Uzakdoğu Turları

Hong Kong ( 2 ) - Bangkok  ( 3 )  -  Singapur ( 3 )

 

 • Türk Havayolları Tarifeli Seferleri İle
 • Seyahat Sağlık Sigortası Dahil
 • 7 Gece 9 Gün
 • 4* Otellerde Konaklama
 • VİZESİZ
ADET
2,547.00 USD

Hong Kong Turları

Hong Kong Turları ile Asya kıtasının en gelişmiş ve en güzel şehrini Modatatil ile keşfedebilirsiniz. Hong Kong seyahati size vizesiz seyahat etmenin keyfini, unutamayacağınız maceraları, Asya’nın otantik havası eşliğinde sıcakkanlı ve mütavazi insanların hoşgörülü tavırlarını yaşamanızı sağlayacaktır.

Hong Kong Gezi Rehberi

Ülke

Dil

Nüfus

Zaman Dilimi

Tel Kodu

Para Birimi

Vize

Hong Kong

İngilizce, Çince

7,347 milyon

Türkiye, Hong Kong saatinden 5 saat geridir.

+852

Hong Kong Doları

Vizesiz /

90 Gün

Hong Kong Hakkında

Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’nin güney kıyısında yer alır. Hong Kong, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı olan sömürge ve adalar grubuydu. Bu tarihten sonraysa Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bir özel yönetim bölgesi olmuştur. Bu bölge, Hong Kong Özel Yönetim Bölgesinden, Kowloon Yarımadasından, Hong Kong Adasından ve 235 küçük adadan oluşur. Hong Kong Asya kıtasında yer alan bir Avrupa kentidir. Hong Kong, Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı olmasının yanı sıra aynı zamanda Asya’nın ticaret, endüstri ve turizm merkezidir.

Hong Kong 1842 senesinde Nanking Anlaşması ile Çinlilerden İngilizlere geçmiştir. İkinci Dünya Savaşı’nda Japonların eline geçen Hong Kong, 1945 senesinde Britanyalılara verildi. 1 Temmuz 1997 tarihinde yapılan bir anlaşmayla tekrar Çin’e verildi ve böylece ülke yönetiminde var olan İngiliz hakimiyeti sona erdi. Hong Kong, Çin’e bağlı bulunan özerk bir bölge haline geldi.

Hong Kong’da Şehir içi Ulaşım

Hong Kong’da oldukça güçlü bir ulaşım ağı mevcuttur. Şehir içi ulaşımda seçilebilecek pek çok alternatif vardır. Otobüs, metro, banliyö treni, taksi, tramvay ve feribot ile ulaşım sağlanabilir. Ayrıca araç kiralama da sıkça tercih edilen bir durumdur. Araç kiralanacak pek çok noktaya ulaşmak da oldukça kolaydır. Trafik sol taraftan akar ve soldan gidiş- sağdan dönüş şeklindedir.

Hong Kong’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Tropikal muson iklimi, Hong Kong’da etkili olan iklim tipidir. Mayıs-eylül ayları arasındaki dönemde muson yağmurları görülür ve bölge yüksek miktarda yağış alır. Hong Kong’da yıllık olarak ortalama sıcaklık yirmi üç derecedir. Ağustos en sıcak aydır ve sıcaklık 28 derecelerdedir. En soğuk ay ise şubattır ve sıcaklık 16 derece civarında olur. Hong Kong’a seyahat etmek için en ideal olan zaman, ekim-aralık dönemidir. Bu dönemde sıcaklıklar bunaltıcı değildir ve yağışlar da diğer zamanlara göre kısmen daha azdır.

Türkiye’de Hong Kong’a direkt uçuş bulunur. İstanbul’dan direkt uçuşla Hong Kong’a gitme süresi, ortalama olarak 11 saattir.

Hong Kong’da Nerede Kalınır?

Hong Kong’a hem eğlence hem de turistik amaçlı seyahatler sıklıkla yapılır. Hong Kong oldukça haraketli bir bölgedir ve dünyanın dördüncü en kalabalık şehirlerindendir. Bölge ekonomik açıdan oldukça gelişmiştir. Bu kadar hareketli, kültür ve eğlence dolu bir bölgede oldukça fazla konaklama alternatifi vardır. Kişiler kalacakları yerde, zevklerine ve bütçelerine göre pek çok otel bulabilirler. Farklı mimariye sahip oteller, lüks oteller, hava alanına yakın tercih edilen oteller ve daha pek çok kıstasa sahip konaklama seçeneği Hong Kong’da bulunur.

Hong Kong’da Gezilecek Yerler

Hong Kong, Asya’nın Avrupası sayılır. Burası Çin’in bir parçasıdır ancak tüm özellikleriyle tamamen batılı bir alandır. Yaşamın her alanında İngiliz kültürü hissedilir. Dünyanın en gelişmiş ticaret merkezlerinden biri olan Hong Kong aynı zamanda plajları, kültür ve sanat merkezleri, ışıltılı caddeleri ile tam bir turizm cennetidir. Hong Kong Adası, görülmesi gereken yerlerden birisidir. Bu ada, diğer adalara göre oldukça fazla batılılaşmıştır. Adanın kuzey bölümünde eğlence mekanları, dev yapılar, alışveriş merkezleri ve finans kurumları yer alır. Güney bölgesinde ise plajlar, lüks rezidans ve oteller yer alır. Güney bölgesi en zengin bölgedir.

