Antalya’nın Gözdesi Alanya Hakkında Daha Fazlası

Antalya’nın Gözdesi Alanya Hakkında Daha Fazlası

Alanya Nerededir?

AlanyaAkdeniz Bölgesi’nde bulunan Antalya iline bağlı, şehir merkezinin doğusunda yer alan, turizm ile ön plana çıkmış ilçelerin başında gelir. Toros Dağları ile Akdeniz’in muhteşem maviliğinin arasında kurulmuş bir yerleşim bölgesidir. AlanyaAntalyanın GazipaşaGündoğmuş ve Manavgat ilçelerine aynı zamanda da Konya ile Karaman’a sınır komşusudur. Bakılan her noktada doğal, tarihi ve kültürel güzellikleri cömertçe sergileyişiyle eşsiz güzellikteki sahil ilçelerinin en önemlilerinden biri olma özelliğini korumaktadır.

Alanya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya şehir merkezi ile Alanya arasında kara yolu ile yaklaşık 140 kilometre mesafe vardır.

Bu mesafe tahmini olarak 2 saatlik bir araç yolculuğu gerektirir. İstanbul’dan Alanya’ya kara yolu ile yaklaşık olarak 800 kilometrelik yolu tahminen 10 saatte tamamlayarak ulaşabilirsiniz. Ulaşım için hava yolunu tercih edecekseniz, bu mesafe yaklaşık 560 kilometre ve tahminen 50 dakikaya inecektir. Eğer Alanya’ya Ankara’dan gelecekseniz kara yolundan yaklaşık 520 kilometrelik ve tahminen 6,5 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekecektir. Tabii bu süre ve mesafeler hava yolu opsiyonu için yaklaşık 380 kilometre ve 30 dakika civarına inecektir.  Alanya’ya ya hava yoluyla ulaşımınızı sağlayabilmek için ucuzauc mobil uygulaması üzerinden uçak bileti sorgulaması yapabilirisniz.

Alanya Tarihi

Alanya’ya 12 kilometre mesafede bulunan Kadı ini Mağarası’nda MÖ 20-17. yüzyıla dayanan izler oluşu bölgenin tarihinin bu denli eskiye dayandığı hakkında bizlere fikir vermektedir. Fakat bölgeyi ilk kez kimler, ne zaman kurmuştur net olarak bilinememektedir. Kuzeyinde Toros Dağları, güneyinde Akdeniz’in eşsiz mavisi ile çevrelenmiş bir yarımadadır. Bu coğrafî özelliği ile tarih boyunca önemli bir sahil yerleşkesi olarak varlığını korumuştur. 

PerslerBizanslılarSelçuklularMemluklerOsmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti Alanya bölgesinde hüküm sürmüş medeniyetlerin bilinenleridir. Bu çeşitliliğin doğal sonucu olarak da kültürel zenginlik kendiliğinden gelmiştir. Camiler, hanlar, mescitler, kiliseler, mağaralar, antik kentler, konaklar ve bunlar gibi çok faklı kültürel izler kucak kucağa ayakta duruyorlar.

Alanya’da Konaklama ve Tatil

Alanya ülkemizin güney sahillerinde yer alan önemli turizm noktalarından biridir. 290 bini aşkın nüfusuyla Antalya’nın en kalabalık ilçelerinin başında gelir. Alanya da toplamda 180 binin üzerinde yatak kapasiteli 600’den fazla tesis konuklarını beklemektedir. Sayı bu denli olunca da her keseye uygun konaklama imkanı bulunabilmektedir. Ayrıca konaklama konusunda oteller yerine çadır veya karavanda konaklamak isteyenler için bölgede kamping alanları da çokça mevcuttur. Alanya; muazzam plajları, görkemli mağaraları, doğa harikası yaylaları ile bir cazibe merkezidir. Yaz mevsimlerinin uzun sürüp, sıcak ve kurak geçtiği, kışların ise kısa fakat yoğun yağışlı olduğu Akdeniz iklimi hakimdir. İklim itibari ile ilkbahar aylarından başlayıp, yaz aylarında iyice yoğunlaşan ve sonbaharda azalarak devam eden bir ziyaretçi yoğunluğu vardır. Ayrıca Alanya ülkemizde en çok yabancı uyruklu kişinin ev sahibi olduğu yer olma özelliğini taşır. Bu da beldenin yabancı turistlerce ne kadar çok sevildiğini gözler önüne seriyor dersek yanılmış olmayız.

Alanya’da Ne Yenir?

Alanya damak tadı olarak da çeşitliliği olan, yaylalarında hayvancılık yapılan, Toros Dağları’nda onlarca çeşit bitki yetişen ve turunçgiller üretimi ile ön plana çıkan bir bölgede yer alır. Sonbahar kış aylarında yetişen, ilibada denen bir bitkinin yapraklarından çok leziz sarmalar yapılır. Göleviz denilen ve toprak altında yetişen, patatese benzeyen, kulüp denen ve baklagillerden olan adı çok duyulmadık bitkiler yetişir, bunlardan çeşitli yemekler yapılır. Çeşit çeşit mantarların yemekleri de sofraları süsleyen lezzetlerin başında gelir. Ayrıca bazlamadan ince, yufkadan kalın, şepit de yöresel lezzetlerdendir. Keşkeğe çok benzeyen döğme aşı, yine buğdaydan yapılan yarpuzlu akdarı çorbası da yöresel yemeklerdendir.

Etiketler: Alanya, Alanya hakkında, alanya da gezilecek yerler, alanyaya nasıl gidilir, alanya tarihi
Ocak 12, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.