Fas Turları

Casablanca – Marrakech – Rabat 

 

 • Air Arabia Hava Havayolları Tarifeli Seferleri İle
 • Casablanca Gidiş - Casablanca Dönüş
 • 4 Gece 5 Gün
 • 4* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
 • Tüm Turlar Dahil
 • VİZESİZ

 

ADET
672.47 USD
Fas Turları

CasablancaRabat – Marrakech – Essaouira

 

 

 • Türk Hava Havayolları Tarifeli Seferleri İle
 • 4 Gece 5 Gün
 • 4* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
 • Tüm Turlar ve Akşam Yemekleri Dahil
 • VİZESİZ

 

ADET
724.28 USD
Fas Turları

CasablancaRabat – Meknes – Fes Marrakech

 

 

 • Türk Hava Havayolları Tarifeli Seferleri İle
 • 6 Gece 7 Gün
 • 4* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
 • Tüm Turlar ve Akşam Yemekleri Dahil
 • VİZESİZ
ADET
879.71 USD
Fas Turları
Talep Et

Fas // Marakeş (3) 

 

 • Türk Hava Havayolları Tarifeli Seferleri İle
 • 3 Gece 4 Gün
 • Marakeş Gidiş - Marakeş Dönüş
 • 4* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
 • 5* Otellerde Oda Kahvaltı Konaklama
 • VİZESİZ
ADET
620.66 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Fas Turları
Talep Et

CasablancaRabat – Meknes – Fes – Marrakech

 

 

 

 • Türk Hava Havayolları Tarifeli Seferleri İle
 • 6 Gece 7 Gün
 • 4* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama
 • Ekstra Turlar Dahil
 • VİZESİZ

 

ADET
931.51 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Fas Turları
Talep Et

Fas // Marakeş (4) 

 

 • Air Arabia Hava Havayolları Tarifeli Seferleri İle
 • 4 Gece 5 Gün
 • Casablanca Gidiş - Casablanca Dönüş
 • 4* Otellerde Konaklama
 • Tüm Turlar ve Akşam Yemekleri Dahil
 • VİZESİZ
ADET
724.28 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Fas Turları
Talep Et

Fas // Marakeş (4) 

 

 • Türk Hava Havayolları Tarifeli Seferleri İle
 • 4 Gece 5 Gün
 • Casablanca Gidiş - Marrakech Dönüş
 • 4* Otellerde Konaklama
 • Tüm Turlar ve Akşam Yemekleri Dahil
 • VİZESİZ
ADET
827.90 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Fas Turları
Talep Et

Erfoud -  Fez -  Kazablanka - Rabat - Marakeş - Quarzazate

 

 

ADET
1,086.94 USD
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
 

FAS TURLARI

 

 

 

 

 

Nüfusu                                :35,28 milyon

Yüzölçümü                         : 446.550 km²

Para Birimi                         : Fas Dirhemi

Resmi Dil                            : Arapça

Telefon Kodu                    : +212

Saat Farkı                           : (GMT+0) 3 saat fark. Türkiye saati Fas saatinden 3 saat ileridir.

Konsolosluk Bilgileri      : Rabat Büyükelçiliği görev bölgesindedir.

Kıta                                       : Afrika

Vize Durumu                     : Vizesiz/ 90 gün

Fas Hakkında

Fas Krallığı, Afrika kıtasında yer alır. Fas buna rağmen Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülke olma özelliği taşır. Türkçe ’de ülkenin Fas olarak bilinmesi, Osmanlı döneminde kullanılan feslerin üretiminin bu ülkenin Fes şehrinde olmasıdır. Ülke yönetimi geniş yetkileri olan kral ile Temsilciler Meclisi ve Danışmanlar Meclisi şeklinde iki ayrılmış olan parlamenter monarşi rejimidir. Kral hem avukattır hem de liderdir. Ülkenin başkenti Rabat’tır.

Fas, Afrika kıtasında kuzeybatı uç tarafta yer alır. Ülke kuzey tarafta Cebelitarık Boğazı ve Akdeniz, doğu tarafta Cezayir, güney tarafta Moritanya ve batı tarafta Atlas Okyanusu ile çevrili durumdadır. Fas aynı zamanda Atlas Okyanusu’nda başlayan ve Akdeniz’de son bulan bir sahil şeridine sahip durumdadır. Sahil şeridi 3500 kilometredir.