Victoria Peak yani Victoria Zirvesi, Hong Kong Adası’nın güneybatısında bulunur ve burası aslen bir dağdır. Austin Dağı olarak bilinen bu bölge adanın en yüksek noktasıdır. Burası seneden altı milyondan fazla ziyaretçi ağırlar. Bu zirveden Hong Kong’un en güzel manzaralarına tanıklık edilir. Buraya tramvayla ulaşım sağlanır ve burada her akşam, saat 20. 00’de lazer gösterileri gerçekleşir. Zirce, her haliyle görülmeye değerdir. Victoria Zirvesi’nin kuzey yamacında yer alan Hong Kong Zooloji ve Botanik Bahçeleri, yaklaşık olarak altı hektarlık bir alana yayılmıştır. 1871 yılında ilk olarak botanik bahçesi şeklinde kurulmuştur. 1975 senesinde ise hayvanlar da sergilenmeye başlanmış ve zooloji ve botanik ismini almıştır. Bahçenin doğusu botanik kısım için, batısı da hayvanlar için ayrılmıştır. Şehirle doğayı bu kadar iç içe bulmak ve aynı zamanda huzurlu bir vakit geçirmek için mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Okyanus Park, Güneydoğu Asya’nın en büyük su ve eğlence parkıdır. Burası dünyanın en popüler yedinci parkı olarak gösterilmiştir ve içerisinde eli farklı aktivite bulunur. Park 870.000 metrekarelik bir alanı kaplar ve içerisinde aktiviteyle eğlence alanları bulunur. Ayrıca park içinde panda sergisi ve denizanası akvaryumu da yer alır. 1915 senesinde inşa edilmiş olan saat kulesi, Hong Kong’un en eski yapılarındandır. Saat kulesi ulusal bir yapı olarak kabul edilmiştir.  Saat kulesi en önemli sembollerden birisidir ve 44 metre yüksekliği bulunan bu kule görülmeye değerdir. Ayrıca meraklıları için Hong Kong Uzay Müzesi de gezilmesi gereken yerler arasındadır. Burada uzay ve astronomiye dair pek çok bilgiye ulaşılabilir. 1975 senesinde ziyarete açılan Hong Kong tarih Müzesi de iki katlıdır ve sekiz farklı galeriden meydana gelir. Bölgenin altı bin yıllık tarihine tanıklık etmek için ideal bir adrestir.

Tin Hau Tapınağı, Hong Kong’un en büyük tapınak alanıdır. Hong Kong gezisinde oldukça mistik bir noktadır. Burada Taoizm inanç ve kültürünü gözlemlemek mümkündür. Wong Tai Sin Tapınağı da görülmesi gerekeli olan bir yerdir. Burası Taoizm inancının en kutsal tapınağıdır. Tapınak en kalabalık halini cuma akşamları yaşar. Dualar ve bambu tütsüler ile oldukça mistik bir atmosfer oluşur. Hong Kong’da turistleri çeken diğer bir şeyse Buddha heykelidir. Heykel 1993 senesinde inşa edilmiştir ve dünyanın en büyük Buddha heykelidir. Heykel 25 metre yüksekliğindedir ve yıl içinde turistlerin akın noktasıdır. Nathan Caddesi, Kowloon Yarımadası’nda bulunur ve oldukça hareketlidir. Ayrıca bölgenin en eski caddesi olma özelliği taşır. Pek çok mağaza, restoran ve kafeleri ile oldukça güzeldir.

Disneyland Hong Kong, Avenue of Stars yürüyüş yolu, bal mumu heykellerinin sergilendiği Madame Tussauds Müzesi, Hong Kong’un en yüksek gözlem noktası olan Sky100, Kowloon Mescid ve İslam Merkezi ve ülkedeki en popüler plaj RepulseBay da görülmeye değer yerler arasındadır.

Hong Kong’da Yemek kültürü

Hong Kong mutfağı için gastronomi cenneti denilebilir. Bu mutfak yeni tatlar denemekten hoşlananlar için şahnedir. Ülkede her yemek öncesinde ördek bacağı, tavuk bacağı ya da denizanası gibi soğuklar servis edilir. Soya yağı, ülke mutfağında sıklıkla kullanılır.

Ülke mutfağından önemli olan bir özellik vardır. Tüm Çin restoranlarında, deniz ürünleri akvaryumda canlı tutulur. Akvaryumda bulunan ürün sipariş edilerek, ürünün tadına bakılabilir.

