Paspas Benzeri Ürünlerin Temizliği

Paspas Benzeri Ürünlerin Temizliği

Paspas nedir? 

Paspas daha çok dışardan içeri girmeden önce ayakkabının altını tozdan çamurdan biraz da olsa kurtarmak amacıyla yapılmış daha çok sert yüzeyli kapı önünde bulunan silecektir. Çok fazla toz ve pislik barındırdığı için temizliği sık sık yapılmalıdır. 

Paspas çeşitleri nelerdir  ve temizliği nasıl olur?

Paspas çeşitleri olarak birçok işlevine göre değişebilir. Ancak en çok bilinen 3 türlü paspas vardır .

Oto paspası: Otomobillerde bulunan paspaslardır. Lastik üründür. Temizliği diğer paspaslara oranla daha kolaydır. Deterjanlı su ile iyice fırçalanarak yıkanır. Daha sonra durulanır ve kurumaya bırakılır. Oto paspasları arabayı kirden tozdan korumak amacı ile kullanılır. 

Kapı önü paspası: Daha çok ev, iş yeri vb. den içeri girmeden önce kapı önünde ayakkabıyı çamurdan pislikten arındırmak amacı ile kullanılır. Temizliği ise; öncelikle çamurdan üstteki kalıntılardan kurtulur daha sonra silkelenmeli. Boş bir kovaya sıcak su konur ve paspası içine koyarak birkaç dakika bekletilir. Kovanın içine de deterjan eklenir. Ve ardından çıkarılarak fırça yardımı ile iyice yıkanır ve durulanarak kurumaya bırakılır. 

Her paspas yapısı aynı olmadığı için cinsine yapısına bakılarak da temizliği yapılmalı. Örneğin yumuşak bir paspassa daha dikkatli yıkanır. Paspas sert ise sert fırça ile de yıkanabilir. 

Mop tarzı paspaslar: Mop ev temizliğinde daha çok kullanılan paspas ürünüdür. Koltuk altlarına ya da dar alanlara, elimizin ulaşamadığı yerlere girerek tozu pisliği alır. Kova haznesi olur genellikle ve döner başlığı sayesinde suyu emip daha sonra kurutarak yerlerin sopasının yardımıyla silmeye yardımcı olur. Temizli ise; bol suya çamaşır suyu eklenerek biraz bekletilir daha sonra biraz ovalanarak kurumaya bırakılır. Paspaslar tam kurumadan kullanılmamalı eğer kullanılırsa kötü bir kokunun oluşumuna maruz kalınır. 

 

 

Etiketler: paspas, mop, temizlik setleri, temizlik ürünleri
Şubat 23, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.