Ülkede konuşulan resmi dil Arapçadır. Arapçanın yanı sıra ülkede var olan Berberilerin kullandığı Berberice dili de yaygındır. Berbericenin alt dili olan Shelha dili de konuşulan diller arasındadır. Ülkede resmi dairelerde Fransızca ve ülkenin kuzeyinde İspanyolca konuşulur. Ülkenin vaktiyle Fransa sömürgesinde olması, ülke halkının ana dili gibi Fransızca konuşmasını sağlamıştır.

Fas’ın geçmişi M.Ö 8000 yıllarına uzanır. Araplar Kuzey Afrika’yı fethetmiştir ve fetihten 100 yıl sonra 788’de ülke Faslı Müslüman hanedanlarının yönetiminde olmuştur. İspanya 1860 senesinde Kuzey Fas’ı işgal etmiştir. 1912 senesinde de Fransa ülke üzerinde hakimiyet kurmuştur ve bu hakimiyet kurmayla birlikte bağımsızlık mücadeleleri başlamıştır. Başlayan bağımsızlık mücadelesi 1956 yılında sonuca ulaşmıştır ve ülke bağımsızlığını ilan etmiştir.

1975 senesinde Fas halkı, Yeşil Yürüyüş isimli bir yürüyüşle Sahra Çölü’ne girmiştir. Ellerinde sadece Kur’an’lar vardır. Fas halkı yaptığı bu yürüyüşte bir direnişle karşılaşmamıştır ve çölün hakimiyetini kazanmıştır. Günümüzde Afrika Birliği ve Fas arasında Sahra Çölü sorunu hala devam ediyor. Fas, Batı Sahra’nın tamamı üzerinde hak iddia ediyor. Ancak Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler bu durumu kabul etmiyor.

Fas’ta Şehir içi Ulaşım

Fas şehirlerinde ulaşım için pek çok seçenek vardır. Taksi bunlardan biridir. Ülkede genel olarak iki tip taksi vardır. Bunlar küçük ve büyük taksilerdir. Yani aldıkları yolcu sayısı kapasitesine gruplanırlar. Büyük taksilerin fiyatları kısmen daha pahalıdır. Ancak pazarlık yapmak da fayda vardır. Ülkede araç da kiralanabilir. Ancak ülke trafiği bazı şehirlerde oldukça karışık olabilir. Yani kişiler ülke trafik yapısına çok alışık olmayabilirler. Bu nedenle araç kiralama kişilere göre değişebilen bir seçenektir.

Şehir içi ulaşımlarda fayton da ilginç bir seçenek olur. Fayton sürücüsüne gideceğiniz yeri söylemeniz ve bir de fiyatta pazarlık etmeniz yeterli olur. Ayrıca ülkede trenle ve otobüsle de ulaşım sağlanır. Oldukça ucuz ve konforlu trenler bulunabilir.

Fas’a Ne zaman ve Nasıl Gidilir?

Fas, bir Afrika ülkesidir ve bu nedenle yaz aylarında sıcaklıklar çok yükseklere ulaşabilir. Hem sıcaklık hem de kuraklık birleştiğinde seyahatler oldukça zorlu geçer. Bu nedenle ülkeye kış aylarında gidilmesi önerilir. Fas’a gitmek için en ideal olan aylar kasım ve mart aylarıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ülkedeki gündüz ve gece sıcaklık farklarıdır. Gündüzden geceye oluşan sıcaklık farkı oldukça yüksektir. Bu nedenle Fas seyahati için bavul hazırlarken her iki sıcaklık durumu da göze alınmalıdır.

Ülkenin Kazablanka şehrine İstanbul’dan direk uçuşlar mevcuttur. Yolculuk ortalama olarak beş saat sürer. Diğer şehirlere direkt uçuş yoktur. Uluslararası hava yolu şirketleri ile aktarmalı uçuşlar yapılabilir.

Fas’ta Nerede Kalınır?

Ülkede konaklama yapılabilecek pek çok yer vardır. Ülke genel olarak Riad’lar ile ön plana çıkmıştır. Riad’lar ortasında avlusu olan otellerdir. Oldukça etkileyici bir görünümleri vardır. Bunun dışında egzotik evlerde kalmak ve çölde kamp yapmak da oldukça popülerdir. Ülkede her bütçeye ve zevke göre tercih yapılabilecek başka otel seçenekleri de mevcuttur.