Ülkenin başlıca ana yemeği Dim Sum’dur ve mantıya benzer. Buharda pişen mantı mantarlı, sebzeli ya da deniz mahsullü olarak servis edilir. Küçük porsiyonlarda gelir ve tek defada birden fazla çeşidinin tadına bakılabilir. Ülke mutfağında çorbalar da oldukça mühimdir ve ana yemeğin yanında servis edilir. Yılan ve Pekin ördeği çorbası vazgeçilmeyen lezzetlerdendir. Ayrıca yemeklerim yanında çay ad sunulur ve bu çay Hong Kong halkı için çok mühimdir. Ülke genelinde çay çok önemlidir ve tüm gün yeşil çayla yasemin çayı tüketilir.

Hong Kong’da Eğlence ve Festivaller

Hong Kong, gece hayatında oldukça dinamik bir bölgedir. Bölgede pek çok bar, karaoke bar ve gece kulübü bulunur. Sabahın ilk ışıklarına kadar eğlence devam eder. Eğlence hayatının merkeziyse Hong Kong Adası’nda bulunan Soho bölgesidir. Ayrıca Kowloon Yarımadası’nda yer alan Tsim Sha Tsui bölgesi de oldukça ünlüdür ve kaliteli mekânlarıyla dikkat çeker. Hong Kong festivalleri de oldukça renkli ve eğlencelidir.

Hong Kong’da düzenlenen festivaller;

 1. Şubat
 • Çin Yeni Yıl Kutlamaları / Çin takvimine göre yeni yılın ilk günüdür ve bu nedenle kutlamalar yapılır. 21 Ocak ve 20 Şubat ayları arasına denk gelir. Bu nedenle kutlama tarihi ocak ya da şubattır.
 • Hong Kong Salsa Festivali / Dünyadan ve Asya kıtasından pek çok dansçının izlenebileceği mükemmel bir festivaldir.
 1. Nisan- Mayıs
 • Tin Hau Festivali / Bölgede bulunan Tin Hau (Denizin Tanrıçası) tapınaklarında gerçekleşir. Oldukça renkli bir kutlamadır.
 1. Haziran
 • Dragon Boat Festivali / Oldukça büyük bir organizasyondur. Su sporlarıyla rekabet oluşurken aynı zamanda festivalin renkli havası insanı eğlenceye doyurur.
 1. Ekim
 • Lantern Festivali / Fener festivalidir. Oldukça ünlü ve eğlenceli bir festivaldir. Kâğıttan yapılan pek çok fener sokaklara asılır ve sonrasında fenerlerin ipleri çözülür.
 • Asya Sanatları Festivali (Ekim-Kasım)

Hong Kong’da Alışveriş

Hong Kong alışveriş adası olarak bilinen bir yerdir. Bölge alışveriş konusunda dünya çapında bir üne sahiptir. Bölgede gezen ziyaretçilerin buradaki alışveriş merkezlerine karşı koyması neredeyse imkansızdır. Bölge genelinde pek çok pazar bulunur ve bu pazarlardan neredeyse her saat alışveriş yapılabilir. Ayrıca pazarlar dışında çok sayıda alışveriş merkezi de vardır ve Hong Kong moda alanında oldukça iyidir.

Hong Kong kültüründe elektronik ürünler de oldukça popülerdir. Kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri pek çok alışveriş merkezi mevcuttur. Bunlardan en popüler olanları; Festival Walk, Pacific Place, Cityplaza, APM, Elements, Times Square, New Town Plaza ve Dragon Center’dır. Bölgede yer alan en ünlü pazarlar da Ladies Market, Temple Street, Flower Market, Bird Market, Stanley Market ve Apliu Street’tir.

Hong Kong’da Bilmeniz Gerekenler

Nüfusun neredeyse tamamı Çinlidir. Aynı zamanda toplumun büyük bir kısmı da Budist’tir. Bunun yanı sıra Müslümanlar, Konfiçyüscüler, Hindular, Hristiyanlar, Museviler ve Taoistler de bulunur.

Hong Kong topraklarının yüzde on üçlük bir kısmı tarıma müsaittir ve bu alanda bölge ihtiyacını karşılamak için meyve-sebze üretimi yapılır. Konumu itibariyle balıkçılık da önemli bir geçim kaynağıdır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ticaret ve sanayi gelişim göstermiştir. Hong Kong oldukça büyük bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

Hong Kong’da bulunan binalar genelde on dört kattan fazladır. Burası dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden birisidir. Bölgede oldukça ilginç kültürler vardır. Mesela Bir kimsenin doğum gününde Noddle yani erişte yemek, o kişiye uzun ve güzel bir hayat dilemek anlamına gelir. Ayrıca Hong Kong’da tükürmenin cezası vardır. Çünkü bölgede tükürmenin kötü ruhları kovmak için yapıldığı inancı hüküm sürer.

Hong Kong’daki önemli günler ve tatiller;

1 Ocak Yeni Yıl/ Çin Yeni Yılı (Ocak Ya Da Şubat) / Kutsal Cuma (Her Sene Değişir) / Paskalya (Her Sene Değişir) / 1 Mayıs İşçi Bayramı/ Buddha’nın Doğum Günü (Her Sene Değişir) / 1 Ekim Çin Halk Cumhuriyeti Bayramı/ 25 Aralık Noel’dir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.