Kediler Tuvalete Nasıl Alıştırılır?

Kediler Tuvalete Nasıl Alıştırılır?

Kediler kendilerine özel doğaları gereği temiz ve titiz canlılardır. Tuvalet konusunda da genel olarak köpeklere nazaran çok daha hızlı ve kolay eğitim şekillendirebilen canlılardır. Ancak bazı durumlarda kediler de bu konuda inatçı bir öğrenim yolu izlerler. Bu noktada en başta sabırlı olmalı, tuvalet konusunda herhangi bir travma yaşatmamalısınız. Kediler hassas canlılar olduğu için daha çok pozitif ödüllendirme ve yönlendirme ile eğitim verilmeli, ani ve kaba hareketlerden uzak durularak, sabırla bu konunun üstesinden gelinmelidir.

Kedileri Tuvalete Alıştırırken Bilinçli Olmak      

Herhangi bir evcil hayvan edinirken, çok erken dönemde annesinden ayrılmasına müsaade edilmemelidir. Evde beslenen bir annenin yavrusu da kendiliğinden tuvalet eğitimini annesinden öğrenmiş olacaktır. Ancak günümüzde maalesef belli üreticiler kedi yavrularını erken dönemde annesinden ayırarak bir nevi pazarlamaya sunar.

Sahip olacağınız bu kediler kritik sosyalleşme döneminden yoksun, anne eğitiminden nasibini almamış olacaktır. Genel olarak incelendiğinde en çok problem yaratan evcil hayvanlar, anne ve kardeşlerinden çok erken dönemde alınanlar olduğu bilinir. Bu konuda bilinçli olmalı, tavrınızı bu konulara göre şekillendirmelisiniz.

Yavru Kedilerin Tuvalete Alıştırılması

Sahip olduğunuz yavru kediniz, sizlerin yönlendirmesine muhtaç olacaktır. Evin tamamını ona açarak bir köşedeki tuvalet kumunu bulmasını beklemeniz doğru değildir. Alan daraltması uygulamak, kedi ve köpeklerdeki ilk tuvalet eğitimi için en önemli adımlardan biridir. Beklenmedik kazaların önüne geçilen bu uygulamada, yavru kediniz de kendini daha güvende hissedecektir.

Kedilerde İlk Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Yavru kedilerin mesaneleri erişkinliğe geçene kadar çok ufak olur. Bu da yediği ve içtiği her şeyin kısa bir süre içinde dışa vurumu şeklinde kendini gösterir. İyi gözlemleyerek takibe aldığınız yavrunuzun yeme içme sonrası ne kadar süre sonra dışkıladığını keşfetmeniz, tuvalet eğitimi için altın kuraldır. Bu süre içinde yavrunuzu dışkılama yapması gereken alana götürmeniz ve yaptıktan sonra onu sevmeniz ve ödüllendirmeniz kedinizde doğru bir şey yaptığı algısını oluşturacaktır.

Ancak bu süreçte tuvaletini yapmasını istediğiniz yerin sürekli yerini değiştirmek, hata yaptığında bağırıp çağırmak kafasını karıştıracak, uzatacaktır. Pozitif eğitim ile doğru yönlendirmeler sonucu kısa bir süre içinde yavrunuzun kendisinin doğruyu bulduğunu göreceksiniz.

Etiketler: kedi ürünleri, evcil dostlarımız, kedi tuvaleti, Kediler Tuvalete Nasıl Alıştırılır,
Mart 03, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.