İspanya’nın En Şirin Kasabaları

İspanya’nın En Şirin Kasabaları

Portekiz ile birlikte İber Yarımadası’nı paylaşan İspanya, sıcakkanlı insanları, eşsiz plajları, tarihi yapıları ve gecenin gündüze karıştığı sokaklarıyla Avrupa’nın en önemli ülkelerinden bir tanesi olma özelliği taşıyor. İspanya’ya giden çoğu insanın hayallerinde Madrid ve Barcelona yatsa da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında İspanya’nın ufak kasabaları da bulunuyor.

Castellfollit de la Roca, Girona

Fluvia ile Tornell nehirlerinin kesiştiği yerde bazalttan falezler oluştu. Lav akıntıları ile oluşan sarp kayalıkların üzerine de Castellfollit de la Roca adında bir kasaba kuruldu. Dört bir yanı ormanla çevrili olan kasabaya giderken fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın. Keza kasabanın manzarası, dünyada ender rastlanılan cinsten.

Olite, Navarre

İspanya’nın kuzeyinde bulunan Navarra eyaletinde yedinci yüzyıldı kurulmuş olan bir antik kasaba yer alıyor. Olite adını alan bu kasaba, zamanında bu bölgede hüküm süren Vizigotlar tarafından kurulmuş. 12. yüzyılda gerçek kent sıfatını kazanmış olan Olite’de 13. yüzyıldan kalma Palacio Real de Olite adında, gotik mimarı tarzla inşa edilmiş bir kale de var. Olite’nin en eski tarihi yapısı olan bu binanın yanı sıra kasabada görülecek pek çok tarihi öge yer alıyor.

Morella, Castellon

Etrafı surlarla çevrili bir kale şehri olan Morella Castellon eyaletinde konumlanıyor. İspanya’nın diğer birçok köyü gibi Morella da tarihiyle ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Morella Kalesi, Santa Maria la Mayor Bazilikası ve Morella Surları kasabada bulunan görülmeye değer yerler arasında.

Casares, Malaga

Malaga ili sınırları içerisinde bulunan Casares, en çok da şirin beyaz badanalı evleriyle meşhur. İlk bakışta Bodrum’u hatırlatan bu evler, mağribi tarzda inşa edilmiş. Manzarasıyla da insanı büyüleyen kasaba, Alboran Denizi’ni ve sarp yamaçları görüyor. Kasabanın mimarisi dikkatinizi çekerse mutlaka 13. yüzyılda inşa edilmiş olan Casares Kalesi’ne de uğramalısınız. Buna ek olarak meraklısı için La Encarnacion Kilisesi de ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

Alquézar, Huesca

İspanya’nın kuzeyinde bulunan Huesca’da kurulmuş olan Alquézar köyü, Aragon bölgesinin açık hava etkinliklerinin düzenlendiği yer olarak karşımıza çıkıyor. Tarihi 11. yüzyıla kadar uzanan Alquezar kasabasında yalnızca birkaç yüz kişi yaşıyor. Kireçtaşının karıştığı topraklar üzerine inşa edilen kasabanın mimarisi, özellikle Colegiata de Sata Maria la Mayor Müzesi en çok ziyaretçi çeken tarihi yapılardan bir tanesi.

Cadaqués, Girona

Pek çok insana yabancı gelmeyecek olan Cadaqués, dünyanın en büyük ressamlarından birinin de doğum yeri olması nedeniyle ayrı bir önemi var. Ünlü ressam Salvador Dali’nin doğduğu kasaba olan Cadaqués, Girona ili sınırları içerisinde bulunuyor. Costa Brava olarak adlandırılan kıyı kesiminde bulunan kasabada turistlerin en çok yaptığı aktivite denize girmek. El değmemiş plajlara sahip olan Cadaqués’te dilerseniz, günümüzde müzeye dönüştürülmüş olan Dali’nin Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Setenil de las Bodegas, Cadiz

Kayaların altına inşa edilen bu koca kasaba Cadiz ili sınırları içerisinde yer alıyor. Rio Trejo nehrine kıyısı olan kasaba mutlaka görülmeye değer. Nehir vadisinin oluşturduğu kayalıkların altına inşa edilen kasabanın yerlileri, binlerce yıldır mağaralarda yaşamış. Setenil de las Bodegas da buranın kültürünü devam ettiren ufak bir kasaba olarak biliniyor.

Frigiliana, Malaga

Ufak bir dağ kasabası olan Frigiliana, Malaga ili sınırları içerisinde bulunuyor. Kasabanın mimarisi geleneksel Endülüs tarzında olduğu için evlerden caddelere kadar her yer bembeyaz. Sokaklarında kaybolmak isteyeceğiniz kasabada yürüyüş yaparak tarihin nemli kokusunu ciğerlerinize çekebilirsiniz. Perşembe günleri kasabada kurulan Pazarlar sayesinde de sevdiklerinize çeşit çeşit hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Albarracin, Teruel

Teruel ilinde yer alan Albarracin kasabasının uzaktan görünümü adeta bir kartpostalı anımsatıyor. 12. yüzyılda Mağribi bir lider tarafından dünyada belirli bir ün kazanmış olan kasabanın mimarisi takdire şayan, İlk günkü ihtişamını korumayı başaran mimari yapılar sapasağlam ayakta durarak tarihe meydan okuyor. Albarracin’e yolunuz düştüğü takdirde bu tarihi yapılar arasından Albarracin Surları’nı ve Albarracin Katedrali’ni mutlaka görmelisiniz.

En uygun İspanya Turları için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Etiketler: ispanya kasabaları, Castellfollit de la Roca, Girona
Ekim 31, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.