Fas’ta Gezilecek Yerler

Ülkede yapılabilecek en farklı deneyim elbette Sahara Çöl turu olur. Özellikle çölde gündoğumunu ve günbatımını izlemek büyüleyicidir. Ülkede hem otantik yapılar hem de modern yaşamdan izler bulunabilir. Fas bu yönüyle oldukça ilgi çekici bir hale gelir. Marakeş, ülkede gezilip görülmesi gereken bir şehirdir. Berberi dilinde ‘’Tanrı’nın Ülkesi’’ anlamına gelir. Yerel halk ise burayı Kızıl Şehir diye anar. Bunun sebebi de şehirdeki yapıların rengidir. Şehir, ülkede gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerdir. Şehirde oldukça etkileyici mimari yapılar vardır. Kutubiye Camii, Terlik Çarşısı, Baharat Pazarı, şehir ve ülke tarihi hakkında bilgi alınabilecek Marakeş Müzesi, Majorella ve Menara Bahçeleri şehirde görülmesi gereken yerlerdir.

Ülkenin en ünlü yapısı Hasan II Camii’dir. Cami, Kazablanka ’da yer alır. Oldukça görkemli bir mimariye sahiptir ve bu caminin yapımı esnasında halktan fazladan vergi alınmıştır. Ayrıca Kazablanka Katedrali de şehrin etnik yapısının en iyi gözlendiği yerlerden biridir ve görülmeye değerdir.

Ülkeye adını vermiş olan Fes kenti, buram buram tarih kokar. Buradaki tarihi binalar günümüze kadar başarıyla korunmuştur. Medersa Bou Inania ve Medersa El-Attarine geçmiş zamanda İslam eğitimin verildiği yerlerdir. Manzaraları, tarihi yapıları ve mimarileri ile görülmesi gereken yerlerdendir. Ayrıca Agadir kentinde bulunan ve yerel yaşamla tarih hakkında bilgi edinebilecek Arap Mahallesi Kasbah, oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Jardin de Olhao ve geçmişten bugüne muhteşem kent fotoğraflarının yer aldığı Mémorie d’Agadir Müzesi de mutlaka görülmelidir.

Todgha Geçidi’nde eşeklerle ve develerle oldukça ilginç bir yolculuk yapılabilir. Djemma El Fna, falcılarıyla ünlü bir bölgedir ve buraya inan da inanmayan da meraktan ve ilginç bir deneyim yaşamak istediğinden gider. Başkent Rabat da ülkede görülmesi gereken bir bölgedir. Arkeoloji Müzesi, Bilim ve Doğa Müzesi, St. Paul Mağarası bu bölgede görülmesi gereken yerlerdir. Yukarı Atlas Dağları, ülkenin en etkileyici yerlerinden biridir. Burası, Sahra Çölüne geçiş yapılan güzergahta bulunur. Burada kış sporları ve farklı aktiviteler yapılır. Ayrıca bölgenin zirvesini barındıran Tubkal Ulusal Parkı da görülmeye değerdir.

Fas’ta Yemek kültürü

Ülke mutfağı, Afrika’nın en etkileyici mutfağı olarak görülür. Şeker ve tuzun bir arada kullanımı, zengin baharat çeşitliliği, taze ve kuru meyvelerin bol olması Fas mutfağının lezzet sırlarındandır. Ülke en çok öğle yemeğine önem verir. Öğle yemeklerinde herkes ayrı bir özen gösterir ve krallara layık bir sofra hazırlanır.

Ülke genelinde elle yemek yiyen kişiler görülebilir. Bu aslında parmaklarla ilgili bir inanıştır. Ülke halkı genelde üç parmakla yemek yer ve üç parmakla peygamberlerin yemek yediklerine inanırlar.

Ülkenin en ünlü yemeklerinden biri kuskustur. İrmik yoğun olarak hazırlanır ve içerisine etle sebze de bulunur. Tajin yemeği de oldukça meşhurdur. Tajin, çeşitli sos ve baharatlarla hazırlanmış olan etlerin özel kaplarda ve kömür ateşinde pişirildiği bir yemektir. Genelde yemeğe çorba ile başlanır ve sebzeden yapılan Harira ünlü olan çorbadır. İsmi Kefta olan yemek aslında bildiğimiz köftedir.

Ülke halkı kahvaltıda çok çeşit besin yemez. Peynir kültürleri gelişmiş değildir. Reçel, yağ, zeytin ve bazlama genel bir kahvaltı menüsüdür. Ülkede çok fazla sokak satıcısı vardır. Kazan içinde su ve baharat karışımında pişirilen Salyangoz tüm ülke genelinde oldukça meşhurdur.

Fas’ta Eğlence ve Festivaller

Ülke genelinde gidilen yere göre eğlence anlayışı ve gece hayatındaki aktiflik değişir. Ancak hareketli bölgelerde gece hayatı da oldukça aktiftir. Mesela Marakeş gece hayatı kente yakışan niteliktedir. Sadece gece hayatı, günsüz yaşamına göre daha pahalıdır. Ülkede bunun yanı sıra düzenlenen pek çok festival vardır. Fas seyahati bu festivallerden birine denk gelirse, oldukça güzel ve unutulmaz deneyimler yaşanabilir.

