Bulaşık Süngerinde Hijyen Nasıl Sağlanır?

Bulaşık Süngerinde Hijyen Nasıl Sağlanır?

Bulaşık süngerleri genellikle yeşil ve sarı renklerden oluşan ve farklı amaçlar için de kullanılan bir temizlik malzemesidir. Bulaşık süngerinin sarı bölgesi hassas ürünleri temizlemek için kullanılırken yeşil bölgesi daha kirli ürünler için kullanılır. Bulaşık süngerlerinde hijyen sağlık açısından önemlidir. Çünkü bulaşık süngeriyle yıkadığımız tabak ve kaşıklarla yemek yiyoruz ve temiz olması büyük önem arz ediyor.

Bunun için yapılması gereken ilk şey bulaşık süngerini koyacak ayrı bir yer yapmak. Tezgâhta duran bulaşık süngerleri toz ve kıl olabilir, tezgâhtaki suyu sünger içine çekebilir. Bu yüzden ayrı bir kapta tutulan bulaşık süngeri daha hijyenik olacaktır.

Bulaşık Süngeri Nasıl Temizlenmeli?

Ev ve mutfak temizliğinde kullanılan bulaşık süngeri, tezgâh ve lavabo temizlerken vazgeçilmez bir malzeme olarak karışımıza çıkıyor. Bulaşık süngerleri çabuk kirlenebilir bir yapıya sahiptir ve bu yüzden temiz tutulmalıdır. Bulaşık süngerlerini temiz tutmanın en kolay yolu çamaşır suyunda bekletmek olacaktır. Bir kap içine doldurulan suyun içine damlatılan birkaç damla çamaşır suyuyla bulaşık süngerinizi temizleyebilir ve daha hijyenik hale getirebilirsiniz. Bu yöntemle özellikle bulaşıklarda kullanılan süngerler yağdan arınacaktır.

Çamaşır suyunda beklettiğiniz bulaşık süngerini güneşte kurutabilirsiniz. Bir diğer temizleme yöntemi ise bulaşık makinesine atmaktır. Bulaşık makinesi yüksek su sıcaklığı sayesinde süngerdeki yağ ve kiri yok eder. Fazla bilinmeyen diğer yöntem ise mikrodalga fırında temizlemektir. Bunun için öncelikle bulaşık süngeri yıkanır. Sonrasında 90 derece sıcaklığa ayarlanmış mikrodalga fırında 1 dakika boyunca ısıtılan bulaşık süngeri daha hijyenik olacaktır. Bu işlemden sonra mikrodalga fırın temizlenmelidir.

Bulaşık Süngeri Ne kadar Süre Kullanılmalı?

Gün içinde çok fazla kullandığımız bulaşık süngerlerinde kir ve mikroplar birikmektedir. Bu yüzden süngerin sık sık değiştirilmesi hijyen açısından önemlidir. Kalabalık yenilen bir yemekten sonra yıkanan yağlı ve kirli bulaşıklar bulaşık süngerini epey bir eskitecektir. Böyle bir durumda yeni bir bulaşık süngeriyle devam etmek daha hijyenik olur. Ayrıca et yemeklerinin yenildiği veya yapıldığı bulaşıklar da yıkandıktan sonra bulaşık süngerini çok yağlı yapar. Özellikle de çiğ etlerin temas ettiği bulaşık süngerleri tekrardan kullanılmamalıdır.

Etiketler: bulaşık süngeri, bulaşık fırçası, bulaşık, temizlik ürünleri
Ocak 04, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.