Eskişehir’de 1 Günde Gezilebilecek Yerler

Eskişehir’de 1 Günde Gezilebilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nin en hareketli, en modern ve en güzel şehirlerinden biri Eskişehir. Sokaklarıyla, parklarıyla, tarihi ve doğal mekanlarıyla misafirlerini kendine hayran bırakıyor. Hızlı tren gibi bir ulaşım olanağına sahip olmasıyla Eskişehir, günü birlik gezilecek yerlerin başında geliyor. Diğer Anadolu şehirlerine nispeten kendini her alanda geliştirmeyi hedefleyen bu şirin kent bünyesinde barındırdığı farklı konseptteki parkları, müzeleri, kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile yerli turistlerin uğrak noktası haline gelmiş durumda. Şehri farklı kılan bir diğer nokta da değişik ülkelerin sembolü haline gelmiş aktiviteleri bir arada barındırması. Şöyle ki Eskişehir’de Porsuk Çayı’ndaki gondol gezisiyle Venedik, Sazova’daki Masal Şatosu’yla DisneyLand esintilerini yakalamanız mümkün. Vaktiniz kısıtlı fakat yeni ve farklı yerler görme arzunuz fazlaysa hiç düşünmeden rotanızı Eskişehir’e çevirmenizi tavsiye ederiz!

Tarihi Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in en çok turist çeken bölgesi olan Odunpazarı Evleri ahşap işlemeleri, renkli cumbalarıyla size farklı bir atmosfer vadediyor. Osmanlı mimarisinin tüm karakteristik özelliklerini yansıtan evler UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmış. Bu büyülü evlerde halen yaşayanlar mevcut fakat birçoğu restore edilerek müze veya kafe/restoran haline dönüştürülmüş.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Eskişehir’den sevdiklerinize de küçük birer hatıra götürmek isterseniz burası tam size göre! El işi hediyelikler almak ve yöresel lezzetlerden tatmak isteyenler için muazzam bir mekân. Lüle taşından ve camdan yapılmış birbirinden güzel hediyelikleri almadan buradan çıkmak ise neredeyse imkânsız.

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Osmanlı vezirlerinden Çoban Mustafa Paşa’nın yaptırdığı külliyenin içerisinde El Sanatları Müzesi oluşturulmuş. Ayrıca atölyelerde yapılan süsleme, tezhip, cam vb. gibi sanat eserlerinin satışı da yapılıyor.

Kentpark

Adeta bir “Parklar Şehri” olan Eskişehir’in en büyük 2. parkı olan Kentpark bildiğiniz park tanımını unutturacak cinsten. Düzen ve sanatın bir arada olduğu bu parkı diğerlerinden ayıran başlıca özelliği yapay plajı. Denize gidemeyen halkın deniz özlemini gidermek için yapılan bu yapay plajda iki açık ve bir yarı olimpik kapalı yüzme havuzu da bulunuyor.

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Dünyaca ünlü Madame Tussauds Müzeleri’nin ülkemizdeki versiyonu da diyebileceğimiz müzede yerli ve yabancı devlet adamlarından gazetecilere yazarlardan ses, tiyatro ve sinema sanatçılarına kadar birçok ismin balmumu heykeli bulunuyor.

Sazova Bilim ve Sanat Parkı

Şehrin en dikkat çekici gezi noktalarından olan park içerisinde Masal Şatosu, Korsan Gemisi, Bilim ve Deney Merkezi, Yapay Gölet, Eti Sualtı Dünyası, Sabancı Uzay Evi, Türk Dünyası Şaheserler Parkı gibi birçok yapı bulunuyor. Bunların dışında oyun grupları, kafe ve restoranların bulunduğu parkta birçok yeni yapının da inşasına devam ediliyor.

Porsuk Çayı

Sakarya Nehri’nin bir kolu olan Porsuk Çayı Eskişehir’in içinde birçok noktadan geçiyor. Fakat özellikle yerli halk tarafından “Adalar” olarak adlandırılan kısım diğer bölgelere nazaran daha hareketli. Birçok restoran ve kafenin yer aldığı bu bölgede düzenlenen gondol gezileri ile farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Devrim Arabaları

1961 yılında üretilen Türkiye’nin ilk yerli otomobili olan Devrim TÜLOMSAŞ’ta sergileniyor. Bugün hala çalışır vaziyette olan Devrim’i görmek için herhangi bir ücret de ödenmiyor.

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi restore edilerek kültür sanat merkezine dönüştürülmüş tarihi bir yaş sebze meyve hali. İçerisinde hediyelik eşya dükkanları, restoranlar, kafeler yer alıyor. Ayrıca Şehir Tiyatrosu’nun sahnelerinden olan Tepebaşı Sahnesi, kitapevi, sergi salonu ve çeşitli etkinlikler burada yapılıyor.

Çağdaş Cam Sanatları Müzesi

Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi olma özelliğini taşıyan bu müzede yerli ve yabancı birçok cam sanatçısının eserleri sergileniyor. Odunpazarı’nda yer alan ve üç tarihi Odunpazarı Evi’nin birleşimi ile oluşturulan bu müzede tarihi bir atmosfer içinde cam sanatının en nadide örnekleri sergileniyor.

Papağan Çibörek

Eskişehir denince ilk akla gelen lezzetlerden olan çiböreği çibörek denince akla gelen ilk mekânda, Papağan’da yemenizi öneriyoruz. Şimdiden afiyet olsun!

Etiketler: eskişehir,odunpazarı,sazova parki,çiğ börek,kent müzesi
Ekim 28, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.