Fas’ta düzenlenen festivaller;

 1. Mayıs
 • Gnawa Müzik Festivali/ Pek çok ülkeden katılım gerçekleşir. Bu festivalde oldukça ünlü sanatçılar yer almıştır.
 • Dünya Kutsal Müzik Festivali/ Fes şehrinde yer alan 12 asırlık Bab el-Mekine bölgesinde düzenlenir. Fransa, Almanya, Gana, Mısır, İran, Türkiye, Brezilya gibi pek çok ülkeden gruplar katılır.
 • Fes Festival of World Sacred Music/ Kutsal birlik amaçlanır ve dünyanın tüm dinleri bir araya gelir. Festivale bilim insanları, müzisyenler ve festival meraklıları katılır.
 1. Ekim
 • Hurma Festivali/ Hurma hasadı zamanında düzenlenir ve üç gün sürer.
 1. Aralık
 • Marakeş Uluslararası Film Festivali/ Afrika’nın en prestijli festivallerindendir. Dünyaca ünlü yönetmen ve oyuncular katılır.

Ayrıca Arts in Marrakech International Biennale, edebiyat, görsel sanat ve sinemadan oluşur. Kuzey Afrika’da İngilizce, Arapça ve Farsçanın hâkim olduğu ilk ve en büyük bienaldir.
 

Fas’ta Alışveriş

Fas’ta her şehirde Suk isimli geleneksel çarşılar kurulur. Bu çarşılarda ülkeye özgü eşyalar, el ürünleri ve sebze-meyve satılır. Ülkeden dönerken alınabilecek pek çok hediyelik eşya vardır. Baharat türleri, ülkede meşhur olan nane çayı, tüm vücudu örten cellaba isimli entari, Fes personelleri, babuş isimli terlikler, Tajin kapları, Argan yağı ve renkli fularlar en ideal olan hediyelik eşyalardır.

Fas’ta Bilmeniz Gerekenler

Ülkede resmi din İslam’dır. Nüfusun yüzde doksan dokuzu Müslümandır. Çoğunluğu Avrupa asıllı olan Hristiyanların oranı yüzde birdir. Nüfusun çok az bir kısmını da Yahudiler temsil eder. Kazablanka ‘da yer alan ve oldukça ünlü olan II. Hasan Camii, dünyanın en büyük üçüncü camisidir. 25.000 kişilik bir kapasitesi vardır. Cami 210 metrelik minaresi ile, dünyanın en uzun minaresine sahiptir.

Ülkede ekonomik faaliyetler Rabat ve Kazablanka etrafında toplanmış durumdadır. Az nüfuslu olan bölgelere hükümet tarafından yatırım teşvikleri uygulanır. Ülkede ekonomiye katkı sağlayan en önemli sektörler hizmet, imalat, tarım ve madenciliktir.

Marakeş ülkede gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir. Burada yer alan Djemaa El Fna yani Sonsuzluk Meydanı en renkli meydandır ve bu meydan ülke kültürüne dair pek çok şey söyler. Seyyar mutfaklar, yılan-maymun oynatıcılar, sebze ve meyve suyu satıcıları, kına yakan kadınlar, falcılar, yöresel kıyafetli dansçılar ve daha pek çok kültürel aktivite bu meydanda yer alır.

Fas bir Afrika ülkesidir ancak konumu nedeniyle Avrupa’ya yakınlığı vardır. Bu nedenle Fas, diğer Afrika ülkelerine göre daha farklıdır. Bu farklılık ekonomik, kültürel ve siyasi açıdan Fas’ı çok başka bir ülke yapar.

Ülke kültüründe Avrupai ve İslami izler vardır. Ayrıca ülke kültürü Afrika’daki diğer kültürlerden de etkilenmiştir. Bu kültürel çeşitlilik ülke gezisinde açıkça görülür. Camiler İslam kültürünü yansıtırken bahçe ve çeşmeler Endülüs kültüründen izler taşır. Bina yapılarında ise Fransız kültür etkileri göze çarpar.

Fas’taki önemli günler ve tatiller;

14 Mayıs Ordu Bayramı/ 23 Mayıs Milli Bağımsızlık Günü/ 30 Temmuz Muhammed VI’nin Taç Giyme Günü/ 20 Ağustos Halk ve Kral’ın Devrim Bayramı/ 21 Ağustos Gençlik Bayramı/ 6 Kasım Yeşil Yürüyüşü Anma Bayramı’dır.

 

 

 
 
 
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.