Atatürk Anıtının Bulunduğu 5 Şehir

Atatürk Anıtının Bulunduğu 5 Şehir

Atatürk, yaşadığı dönem dışında arkada bıraktığı eserler ile hala günümüz Türk Cumhuriyeti'ne ve diğer ülkelere de yön göstermektedir. Yaşadığı dönemde kazandığı saygınlık ve balarılarını unutmayan ve kendi ülkelerinde de kendi halkına örnek gösterilen Atatürk’ün anıtının bulunduğu şehirlerden 5 tanesine gelin beraber göz atalım.

  • Mexico City, Meksika
  • Kuşimoto, Japonya
  • Havana, Küba
  • Caracas, Venezuela
  • Bakü, Azerbaycan
  • Mexico City- Meksika

Meksika’nın başkenti Meksiko ‘da yer alan Atatürk anıtı, Le Reforma Caddesi’nde yer almaktadır. Meksika’nın bağımsızlığının 100. Yılında Türk vatandaşlarına armağan ettiği Osmanlı Saati olarak da bilinen Saat Kulesiyle beraber anılan Atatürk Anıtı Meksika’nın Türklere ve daha doğrusu Atatürk’e de verdiği önemin bir simgesi olarak sergilenmektedir.

Türklere saygısını her zaman dile getiren Japonlar bu saygısını Atatürk’ün heykelini sekileyerek de göstermektedir. 1890 yılında Ertuğrul Fırkateyni Kuşimo gemisinin batması ardından ölen mürettebatın anısına yapılan anıtla aynı kasaba da, 2010 yılında da Atatürk’ün at üstünde ki bir heykeli yapılmıştır. Yıllar hatta yüzyıllar geçse bile Atatürk’e olan saygılarını dile getirmeye devam ettiklerini hatırlatmak için yapılan bu heykel günümüzde görenleri şaşırtmaya devam etmektedir.

Havana- Küba

Küba, devlet başkanları konusunda herkesi kabul etmeyip, dünyaca ünlü olsalar dahi heykellerine yer vermeyen bir ülke olarak da bilinmektedir. Hatta Küba’da Atatürk’ten baka devlet adamlarının heykeli olmadığı bile söylenmektedir. Fidel Castro’nun kendi heykelinin yapılmasını yasaklaması üzerine yanlış anlaşılmalar olsa da sosyalizmin son topraklarında Atatürk’ün sosyal devlet anlayışından da esinlenen Küba’da Atatürk heykeli hem Türkçe hem İspanyolca “Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu – Yurtta Barış, Dünyada Barış” yazmaktadır.

Caracas-Venezuela

Caracas, Venezuela’nın başkentidir. Ülkenin başkentinde en çok gidilen parkların birinde Atatürk Heykeli sergilenmektedir. Türkiye’nin ve kurucusunu onurlandırıldığı bu heykelde ““Modern Türk Devletinin kurucusu Kemal Atatürk” yazmaktadır.

Bakü- Azerbaycan

Türklerle her zaman iyi ilişkilere sahip ve aynı zamanda da komşu ülkemiz olan Azerbaycan’ın başkentinde de Atatürk Heykeli bulunmaktadır. Atatürk heykelinin büyüklüğü ve güzelliğiyle görenleri büyüleyen bu anıt, dostluk ilişiklerini de daha da pekiştirmiştir.

Etiketler: Atatürk anıtı, Atatürk büstleri, Atatürk anıtı bulunduğu şehirler
Ocak 12, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.