Bulaşık Süngeri Ve Fırçası İşlevleri Nelerdir?

Bulaşık Süngeri Ve Fırçası İşlevleri Nelerdir?

En temel ihtiyaçlarımızdan biri yemek yemektir. Yemek yemek sağlığımızı korumak için bir gereksinim olmanın yanında keyifli de bir aktivitedir. Yemek yemek ve yemek yapmak birçok insan için hobi niteliğindedir. Ancak bu keyifli aktivitelerin bitiminde geriye kirli bir bulaşık yığını kalır. Bu bulaşık yığınından kurtulmak için bulaşık süngeri kullanılır. Bulaşıklarını elde yıkamayı tercih edenler, bulaşık süngerinin üzerine bulaşık deterjanı dökerek süngeri köpürtür ve tabak, çanak, kaşık, çatal gibi mutfak araç-gereçlerini sünger yardımıyla temizlerler.

Bulaşıklarını bulaşık makinesinde yıkamayı tercih edenler de bulaşık süngeri kullanır. Mutfak araç gereçlerini makineye atmadan önce atıkları sünger yardımıyla arındırmak gerekir. Böylece bulaşıklar daha temiz olacaktır. Bazı bulaşık süngerleri doğal yollarla üretilirken bazıları da suni olarak üretilir. Doğal yolla bulaşık süngeri üretmek şöyledir: Denizlerde yetişen bulaşık süngerleri toplanıp kurutulur. Daha sonra gerekli işlemler uygulanır ve kullanıma hazır hale gelir. Suni yapım bulaşık süngerleri ise poliüretan ve selüloz kimyasal maddelerinden üretilir. Bu kimyasal maddeler insan sağlığına zarar vermez.

Bulaşık süngerleri bulaşık deterjanları ile birlikte kullanılır. Üzerine bulaşık deterjanı dökülen süngerler kolayca köpürerek bulaşık deterjanından tasarruf edilmesini sağlar. Ayrıca deterjan bulaşık süngeri sayesinde kirli eşyanın her yerine ulaştırılır. Böylece son derece hijyenik bir sonuç elde edilir. Bazı kirler çok inatçı ya da kurumuş olabilir. Bu tür kirler için de bulaşık süngerinin sert tarafı oldukça kullanışlı olur. Bulaşık yığınlarıyla başa çıkmak için kullanılan bir diğer ürün ise bulaşık fırçasıdır. Bulaşık fırçaları sert plastik kıllardan ve sap kısmından oluşur. Kirli kalıntılar bulaşık fırçasının sert kılları ile kolaylıkla temizlenir. Ayrıca tencere ve tava gibi bazı hassas mutfak araç gereçleri bulaşık yıkama esnasında çizilebilir, hasar görebilir. İşte böyle eşyalar için bulaşık fırçası biçilmiş kaftandır.

Bulaşık Süngeri ve Fırçasının Doğru Kullanımı

Günün her öğününde biriken bulaşıklardan kurtulmak için bulaşık süngeri ve fırçası vazgeçilmez ürünlerdir. Bu kadar fazla kullanılan bu ürünler üzerinde bakteriler birikebilir. Bu nedenle bu ürünlerin doğru kullanımına ve temizliğine çok dikkat edilmelidir. Bulaşık süngerleri kullanıldıktan sonra üzerinde bulunan deterjan iyice giderilmeli ve kurutulmalıdır. Suyu ve deterjanı emme özelliğini kaybeden süngerler atılmalıdır. Bulaşık fırçalarının da kıllı kısımları düzgünce temizlenmeli ve yemek artıklarının kalmamasına özen gösterilmelidir.

Bulaşık Süngeri ve Fırçası Çeşitleri

Hayatımızı bu denli kolaylaştıran bulaşık süngeri ve fırçasının birçok çeşidi vardır. Bunlara örnek olarak eldivenli bulaşık süngeri, deterjan hazneli bulaşık süngeri, organik bulaşık süngeri verilebilir. Eldivenli bulaşık süngeri özellikle alerjisi olan kullanıcılar için avantajlıdır. Cildin tahriş olmasını ve bulaşık yıkama işlemi sonrası elde koku kalmasını önler.

Deterjan hazneli bulaşık süngerinin deterjan doldurmak için bir haznesi bulunur. Bu hazneye deterjan doldurulur ve gereksinim duydukça deterjan süngere aktarılır. Bu sayede kullanıcılara zaman kazandırır. Organik bulaşık deterjanları ise, hiçbir kimyasal katkı bulundurmadığından mutfak araç gereçlerinin daha sağlıklı, daha hijyenik şekilde yıkanmasını sağlar.

Etiketler: bulaşık süngeri, bulaşık fırçası, bulaşık temizlik ürünleri,
Ocak 04, 2021
Listeye dön
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.