Güney Afrika Turları

Johannesburg ( 1 ) - Sun City ( 2 ) - Cape Town ( 3 )

 

ADET
1,847.00 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Güney Afrika Turları
Talep Et

Cape Town  ( 4 )

 

 • Türk Havayolları Tarifeli Seferleri İle
 • VİZESİZ
 • 4 Gece 6 Gün
 • 3* Otellerde Konaklama
ADET
1,099.00 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün

Güney Afrika Cumhuriyeti

Başkenti

Nüfusu

Yüzölçümü

Para Birimi

Saat Farkı

Kıta

Resmi Dil

Vize

Cape Town

55,91 milyon

1.220.000 km²

Güney Afrika Randı

+1 Saat

Afrika

İngilizce, Sotho Dili, Tsongaca, Afrikaans, Tsavana Dili, Swati Dili, Zuluca, Kuzey Sotho Dili, Güney Ndebele Dili, Xhosa Dili, Venda Dili

Vizesiz

30 gün

Güney Afrika Cumhuriyeti Hakkında

Güney Afrika Cumhuriyeti, ülkemizdeki kullanım ismiyle Güney Afrika, Afrika kıtasında yer alan büyük bir ülkedir. Ülkenin güneybatı tarafında Atlas Okyanusu, güney ve doğu tarafında Hint Okyanusu, kuzeydoğu tarafında Swaziland, Rodezya ve Mozambik, kuzey tarafında Botswana, kuzeybatısında ise Namibya vardır.

Güney Afrika’da tam üç adet başkent bulunur ve ülke bu yönüyle pek çok ülkeden farklılık gösterir. Pretoria yürütme başkentidir. Yasama başkenti Cape Town ve yargı başkenti de Bloemfontein’dir. Ülkenin başkent yönünden edindiği farklılık resmi dil alanında da görülür. Güney Afrika’da 11 adet resmi dil bulunur. İngilizce, Güney Ndebelece, Afrikaanca, Kuzey Sothoca, Güney Sothoca, Svatice, Tswanaca, Tsongaca, Vendaca, Zuluca ve Xhosaca ülkede var olan resmi dillerdir. Güney Afrika Cumhuriyeti dünya üzerinde Bolivya ve Hindistan’dan sonra en çok resmi dil sahibi ülkelerden sayılır.

Bölgede Burun Kolonisi, Transvaal Kolonisi, Natal Kolonisi ve Oranj Nehri Kolonisi olmak üzere dört Britanya kolonisi bulunuyordu. Bu koloniler bir araya getirildi ve kendi kendini yönetebilen Güney Afrika Birliği oluşturuldu. 1960 senesinde referandum gerçekleştirildi ve Güney Afrika Birliği ismini değiştirerek Güney Afrika Cumhuriyeti oldu. Ülkede belli bir dönem öğrenci ayaklanmaları, isyanlar, grevler boy gösterdi. 1994 seçimleri ise tüm toplumun özgürce oy kullanabileceği ilk seçim oldu. Afrika Ulusal Konseyi bu seçimle birlikte iktidarı ele almıştır ve günümüzde de hala iktidardadır. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi başkanı olan Nelson Mandela, devlet başkanı makamına getirilmiştir.

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yılın her zamanı gidilebilir. Mühim olan doğru zamanı seyahat amacına paralel olarak belirlemektir. Yani ülkede doğal hayatı gözlemlemek için bulunacak olan biri, ülkeye kış aylarında gitmelidir. Çünkü hayvanlar kış aylarında su kenarlarına göç ederler. Ülkedeki festivallere katılmak isteyenlerse daha çok yaz aylarını tercih ederler.

Güney Afrika’da on adet havaalanı bulunur. Havaalanlarından Cape Town ve Johannesburg en önemli olanlardır. Yurtdışından olan uçuşların çoğu bu iki havalimanına yapılır. Buradan aktarmalar yapılarak talep edilen şehirlere ulaşılabilir. Ülkeye otobüsle de ulaşım mevcuttur. Botsvana, Mozambik, Lesotho, Swaziland, Namibia, Zimbabwe sınır kapıları bulunur. Tüm bunlar dışında ülkeye gemi turlarıyla da gidilebilir. Güney Afrika’ya hava yolu ile 9-12 saatlik uçuş süreleri sonunda ulaşılabilir. Ülkemizden Güney Afrika’ya aktarmasız uçuşlar yapılabilir.

