Termal Giyim Tasarımlarında Öne Çıkanlar

Termal Giyim Tasarımlarında Öne Çıkanlar

Termal Giyim Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

İnsan vücudu sıcak ve soğuğu dengelemek için birçok fiziksel tepki verir. Bunların başında terlemek gelir. Termal içlikler bu noktada terin atılımının kolay olması amacıyla sıvı aktarma yönünden yüksek kalitede olmalıdır. Bu terinse daha çabuk havaya karışıp, buharlaşması için çabuk emme ve kuruma özelliğine sahip olması gerekmektedir. 

Konfor açısından ise hareket rahatlığı, esnekliği, dayanıklılığı ve kolay temizlenmesi yönünden uygun ürünler tercih edilmelidir. Deriyi tahriş etmeyecek ürünlerin seçilmesi de ayrıca önemlidir. 

Termal Giyim Çeşitleri Nelerdir?

Termal giysiler evde sizleri daha sıcak ve daha rahat tutmasıyla beraber elbette ki dışarda da giyilebilmektedir. Birçok asker, soğuk hava çalışanları, dağcılar veya şehirde yaşayıp üşümeyi engellemek isteyen birçok insan termal içlikleri tercih etmektedir. Bu durumda yapacağınız aktiviteye ve mevsime göre birkaç seçenek mevcuttur.

Bütün mevsimlerde giyilebilen içlikler daha ince ve daha rahatsız etmeyecek hafiflikte bir kumaştan üretilir. Bu kumaş türü daha düşük seviyede aktiviteler için uygundur. Kış mevsiminde tercih edilmesi gereken içlikler orta kalınlıkta, daha esnek ve vücudunuza daha çok yapışan ürünlerdir. Soğuk günlerde hem iç hem de dış ortamlarda giyilebilmesi açısından uygundur.

Çok soğuk ortamlar için üretilmiş olan termal içlikler ise polar ürünlerle üretilmiş olup, dış ortamlarda gerçekleştirilecek daha profesyonel aktiviteler için daha uygun olacaktır. 

Yün ve Pamuk İçliklerden Farkı Nedir?

Termal içliklerin en bilinen özelliği teri vücutta tutmayıp, kuru kalmasını sağlamaktır. Termal ürünlerde yün de tercih edilmektedir, ancak bir dezavantaj olarak yün ürünler ter aktarımı ve nemsiz kalma özelliği çok az olduğundan vücut sıcaklığını korumasına rağmen ter dışarı aktarılıp kuruyamadığı için bir süre sonra ısıtma özelliğini kaybedip üşümeye sebep olabilir. 

Pamuklu içlikler terlemenin sonucu oluşan nemi üstünde tutar ve ıslaklık olarak bunu bir süre sonra hissedersiniz. Bir süre sonra vücudunuza ürün yapışır, rahatsız etmesiyle beraber nemli kaldığı için birçok hastalığa da yol açabilir. 

Etiketler: termal, termal giyim, termal iç giyim, iç giyim, içlik, termal içlik
Şubat 25, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.