limonata da oldukça popüler ve ferahlatıcı bir içecektir.

Katar’da Eğlence ve Festivaller

Ülkede eğlence anlayışı genelde otellerin kulüplerinde ve barlarında olur. Dışarda mekân çok fazla bulunmaz. Bunun yanı sıra kültür turları, çöl safarileri ve dalış etkinlikleri de gündüz yapılan keyifli aktivitelerdir. Katar’da her sene dini günler coşkuyla kutlanır. Bunun yanı sıra pek çok kültürel etkinlik de düzenlenir.

Katar’da düzenlenen festivaller;

 1. Mart
 • Doha Kültür Festivali / Festivalde müzik, dans, şiir, tiyatro bir aradadır ve festival sayısız etkinliğe ev sahipliği yapar.
 1. Nisan
 • Erkekler Su Kayağı ve Wakeboard Dünya Kupası / En önemli spor etkinliğidir ve etkinliğe uluslararası bir katılım vardır.
 1. Haziran
 • Summer Wonders Festival of Fun / Haziran ayında başlar ve iki ay sürer. Festivalde aileler ve çocuklar bir arada eğlenir. Pek çok parkta ya da kamusal alanda farklı etkinlikler düzenlenir. At ve deve sürme, çeşitli yarışmalar, sirkler, tropik yağmur ormanları gezisi yapılan etkinlilerden bazılarıdır.
 1. Kasım
 • Class I Powerboat Races / Beş gün süresince tekne yarışlarının yapıldığı bu festival, Katar Su Sporları Federasyonu tarafından düzenlenir.

Katar’da Alışveriş

İslam Sanatları Müzesi’nin ve Mathaf’ın hediyelik eşya dükkanları vardır. Bu dükkanlardan alışveriş yapılabilir. Ancak buralarda oldukça lüks ve pahalı eşyalar vardır. İpek elbiseler, mücevherler, porselen vazolar buralardan alınabilecek kıymetli eşyalardır.

Doha’da bulunan Souq Waqif isimli bir pazar da hediyelik eşya cennetidir. Burada koku ve parfüm şişeleri, özel kumaşlar, eşarplar ve ince işçilik metal duvar süsleri bulunabilir. Ülkeden alınabilecek en popüler hediyeler; oyuncak develer, inci, mücevher ve yerel hurmadır.

Katar’da Bilmeniz Gerekenler

Katar’da yaşayan halkın çoğunluğu İslam kültürüne uygun bir şekilde giyinir. Bu nedenle Katar sokaklarında çarşaflı kadınlar ve geleneksel kıyafet giymiş olan erkekler sıkça görülür. Ülkede alkol satışı da yoktur. Daha doğrusu sadece büyük restoranlarda ve otellerde vardır. Yerel halk da turistler de sadece bu mekanlarda alkol tüketebilir.

Ülkenin başkentinde ve çevresinde pek çok plaj bulunur. Şubat ayından ekime kadar denize girmek mümkündür. Ancak şehir içinde mayoyla bikiniyle dolaşmak hoş karşılanmaz. Ülkede fotoğraf çekerken de dikkatli olmak da fayda vardır. Özellikle yerel halkın yoğun olduğu bölgelerde ve çarşaflı kadınların bulunduğu alanlarda fotoğraf çekmek hoş karşılanmaz. Dini yapılarda ve ülke genelinde çok açık kıyafetler giyilmez. Bununla ilgili net bir kural olmasa da halk bundan hoşnut olmadığını bir şekilde belli eder. Ülkede namaz saatlerinde dükkanlar kapalı olabilir. Aynı anda pek çok dükkânın kapalı olması şaşılacak bir durum değildir.

Katar’ın resmi dini İslam’dır. Nüfusun yüzde yetmişine yakını Sünni Müslümanlardan oluşur. En yaygın olan ikinci din ise Hinduizm’dir. Bunları Hristiyanlık ve Budizm takip eder.

Katar ekonomisi petrol rezervlerinin keşfinden evvel balıkçılık ve inci avcılığı temelliydi. 1940’lı yıllarda petrol rezervleri keşfedildi ve ülke ekonomisi büyük çapta değişikliğe uğradı. Bu değişiklik yaşam standartlarının artmasını ve sosyal hizmetlerden daha fazla faydalanılmasını beraberinde getirdi. Katar, dünyada en fazla gaz rezervlerine sahip ülkeler arasında bulunur. Bu sayede Katar vatandaşlarının yaşam düzeyi oldukça üst noktalara ulaşmıştır. Temel gelir kaynağı ise doğalgaz ihracatıdır. Ülkede neredeyse hiçbir tüketim maddesi üretilmez, dışardan ithal edilir.

Ülkede başkent Doha’da, Amerika’daki zincir restoranların çoğunun şubesi yer alır. Ülkede yemek konusunda sıkıntı yaşanmaz. Cuma günlerinde 11.30-12.30 saatleri arasında kafeler, marketler, kısacası tüm işletmeler resmi olarak kapalıdır. Bunun sebebi cuma namazıdır. Katar’da oteller ve büyük restoranlar dışında içki satan tek dükkân QDC isimli yerdir.

Katar’daki önemli günler ve tatiller;

İslami Yeni Yıl (Ocak) / Ulusal Spor Günü (Şubat Ayının İkinci Salısı) / Mart Başı Banka Tatili (Mart) / Ramazan Bayramı / Kurban Bayramı/ 18 Aralık Ulusal Gün’dür.

İslami bayramlar ayın hareketlerine göre hesaplanır. Bu nedenle tarihleri her yıl değişir.

Katar’da Şehir içi Ulaşım     

Katar genel olarak zenginlikler ülkesidir ve insanlar şehir içi ulaşımlarda genelde toplu taşımayı kullanmazlar. Ancak ülke genelinde oldukça iyi şekilde hizmet veren, klimalı otobüsler mevcuttur. Bunun yanı sıra en çok taksi kullanılır. Standart taksiler var olduğu gibi, özel olarak çağırılabilen limuzin taksiler de mevcuttur. Ayrıca kadın şoförlerin yer aldığı aile taksileri de farklı bir seçenektir. Ancak bu taksilerde ücret biraz daha fazladır.

Ülkede genel olarak otobüs ve metro kullanılabilir. Duruma göre taksi de tercih edilebilir. Diğer bir seçenek de araç kiralamaktır. Ancak ülkede alkollü araç kullanmanın oldukça ağır cezaları vardır. Alkollü araç kullanırsanız mahkemeye çıkabilir, para cezasına ve ülkeden atılma cezasına maruz kalabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Katar’da Nerede Kalınır?

Ülkede oldukça yüksek fiyatlı konaklama seçenekleri mevcuttur. Özellikle başkent Doha, bu konuda epey fiyatlı bir şehirdir. Hatta dünyaca ünlü olan pek çok otel bu bölgede bulunur. Bu nedenle kişiler bütçelerine göre hareket etmelidirler. Ayrıca Katar’da çölde kamp yapmak ve safariye çıkmak da bir alternatiftir. Meraklısı için oldukça farklı bir konaklama deneyimi olur

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.