Modatatil ile Güney Afrika Turları türkçe rehberler eşliğinde size hayalinizde tatili vaad ediyor. Hep aynı yerlere seyahat etmekten sıkılanlar için Güney Afrika Turları biçilmiş kaftan. Satış temsilcisi arkadaşlarımız arayarak Güney Afrika turları hakkında bilgi alabilir, en uygun ödeme koşullarıyla Afrika safarisine katılabilirsiniz.

Güney Afrika Cumhuriyeti ‘nde Nerede Kalınır?

Ülkede konaklama için pek çok seçenek vardır. En popüler olan konaklama türü kiralık mekanlardır. Kişiler zevklerine ve bütçelerine göre ev tipi yerler kiralayabilirler. Tabi burada seyahate kaç kişi gidildiği, ne amaçla seyahat edildiği ve hangi bölgede bulunulacağı gibi pek çok detay düşünülmelidir. Onun dışında ülkede memnun kalınacak pek çok otel vardır. Zevk ve bütçe kıstaslarına göre en uygunu seçilerek sorunsuz bir konaklama sağlanabilir. 

Güney Afrika Cumhuriyeti ‘nde Gezilecek Yerler

Güney Afrika’da görülmesi gereken şehirlerin başında Cape Town gelir. Cape Town Afrika kıtasının güney ucunda yer alır ve burası gezginlerin en çok ilgi gösterdiği bölgedir. Ümit Burnu Doğal Sit Alanı geçmişiyle, doğası ve manzarasıyla muhteşem bir yerdir. Ayrıca şehirde mükemmel botanik bahçeler, dağlık alanlar ve muhteşem manzaralar vardır. Ümit Kalesi, Rieback Heykeli, Adderly Caddesi, Long Street ve Parlamento Binası görülmeye değer yerler arasındadır.  Company Gardens bir park ve miras alanıdır. Burası ilk yerleşimciler tarafından 1650’li yıllarda kurulmuştur. İçinde Güney Afrika’nın en eski armut ağacı yer alır. (Yaklaşık 1652) Bahçe içinde balık göleti, gül bahçesi, restoranlar, tarihi heykeller ve zanaatlar yer alır. Her yönüyle mükemmel olan bu alan Güney Afrika gezisinde mutlaka ziyaret edilmelidir. Masa Dağı da Cape Town ’un simgesi halindedir ve keşfetmeyi sevenler için ilgi odağı olan bir noktadır. Döner teleferikle dağa çıkmak harika bir manzarayı izlemek oldukça keyiflidir. Cape Town denildiğinde Ümit Burnu’nu söylemeden geçmek olmaz. Burada dünyadaki en fazla bitki bir arada görülebilir, babunlarla tanışılabilir ve dünyanın bir ucunda hissedilerek harika manzaranın tadı çıkarılabilir.

Sun City, Güney Afrika denildiğinde akla gelen önemli yerlerden biridir. Burada eğlenmek, dinlenmek ve spor yapmak harika bir deneyim olur. Sun City casinoları ile oldukça ünlüdür. Ayrıca dünya şampiyonu olan golf oyuncularının tasarımını yaptığı golf sahaları, timsah çiftliği ve dalga havuzları da görülmeye değer yerlerdir. Pilanesberg Milli Parkı uğranılması gereken başka güzel bir bölgedir. Pilanesberg Milli Parkı, alkali volkanik oluşumdur ve 55.000 km2 büyüklüğündedir. Parkta vahşi hayvanlar arsında safari yapılabilir. Yükseklik korkusu olmayanlar için Lion’s Head yani Aslan Başı dağı ideal bir yer olabilir. Ülkede tam bir Afrika pazarı olan Green Market Square, penguenlerle kulaç atılabilecek Boulders Beach, Robben Island ve Kuş ve Maymun Parkı da ülkede görülecek güzel yerler arasındadır.

