Cam Silecek Çeşitleri Ve Kullanımı

Cam Silecek Çeşitleri Ve Kullanımı

Cam Silecek Nedir? Nasıl Kullanılır?

Cam silecek, araçlarımız için kullandığımız bir üründür. Havaların kötü olduğu zamanlarda yolu kolaylıkla görmemiz için bizlere yardımcı olacaktır. Camlarımızın kirli olduğu zamanlarda da rahatlıkla kullanabileceğimiz bir üründür. Cam sileceği su, buz, kar gibi aracımızın cam kısmında kalan kirli kısımları temizleyebileceğimiz bir araçtır.

Cam sileceğine en  büyük yardımcı cam suyudur. Otomobillerde, toplu taşıma araçlarında ve kamyonlarda, tren lokomotiflerde ve deniz taşıtlarında silecek bulunmaktadır. Cam  silecek, araç kullanan her sürücünün  yardımcısı olmakla beraber güvenliğini sağlamaktadır. Kazaların önüne geçmek konusunda büyük kurtarıcıdır.

Cam sileceği, ön cam sileceği ve arka cam sileceği olarak iki çeşitten oluşmaktadır. Cam sileceklerinin harekete geçmesi için elektrik motorunu kullanırız. Cam sileceklerinin kontrolü vardır. Motordan gelen güç, sileceğimize etki eder. Kontrol sayesinde sileceklerimiz düzgün bir şekilde harekete geçer. Bu nedenle silecekler, daha uzun ömürlü kullanılır, sürüş güvenliğini sağlamış oluruz.

Cam Sileceklerin Çeşitleri Ve Parçaları Nelerdir?

Ön cam sileceğin kumanda kolları, cam suyu silecek pompası, haznesi, silecek dişlisi, silecek motoru, silecek lastikleri, silecek kolu gibi parçaları bulunmaktadır. Kullanılan lastik malzemesi cam kısmını temizler camda oluşan birikintilerin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Kuru havalarımızda cam suyu devreye girer. Hazne cam suyu için mevcuttur.

Pompa ise camla cam suyunun temas etmesini sağlar. Cam sileceği motoru, pompaya enerji vermek için kullanılan malzemedir. Silecek kol, sileceğin hareket etmesini devreye sokar. Dişli dediğimiz parça ise kontrol merkezidir. Silecek kollarının çalışma durumunu düzeltmek için vardır.

Cam silecek lastiği önemli bir parçadır. Bunu alırken, marka, çeşit, kaliteli olması önem arz etmektedir. Cam silecekler haliyle belli bir zaman içerisinde yıpranmaktadır. Yıpranma nedeniyle eskisi kadar işlevi olmayacaktır. Bu nedenle de cam sileceklerinin belli bir süre yani 1 yıl içerisinde değişmesini öneririz.

Cam sileceğinizde sıkışma tarzında sesler geldiği zaman cam sileceklerinizin zamanının dolduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca cam sileceğiniz artık temizlik görevini görmüyorsa yine  cam  sileceklerinizin eskidiğini anlamak mümkündür.

Kendiniz cam sileceklerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Silecek bakımı için gerekli malzemeler piyasa mevcuttur. Aracınıza uygun silecek seçim yapmanız önemlidir. Araç sileceğinizi alırken, araç üretimine göre hareket edilmeli, cam sileceğinizde ortaya çıkabilecek problemleri çözmek için değiştirebileceğiniz  cam sileceğinizin orijinal ürün olduğuna dikkat etmelisiniz.

 

Etiketler: cam silecek, Cam Silecek Çeşitleri, Cam Silecek Kullanımı
Ocak 28, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.