Bulaşık Süngerinin Sıkça Değiştirilmesinin Önemi

Bulaşık Süngerinin Sıkça Değiştirilmesinin Önemi

Hijyenine en fazla dikkat etmemiz gereken alan şüphesiz mutfaktır. Mutfakta kullandığımız tüm araç ve gereçlerin temiz olmasına sağlık açısından özen göstermeliyiz. En fazla kirlenen ve temizliğine en çok özen gösterilmesi gereken yer mutfak oluyor.

Mutfakta temizlik sırasında en çok kullandığımız malzeme ise süngerdir. Bulaşık süngerleri hem bulaşık yıkarken hem de tezgâh temizliğinde her gün defalarca kullanılır. Bulaşık makinesi olsa bile bazen acil olarak yıkamamız gereken mutfak malzemeleri olabilir.  Bu yüzden bulaşık süngerleri çok çabuk yıpranır ve kirlenir.

Bulaşık Süngerinde Hijyen

Bulaşık süngerleri sürekli nemli oldukları için içerilerindeki bakteri oluşumu çok yüksektir. Bulaşık süngerleri ne kadar temizlenirse temizlensin içinde sürekli olarak nem süngerin hijyenik olmasına engel olacaktır. İçerisinde bakteri olan bu süngerler bulaşıklarla temas ettiğinde sağlık açısından tehlike yaratır. Bu durumu engellemek için bulaşık süngerleri suyla temas etmeyen yerlerde tutulmalı ve kullanıldıktan sonra kurumasına izin verilmelidir. Her ne kadar kuru ve temiz tutsanız da bulaşık süngerlerinin en fazla 2 hafta kullanılması öneriliyor. Sık sık değiştirilen bulaşık süngerleri mutfakta daha hijyenik bir ortama da zemin hazırlayacaktır.

Bulaşık Süngerlerini Temiz Tutmak

Bulaşık süngerleri ne kadar özenli ve temiz kullanılsa da 2 haftadan sonra yağdan ve kirden arınmayacak şekilde kirli olur. Üzerindeki bakteriler süngerin içine hapsolur ve ne kadar yıkanırsa yıkansın hep orada kalır. Özellikle sünger kullanılmak üzere ıslatıldığında içine hapsolan bakteri açığa çıkar ve bulaşıklara bulaşır. Bu yüzden uzmanlar normal kullanılan bir süngerin 2 haftada bir değiştirilmesini öneriyor.

Buna karşın bazı durumlarda süngerler bir sefer kullanılarak atılmalıdır. Bu durumlardan biri de süngere çiğ et değmesidir. Etin değdiği bulaşıkları yıkamak veya et pişen, et yenilen kapların sünger yardımıyla yıkanması sonrasında kullanılan sünger değiştirilmelidir. Bunun yanında çok kalabalık bir yemek yenildikten sonraki bulaşıkları da yıkadığınız sünger, bir daha kullanılamaz hale geldiğinde değiştirilmelidir. Çünkü aşırı yağ ve salçaya maruz kalan bulaşık süngerleri hem yıpranacak hem yağ süngerin içinde kalacaktır. Ne kadar yıkansa da süngerin yağdan arınması imkânsızdır. Bu durumlarda bulaşık süngerleri değiştirilmelidir.

Etiketler: bulaşık süngeri, sünger, bulaşık süngeri ne sıklıkla değiştirilir,
Ocak 15, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.