Güney Afrika Cumhuriyeti ‘nde Yemek kültürü

Güney Afrika hem büyük bir yüzölçümüne sahiptir hem de çok farklı etnik kültüre ev sahipliği yapar. Bu nedenle ülke mutfağı bölgelere göre değişiklik gösterir. Kırsal kesimde bilinen bir yemeği büyük şehirde bulmak imkânsız olabilir.

Ülkede kırsal alanlarda kahvaltı çok önem görür. Bu alanlarda kahvaltılar oldukça besleyicidir. Mısır, tahıl ezmesi ve yulaf çorbası sıklıkla tüketilir. Burada bahsedilen tahıl ezmesi bir yemek çeşididir. Tuz ve su ile karıştırılan mısır kaynatılır ve sonrasında ezilip yenir. Şehirlerdeki kahvaltı alışkanlığı ise tahıl gevreği ve yanında içilen kahve, çay ya da portakal suyudur.

Ülkede genel olarak öğle yemeklerinde sebze ve et tercih edilir. Akşam yemekleriyse et ile başlar. Ancak arkasından da mutlaka sebze tüketilir. Tüketilen sebzeler genellikle soğan ya da patatesle hazırlanan fasulye, kabak, bezelye veya mısır olur. Bunlardan sonra salata ve tatlı tüketilir.

Güney Afrika Cumhuriyeti ‘nde Eğlence ve Festivaller

Cape Town gece hayatında Blues ve Jazz vardır. Şehirde pek çok bar ve gece kulübü bulunur. Ülkede gece hayatı genel olarak aktiftir. Ancak ülkede gündüz de eğlence eksik olmaz. Güney Afrika’da doğa turları, sörf, dalış, paraşüt, river rafting, deniz keyfi ve daha pek çok etkinlik yapmak mümkündür. Ayrıca Two Oceans Aquarium’a gidilerek pek çok deniz canlısı görülebilir. Tüm bunlar oldukça eğlencelidir. Ülke festivaller yönünden de oldukça zengindir.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen festivaller;

 1. Şubat
 • Dance Umbrella/ Johannesburg ’da düzenlenir. Modern koreografi ve dans festivalidir.
 • Up the Creek / Breede Nehri çevresinde düzenlenir. Müzik festivalidir ve dört gün boyunca devam eder.
 • Prickly Pear Festivali/ Uitenhage’de gerçekleşen festivalde geleneksel yemekler ön plana çıkar.
 1. Mart
 • Uluslararası Cape Town Caz Festivali/ Festivalde ortalama 40 konser yapılıyor ve festivale 15 bin kişi katılım sağlıyor.
 • Lambert’s Bay Kreeffees
 • Rotary River Festivali
 • Scifest Africa
 • Tonteldoos Country Festival
 1. Nisan
 • AfrikaBurn Festivali/ Amerika Burning Man esinlenmesi olan festival Tankwa Karoo’da düzenleniyor.
 • Zeytin Festivali
 1. Haziran
 • Şarap Festivali/ Calitzdorp’ta düzenleniyor.
 • Ulusal Sanatlar Festivali/ Grahamstown’da gerçekleşiyor.
 1. Temmuz
 • Dulstroom Kış Festivali
 • Vryfess / Bloemfontein’de gerçekleşiyor ve burada pek çok sanatçının eserlerini görmek mümkün oluyor.
 1. Ağustos
 • Oppikoppi Bushveld Festivali/ Bu festival pek çok müzisyen ve onların kariyerleri için oldukça önemlidir. Festival Northam’da düzenlenir. Festival oldukça büyük bir müzik festivalidir ve bu festivalde hem yeni hem de ünlü isimler dinlenebilir.
 • Johannesburg Caz Festivali
 1. Eylül
 • Arts Alive/ 1992 senesinden bu yana devam eden festivalde görsel sanatlar, şiir, dans ve müzik yer alır.
 • Southern Cross Müzik Festivali / Mooi Nehri’nde düzenlenir.
 • Woodstock Müzik Festivali / Hartbeeshoek’te düzenlenir.
 • Balina Festivali/ Hermanus’ta düzenlenir. Balinaların binlerce yol kat edip ülkeye dönmeleri üzerine yapılır.

