Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi

80 yıl boyunca hizmet veren Ankara Ulucanlar Cezaevi, siyasi suçlular başta olmak üzere, düşünce suçluları, aydınlar ve sanatçılar olmak üzere birçok insan kalmıştır. Günümüzde Ulucanlar, müze olarak ziyarete açılmıştır. Türkiye tarihinde önemli bir yere sahip olan bu müze, ayrıca Cumhuriyet ilanından sonra inşa edilen ilk cezaevi olarak da bilinmektedir.

Ankara Ulucanlar Cezaevi, 1925- 2006 yılları arasında faaliyette olan,, 2006 yılında kapatılarak restorasyon çalışmaları yapılmış ve 2011 yılında da müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi içerisinde;

  • Avlu Bölümleri
  • Koğuşlar
  • Hilton Koğuşu, başta olmak üzere, tecrit odaları, darağacı, mahkûmların kişisel eşyaları, fotoğrafları, mahkeme belgeleri ve balmumu heykelleri de sergilenmektedir.

Avlu Bölümleri

En dikkat çekici yerlerden birisi olan Ankara Ulucanlar Cezaevi Avlu Bölümleri, hüzünlü hayat hikâyelerine tanıklık etmiş, hüznü hissedebileceğiniz yerlerden birisidir. Avlu içerisinde yer alan ve en dikkat çekici yer ise Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan gibi Türk Siyaset tarihinde ki önemli kişiliklerin inaz edildiği “ Ulu Kavak” darağacıdır.

Darağaçları kafesler içinde sergilenmektedir ve kafeslerin üzerinde de o dar ağacında idam edilen kişilerin isimleri yazmaktadır.

Avlu içerisinde ayrıca mahkûmların banyo yapabildiği hamamlarda yer almaktadır. Firar etme girişimlerinin gerçekleştiği hamam bölümleri aslına uygun olarak düzenlenmiş ve hamam arkasında küçük bir bölümde ise ziyaretçilerin anı olarak alabileceği hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır.

Cezaevinde tutsak olanların günlük hayatlarının çoğu avluda geçtiği düşünüldüğünde avlu da çay içmeleri için ayrı bir bölüm ve kütüphane gibi bölümlerde avluda yer almaktadır. Müze içerisinde kitaplar dışında, mahkeme tutanakları ve kayıtları gibi tarihi belgeler de yer almaktadır.

Koğuşlar

Ulucanlar Cezaevi Müzesi, avlu koğuş ve tecrit alanlarından oluşmaktadır. Koğuşlar müzenin bir diğer önemli gezilecek yeridir. Her koğuşun kendine ait avlusu bulunmaktadır. Birçok kez restore edilen müzede bazı bölümlerde balmumu heykeller bulunmaktadır. Gardiyanların ve cezaevinde kalan kişilerin balmumu heykellerinin yanı sıra dönemine uygun olarak da ısıtıcılar, kilimler ve kişisel eşyalar da müzenin bu bölümünde sergilenmektedir.

Hilton Koğuşu

Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde girişini ve balmumu heykellerini geçtikten sonra koridorun sonu Hilton Koğuşu’na çıkmaktadır. Diğer koğuşların dışında 9 ve 10 numaralı koğuşları kapsayan ilk olarak milletvekili Osman Bölükbaşı için hazırlanan sonrasında ise ünlü siyasi ve sanatçı kişilerin kaldığı koğuştur.

Bu koğuşta kalanlardan bazıları Bülent Ecevit, Nazım Hikmet, Cevat Şakir Kabaağaçlı, Ahmet Emin ve Fakir Baykurt’dur. Hilton Koğuşu ismi ise diğer koğuşlardan daha konforlu olması ve tavanının diğer koğuşlara göre daha yüksek olmasından kaynaklanmaktadır.

Giriş Bilgileri

Ankara Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Pazartesileri hariç haftanın her günü sabah 10 ila akşam 5 arasında ziyarete açıktır. Ücretleri oldukça uygun olan bu cezaevinde 10 kişi gruplara ise indirim uygulanmaktadır. Engelli ve 65 yaş üzeri kişiler ise ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebilir.

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan müzeye Ankara merkezinden hareket eden otobüsler veya dolmuşlar ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Etiketler: Ankara da gezilecek yerler, ankara Ulucanlar cezaevi, ankara müzeleri,
Ocak 12, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı

Size daha iyi bir deneyim sunabilmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler kullanıyoruz. Detaylı bilgi için Gizlilik Sözleşmesi ile Kullanım Koşulları inceleyebilirsiniz.