Güney Afrika Cumhuriyeti ‘nde Alışveriş

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde tahta oymacılığı yaygındır. Aklınıza gelebilecek pek çok ürünün tahtadan yapılmış halini bulmanız mümkündür. Safari giysileri, el yapımı ve motifli olan tişörtler, aksesuarlar ülkeden alınabilecek en güzel hediyelik ürünlerdir.

Buradaki takılar oldukça farklıdır. Yerliler tezgahlarının başında bile örgüden bileklikler, kolyeler veya başka takılar yaparlar. Yapılan bu takı çeşitleri oldukça ilginç ve güzeldir. Ayrıca ülkede unutulmaması gereken ürünlerden birisi de kahvedir. Ülkedeki kahveler kaliteli ve lezzetlidir. Ayrıca ilgilenenler için ülkenin şarapları da oldukça iyi bir tercihtir.

Ülkede alışveriş yapılacak en güzel yerler Cape Town ’da yer alır. Canal Wall Shopping Centre ve V &A Waterfront oldukça gelişmiş ve dünyaca ünlü markaların yer aldığı alışveriş merkezleridir.

Güney Afrika Cumhuriyeti ‘nde Bilmeniz Gerekenler

Güney Afrika’da nüfusun yüzde sekseni Hristiyan inancındadır. Ayrıca ülkede İslamiyet’e inanalar da vardır.  Nüfusun yüzde on beşi ise herhangi bir dine inanmaz.

Güney Afrika Cumhuriyeti ekonomik yönden gelişmiştir. Öyle ki Afrika kıtasının en büyük ekonomilerine sahip ülkelerden biridir. Ülke yer altı madenleri yönünden zengindir. Ülkedeki ihracat gelirlerinin yarısını madenler oluşturur. Hatta bugüne kadar bulunan, dünyanın en büyük elması 1905 senesinde Güney Afrika’da keşfedilmiştir. Ülkede yirminci yüzyıldan sonra turizm de oldukça etkili hale gelmiştir.

Ülkede yaşam hem modern hem de gelenekseldir. Ülkedeki kültürel farklılıklar hoşgörü içinde ilerler. Ayrıca turistlere de oldukça nazik ve hoşgörülü davranılır. Ancak ülkede suç oranı tüm bunlara rağmen yüksektir.

Güney Afrika’da evler genel olarak bahçeli ve tek katlıdır. Ancak büyük şehirlerde apartman kültürü de mevcuttur. Ülkede kamusal alanlarda sigara içilmez. Ceza yememek adına bu duruma dikkate etmekte fayda vardır.

Güney Afrika’daki önemli günler ve tatiller;

21 Mart İnsan Hakları Günü/ Kutsal Cuma/ 28 Mart Aile Günü/ 27 Nisan Özgürlük Günü/ 1 Mayıs İşçi Bayramı/ 16 Haziran Gençlik Günü/ Seçim Günü/ 9 Ağustos Ulusal Kadınlar Günü/ 24 Eylül Miras Günü/ 16 Aralık Uzlaşma Günü/ 25-26 Aralık Noel/ 26 Aralık İyi Niyet Günü’dür.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Şehir içi Ulaşım

Ülkede ulaşım oldukça modern bir yapıdadır ve gerekli olan gelişmeyi göstermiştir. Ülkede ulaşım için araba kiralama tercih edilir. Ülke genelinde tüm havaalanlarından araba kiralama hizmeti alınabilir. Bunun dışında hizmet veren pek çok seyahat acentesi de vardır. Ülkede kara yolu gelişmiş durumdadır. Bu nedenle araba kiralama tercih edilen bir yöntemdir.

Bunun dışında ülke genelinde taksi ve dolmuş kullanımı da vardır. Ayrıca daha uzun mesafelerde metro da tercih edilebilir. Bunun dışında elbette gidilen bölgeye göre klasik trenler de kullanılır. Büyük şehirlerde otobüsle ulaşım da oldukça idealdir ve özellikle iki katlı otobüsler tur yapmak isteyenler için mükemmeldir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.